Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 00:41:23
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Yücel Şanlı iyi bir tercih olabilir

 

İYİ Parti’nin kuruluşu sırasında çok ciddi hataları oldu. Hiçbir şey olmasa bile parti tabanını MHP tandanslı olarak kurmaya çabalaması hem Meral Akşener ve hem de parti için olumlu bir hava bırakmamıştı.

Sonrasında ise parti biraz daha genele yayıldı. Özellikle Doğru Yol Parti çizgisinde siyaset yapan, ayrıca sosyal demokrasiye de yakın olan etkin isimler devreye girince İYİ Parti’nin hedefleri daha belirgin hale geldi.

Ancak yine de “MHP’den bozma parti” imajı hala üzerinde İYİ Parti’nin. Bana göre bu sorunun çözümü emin olun gerçekten önemli. Çünkü sizden beklentilerle hedeflerinizin birbiri ile uyuşmadığı fikrine kapılabiliyorsunuz. Bu parti ile ilgili yaşanan ve bundan sonra da yaşanabilecek sıkıntıların temelinde bu yatıyor.

***

İYİ Parti de tıpkı CHP ve AK Parti gibi kongre sürecinde. Körfez İlçe Teşkilatı ise şu sıra oldukça yoğun. Çünkü sürekli yeni isimler devreye girerek delegelik için aday olmak istediklerini dile getiriyor. Başvurusunu yapıyor ve aktif bir üyelik için çalışmalar yürütüyor.

İlçe başkan adaylığı için de şu ana kadar iki isim var gibi. Bunlardan birisi Cahit Sürüm; yani mevcut ilçe başkanı.

Diğer isim ise Yücel Şanlı…

Söylediğim gibi, İYİ Parti’nin MHP’nin devamı izlenimi veren görüntüsünden kurtulması için teşkilat yapılanmasını farklı isim ve kurgulardan oluşturması gerek. Tamam, elbette parti iyi bir hava yakaladı. Ancak hala MHP, bu parti için ciddi bir tehlike olarak algılanıyor. Zira çok sayıda İYİ Partilinin tekrar MHP’ye dönüş yaptığını hatırladığımızda ne demek istediğim çok açıktır.

O yüzden bu kongre döneminde İYİ Parti’nin farklı bir değişim içinde olması gerektiğine inanıyorum.

***

Körfez ilçe için de benzer bir durum söz konusudur. Zira şuna eminim ki, Millet İttifakı’nın adayı olan Salih Şirin’in seçimi kaybetmesindeki ana gerekçelerden birisi bahsettiğim bu değişmez durumdur. Teşkilat bütünü daha farklı bir anlayış ile hazırlanarak “MHP’nin devamı” imajı yok edilebilmiş olsaydı, kuvvetle muhtemel İYİ Parti, Körfez ilçede daha iyi bir sonuç alabilirdi.

Fakat olmadı…

Gerekçesi ise saydığım nedenler…

Bu anlamda İYİ Parti Körfez Teşkilatı’nın az da olsa değişime ihtiyaç duyduğu açıktır. Zor bir dönemden geçerken olası gerileme ihtimaline karşı bence harekete geçilmelidir…

Dolayısıyla Yücel Şanlı belki de en yerinde tercih olabilir. Tabi bu anlattıkların Şanlı’nın şahsında söylenen bir şey değil. Ancak neticede başka aday olmadığı için onun öne çıkması çok doğal…

 

 

 

Şu kitap meselesi

 

 

Beni tanıyan herkes nasıl bir PKK düşmanı olduğumu bilir.

Nasıl bir HDP muhalifi olduğumu bilir…

Bu parti ile her iş birliğinin PKK ile iş tutmak olduğunu her zaman söyledim.

Dün duyurulan AK Parti’nin demokratik açılım hikayelerinde de aynı şeyi söylüyordum, bugün de CHP’nin bu parti ile yan yana gelmesinde aynı hassasiyete sahibim.

Şimdiki konumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce aracılığı yapıldığı söylenen kitapla ilgili…

***

Hemen konunun başında Osmanlı’dan bir örnek verelim…

Şeyh Bedrettin…

Batıdaki ilk Osmanlı komünisti olarak bilinir. “Yârin yanağından gayrı her şey ortak olmalıdır” diyerek başladığı fikirlerini öylesine yayar ki, tarih kitaplarında yazdığına göre kısa sürede yaklaşık on bin kişilik bir ordu kurar ve devlete karşı silahlı isyanda bulunur. Olayı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bu adam eyleminin sonunda yakalanıyor, mahkeme sonunda ise idam ediliyor.

Fakat Osmanlı’nın sonraki hiçbir döneminde bu Şeyh Bedrettin’in “Varidat” adlı kitabı yasaklanmaz. Çünkü Osmanlı’yı devlet yapan, özellikle gayrimüslimleri devlete bağlayan en önemli özelliği mutlak suretle geçerli olan inanç hürriyeti ve fikir özgürlüğü idi.

Yani Osmanlı için muhakeme ve idam edilen aslında Şeyh Bedrettin’in eylemiydi, fikri değil…

Biz de Osmanlı’nın devamıyız ya da öyle olmamız gerekiyor…

Bu yüzden tıpkı ecdadımız gibi insanların inançlarına ve fikir hürriyetlerine sonuna kadar saygı göstereceğiz. Ne düşünürse düşünsün, ne yazarsa yazsın fikirde kaldığı ve eyleme bulaşmadığı müddetçe bizim için her insan saygı görür ve görmelidir.

 

DEMİRTAŞ’A TEPKİ NEDEN?

Selahattin Demirtaş denilen siyasi simanın ise düşüncesinin sadece fikirde kalmadığı çok açık.

O benim gözümde şu zavallının heykelini dikmek isteyecek kadar haddini aşan eylemci bir isimdi.

Azerbaycan topraklarında gaspçı olarak bulunan Ermenistan’ın diklenmesi ile Azerbaycan ordusunun o ülkeye hadlerini bildirmesi sonrasında, “Azerbaycan katliamı durdursun” diyen bir Ermeni hayranıydı…

Ayn el Arap bahanesi ile 6-7 Ekim olaylarında Kürt halkımızın ölümüne sebep olurken, kendisi sefa içinde yaşayan ve ortalıkta görünmeyen sözüm ona bir insandı…

Daha sayarız aslında. Dolayısıyla Demirtaş, her şeyi bir kenara bıraksanız bile heykel masalına insanları inandırmak istemesi ile zaten bir eylemci olduğunu gözler önüne sermişti. Sadece kendi dünya görüşünü savunsa, yani insanları sokağa çağıracak kadar birilerinin uşağı olmasa zaten fikirlerine saygı duymamamız tarihimiz itibarıyla imkansızdı.

Söyleyin lütfen; gerçek manada “Barış” diyen bir insana neden önyargı ile bakalım?

Fakat siz bir taraftan “Barış” der, diğer taraftan Kürt halkını boş bir gerekçe ile bile bile ölüme gönderir, siz ise aksine sefa içinde yaşarsanız, duygu ve düşüncelerinize nasıl inanalım?

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR NEREDE HATA YAPTI?

Gelelim İstanbul Büyükşehir’e…

Evet, çok ciddi bir hata yaptı kurum yönetimi. Bakın, Demirtaş’ın yazdığı tiyatroyu gidip izleyenlerden söz etmiyorum. Ben açıkçası CHP’li Canan Kaftancıoğlu’nun oraya gitmesini anlarım. Sonuçta o tarafa çok yakın bir imaj çiziyor kendisi. Bugün CHP’den istifa etse ya da bir şekilde ihraç edilse muhtemelen gideceği parti HDP’dir diye akıllarda zaten bir not bulunuyor.

Fakat yine de Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu’nun eşinin orada olması normalde yadırganır. Ancak dediğim gibi, tiyatro meselesini geçiyorum.

Bahsedilen kişi terörist olmakla yargılanan ve ceza almış bir isim. Terörist başının heykelini dikmek isteyen bir kişilik. Türk özel kuvvetlerinin Şırnak’ta, Diyarbakır’da yaptığı operasyonlara “Soykırım” deme hadsizliğini gösteren bir siyasi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise bir kamu kurumu…

Başkanı Ekrem İmamoğlu, partisi CHP’lilerin yanı sıra muhtemeldir ki; AK Parti’si, MHP’si, İYİ Parti’si bütün partilerin seçmenlerinden oy almıştır.

HDP’yi saymıyorum bile. Çünkü Sezai Temelli’nin “CHP; İstanbul ve Ankara’da seçimi kazandığında HDP’nin oyları ile kazandığını bilecek ve ona göre davranacak” sözü hala hafızalarımızda…

Haliyle bence kimse başına buyruk hareket etmemeli. Hassasiyetleri göz ardı etmeden gereken yapılmalı ve bu kitap girişimini derhal gözden geçirmeli. İstanbul Büyükşehir, Demirtaş’ın kitapları ile ilgili bu hoyratça tutumundan vazgeçmeli. Yoksa İmamoğlu, 16 milyon İstanbulluyu geçtim, derdini hiçbir Trabzonluya bile anlatamaz.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA