Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 13:06:14
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Bir garip Türkiye futbolu…

Maçlara verilen arayla birlikte bende yazılarıma ara verdim. Bu yazımda; Yıllardır yazıp söylediğim ama hala bir arpa boyu ilerleyemediğimiz, her geçen gün Dünya futbolundan daha da geriye düştüğümüz futbol atmosferi maalesef devam ediyor. Bende bu yazımda tekrar bu konudaki düşüncülerimi yazmak istedim. Üretemediğimiz futbol ekonomisini ödenemeyecek derecede borçlanmalarla sürdürme alışkanlığımız devam ediyor. Dünya'da çok önemli bir endüstri haline gelen FUTBOL, ülkemizde de çok sevilmesine ve milyonlarca kişinin ilgi alanında olmasına rağmen, maalesef bu gelişime ayak uyduramamış ve bu anlamda gelişememiştir. Üretime yönelik çalışmalar yapılması gerekirken, ısrarla tüketim ekonomisi uygulamalarıyla ülkemizin hem insan hem de maddi kaynaklarını israf eden bir alan halindedir.

 

Ülkemizde 0-17 yaş aralığında 33 milyon gencimiz vardır. Dünya'daki birçok ülkenin nüfusundan daha çok olan bu genç nüfus, bir eğitim projesi kapsamında değerlendirilemediği için futbolumuzda da istenen seviyeye ulaşamamaktadır. Ülkemizde 125 profesyonel takımımız vardır bu takımların oluşturduğu ekonomik değer yaklaşık 2 milyar dolar seviyesindedir. Bu büyük ekonomik yapı bir kar alanı haline getirileceğine tam tersi olarak ülke kaynaklarının hunharca tüketildiği bir alan halindedir. Her yıl bu 2 milyar doların neredeyse yarısından fazlası 3. 4. 5. sınıf oyuncuların ülkemize getirilmesiyle yurt dışına çıkmaktadır. Bir çok kulübümüz, buna KOCAELİSPOR'da dahil ya kapanmış ya da kapanma noktasındadır. Oysa 33 milyon gencin yaşadığı bir ülkede bu kabul edilemez bir durumdur.

 

Özellikle son 10 yılda gerek merkezi hükümetin gerekse belediyelerimizin spora çok önemli katkıları vardır. Buna rağmen bu çarpık düzenden beslenen bir sürü çıkar gurupları ısrarla bu durumun sürmesi yolunda ısrarcılıklarını sürdürmektedir. Bu çarpık düzenden en çok nemalananlar futbolcular, antrenörler, menajerler, bir kısım idareciler ve medyada boy gösteren bazı kişilerdir.

 

Bu kısa girişten sonra; Gelelim kendi takımımızla ilgili duruma. Sezon başından bu yana hem de daha ligler başlamadan Kocaelispor’un rekor puan ile ŞAMPİYON olacağını ısrarla söylemiştim. Bunu yapılan transferlerin 3. Lig için üst kalitede olduğu bildiğimden böyle iddialı oldum. Küçük aksamalardan sonra ligin son sekiz maçını kazanarak gücümüzü gösterdik. Ara transferde çıkacağımız 2. Lige uygun oyuncuların alınacağını düşünmüştüm ama yine bu lige kadroya derinlik sağlayacak oyuncular alındı. Burada Doğan’ı hariç tutuyorum. Üst lige çıkıldığında eminim bu kadroya en az 7-8 oyuncu daha eklenecek. Bunu nasıl yapacağız? Tabii Belediyenin oluşturacağı kaynaklarla. Tıpkı Türkiye futbolunun içine düştüğü yanlış alışkanlığın benzerini bizde yapıyoruz. Üretime yatırım yok, varsa yoksa eksiklikleri TRANSFERLE ÇÖZMEK kimse paran var mı? Gelirin var mı? Sormuyor. POPİLİST FUTBOL böyle istiyor. Bu popülizmin içerisindeki idarecilerde popülizmin kendilerine sağladığı avantajlardan faydalanıyor.

 

Kocaelispor’da, transfer açılır açılmaz hemen popülizmin rüzgarına uyarak eski alışkanlıkları çağrıştıran uygulamalara dönüldü. Yine kendi kaynaklarını yok sayan, kendi kaynaklarının geliştirmek için hiçbir yatırım yapmayan, kendi insanına güvenmeyen bu zihniyet yeniden hakim oldu. İlk önce takımdaki İzmit’liler gönderildi, dışarıda oynayan bu kadro içerisinde rahatlıkla oynayacak, bu takımı üst lige çıkarmada çok faydalı olabilecek başka takımlarda oynayan İzmitli, Kocaelisporlu oyunculara ilgi gösterilmedi. Şaşırdım mı ? Hayır tabii, yönetim kurulu profili bu uygulamalara uygun.

 

İlimiz futbola yetenekli gençler açısından ülkemizin ilk beş ilinden biridir.Yıllarca Türkiye futboluna çok önemlideğer kazandırmıştır.Bu anlamda ülkemizde önemli bir saygınlığı vardır.Yani futbolcu hammaddesi bol bir ildir.İlimizde10-14 yaş gurubunda yaklaşık 70 bin,,,15-19 yaş gurubunda da 71 bin olmak üzere toplam 141 bin erkek gencimiz yaşamaktadır.Bu gençlerimizin bir kısmı futbol dalında faaliyet gösteren 200 amatör 4 profesyonel takımlarımızda futbol oynamaktadır.Neredeyse ülkemizdeki bir çok ilin nüfusundan fazla bu genç nesilden KOCAELİSPOR ve diğer profesyonel takımlar olarak faydalanabiliyormuyuz? Bununla ilgili bir projemiz var mı ? Buradan yetişen bir çok yetenekli futbolcumuz il dışındaki takımlara gidiyor.Oralarda başarılı oluyor.Birde dışarıdan ligin üzerinde rakamlarla transferler yapıyoruz.Dost hem DOĞRU hem de ACI söylermiş “Doğru yolda değiliz”,bu kafayla fazla uzun olmayan bir zamanda yine borçlu kulüp haline geleceğiz ve bu defa bizi kurtaracak KEV binamız da yok.

 

Bir hatırlatma da Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Tahir BÜYÜKAKIN’a ; Popilizmin istediği tüketim uygulamalarına değil,ilimizdeki yetenekli gençlerin önce ilimiz daha sonra da ülkemiz futboluna ELİT FUTBOLCU olarak yetiştirebileceğimiz projeye yani eğitime kaynak aktarmalısınız.Kocaelispor’un ve diğer kulüplerimizin  bir daha kapanma noktasına gelmemesi,kendine yeter hale gelmeleri ancak böyle mümkündür.”Kocaelispor’lu eski futbolcular derneği” olarak hazırladığımız ve çeşitli yerlere sunduğumuz,basında da yayınlanan PROJE önerimiz, maalesef POPİLİZMİN kalabalığının çıkardığı gürültü arasında kayboldu.Hala ,kamu adına yönetimde olanlar,bu sistemden beslenen insanların bu sistemi değiştirebileceklerine inanıyorlar.Lütfen bu yanlıştan dönün,kamu kaynaklarının heba olmasına izin vermeyin...

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA