Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 25.02.2020 SAAT 00:48:29
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

CHP’de olası adaylar Gebze’yi bekliyor

CHP’de yapılacak olan son iki kongre kaldı…

İlk heyecan son ilçe seçimi olarak Gebze’de yaşanacak. Burada tam beş isim ilçe başkanlığına aday oldu.

Musa Yılmaz…

İsmet Kara…

Sait Aydın…

Gökhan Orhan…

Serdar Tüze…

İster istemez mevcut başkan Musa Yılmaz’ı delegelere biraz daha hakim olma ihtimalinden dolayı daha güçlü görenlerin sayısı çok fazla.

Ancak diğer isimler de oldukça etkili partililer.

Örneğin İsmet Kara…

İsmet Bey örgütün eski ilçe başkanı. Bana göre o özellikle AK Parti hegemonyasındaki Gebze bölgesi için çok iyi çalışmalar yaptı. Her ne kadar görevini sonraki dönemde devam ettirmese de bu ismin delegelerin dikkatini çekebileceğini düşünüyorum.

Sonra Gökhan Orhan…

Kocaeli örgütleri onu il gençlik kolları başkanı olarak tanıdı. Sonrasında yapılan kongrede ne olduysa sandıktan çıkamadı. Rakibi Murat Erinç’e karşı kaybetti. Üstelik çok iddialı olduğu bir seçimde başarılı olamamasına rağmen partinin gençlik kollarında genel merkez yönetimine girerek söz sahibi oldu. Haliyle potansiyel bir aday olarak dikkat çekti.

Ayrıca diğer adaylardan hem Sait Aydın ve hem de Serdar Tüze bir şekilde delegelerin desteği ile sandıktan çıkabilmenin gayreti içinde olacak. Bu iki isim de kazanabilir mi, zor olsa da evet. Çünkü her şeyi bir kenara bıraksak bile CHP’nin her zaman sürprizlere açık bir parti oluşu ister istemez böyle düşünmemize sebep oluyor…

 

SONRA İL KONGRESİ VAR

CHP’de Gebze’deki seçimi yaptıktan sonra gözler bu kez il kongresine çevrilecek. Burası için de henüz aday yok. En azından resmi olarak ben adayım diyen çıkmadı. Ancak potansiyeller var ve sahada canhıraş çalışıyorlar.

Peki, kim bu potansiyeller?

 

MESELA HİKMET ERENKAYA…

Onunla ilgili olarak söylenebilecek çok şeyimiz var. Parti örgütünde ciddi bir yapılanmaya sahip. Belki de Sefa Sirmen ekolünden sonra en fazla destekçisi olan isimlerden birisi Erenkaya’dır. Bu özelliği ile o her zaman potansiyeldir. Özellikle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelişi, “İcazet istedi” şeklinde yorumlara sebep oldu. Fakat herkes bilmeli ki, Erenkaya’nın açıkçası böyle bir icazete bana göre ihtiyacı yoktur. Bu durum olsa olsa fikir alışverişi şeklinde değerlendirilmelidir.

 

SONRA BİR SELMAN YILDIRIM KONUSU VAR…

Bakın burası çok ilginç. Çünkü Selman Yıldırım ciddi manada başarılı bir ilçe başkanlığı süreci geçirmişti. Ardından İzmit Belediyesi için bir çalışma içine girdiyse de partililik ağır bastığı için süreçte biraz geri durdu. Ancak aday adayı olmasa da partisi için sahada çalıştı. Bir oy bile fazladan kazandırdıysa CHP için büyük kazançtır bu. Ayrıca siyasi tecrübesini son Derince kongresinde yaptığı konuşmasında herkese göstermişti. Tespitlerinin yerinde oluşu ve CHP’nin nasıl başarılı olacağı ile ilgili önerileri, onun il başkanlığına hazır olduğu izlenimini doğurdu. Başarılı bir isim olarak delegelerin tercih edebileceği bir isim olabilir.

 

HARUN YILDIZLI DA ETKİLİ

Dikkatlerden kaçmaması gereken bir isim de Harun Yıldızlı. Rivayet o ki, kendisini bir daha aday olmayacağını duyuran mevcut başkan Cengiz Sarıbay destekliyor. Üstelik yine iddiaya göre Sarıbay, herkese eşit mesafede olduğunu söylemesine rağmen bu desteği kendisine el altından sunuyor. Başarılı olabilir mi, belki siyasi tecrübesi bu işin altından kalkmasına yeter iddiası öne çıksa da yine de akıllarda bazı soru işaretleri bulunuyor. Çünkü Yıldızlı hakkında “Biraz pasif” imajı var ki, CHP’nin şu sıra katlanamayacağı tek eksiklik bu olsa gerek.

 

ONUN İSMİ HEP GÜNDEMDE

Bir diğer isim ise Fahri Örengül. Kocaeli’de hukuk camiası onu yakından tanır. Ve aynı zamanda siyasi cenah… CHP’nin Büyükşehir’deki grup başkan vekilliğinin ardından İzmit’e aday oldu, ancak tercih edilmedi. Her ne kadar parti içinde hep değer verilen bir isim olsa da bu zamana kadar etkin bir seçilmişlik noktasında hiç değerlendirilmedi. Fakat buna rağmen birileri tarafından ismi hep öne atılmak istendi. Son dönemde il başkanlığı için hevesli olmadığı bilgileri geliyor.

 

BOZKURT USLU DA VAR

Partinin belki de en heyecanlı isimlerinden birisi de Bozkurt Uslu. Atatürkçü Düşünce Derneği’ndeki şube başkanlığının ardından siyasette çok daha etkin şekilde görüldük. Körfez Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkçası ben de istiyordum. Nitekim oldu da… Ancak ilçedeki adaylık İYİ Parti’ye havale edilince bu işin üzerine gölge düştü. CHP Genel Merkezi belki de tarihin en büyük hatalarından birisini yapmıştı. O da il başkanı namzetlerinden. Muhtemelen karar aşamasındadır.

 

VE SERTİF GÖKÇE…

Bakın, tekrar ediyorum; Sertif Gökçe, Kocaeli siyasetinin gelecekte parlayan yıldızı olacak. Bu saatten sonra o bir yerlere talip olmaz. Hep bazı makamlara yakıştırılan isim olarak anılır. Bu durum il başkanlığı ilgili de böyle gelişti. Kendisinin bir talebi yok, ancak parti tabanı belli oranda “Sertif Gökçe ile biz uçarız” anlayışını savunuyor. Fakat kimse Gökçe’nin bu işi isteyip istemediğini sorgulamıyor. Her ne kadar Gökçe bu işten rahatsızlık duymasa da partisi için her görevi yapabilir izlenimini zaten veriyor. Ancak onun Derince Belediyesi ile ilgili bazı özel planları var. Hakkındaki sürecin nasıl gelişeceğini hep birlikte yaşayıp göreceğiz…

 

HEPSİNİN ORTAK NOKTASI

Evet, resmi olarak olmasa da il başkanlığı için isimleri geçen isimler bunlar. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla namzetleri anlatmaya çalıştık. Bu isimlerin ortak bir özelliği var. O da Gebze’deki kongre sonucunu bekliyor olmaları. Mesela Hikmet Erenkaya, İzmit kongresine çok güveniyor. Bazı ilçelerde istediği ismin kazanması dolayısıyla Harun Yıldızlı kendini güçlü görüyor. Diğer isimler de tabanda karşılıklarının olduğunu düşünülüyor.

Örneğin Selman Yıldırım bu partinin belki de olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Samimiyetini kimsenin sorgulayamayacağı Yıldırım, olası il başkanlığında belki de İzmit Belediyesi’ndeki CHP temsilcilerini güçlendirecek iki isimden biri olacaktır. Diğeri ise mutlak suretle Erenkaya’dır. Selman Bey’in artısı ise Erenkaya’ya göre daha uyumlu olabileceği garantisidir…

 

SADECE GÖKÇE’Yİ AYIRIYORUM

Bu namzetler arasından yalnızca Sertif Gökçeyi ayırıyorum. Çünkü süreç onunla ilgili olarak kendisinin dışında gelişiyor. O yüzden “Ben il başkanlığına adayım” diye bir açıklamayı Gökçe’den beklemiyorum. Çünkü şartların ve CHP gerçeklerinin, belki de ihtiyacın “İstese de istemese de Sertif Gökçe örgütün tek adayıdır” ortamına bu ismi getirebileceğini düşünüyorum.

Sonrası sadece ıvır zıvırdır…​

 

 

Caferoğlu’nu da uğurluyoruz

 

 

Acı haberler üst üste geliyor. Geçtiğimiz günlerde aile hekimi Ertuğrul Bey’i kaybettik, şimdi de sevgili Turgut Caferoğlu’nu…

Turgut ağabey ile uzunca bir süredir tanışığızdır. Fakat kendisinin Demokrat Parti’den meclis üyesi seçildiği dönemde samimiyetimiz daha da artmıştı. Sonrasında o AK Parti’ye geçmiş ve burada kabul görmüştü. Çok sevilen bir insandı. Azerbaycan kültürünü yaşatmak adına verdiği çabanın şahidiyimdir.

O da bir süredir rahatsızlığı dolayısıyla tedavi görüyordu. En son takip ettiğim AK Parti’nin bir programında görüşmüştük. O gün yanımdakilerle birlikte herkese “Hakkınızı helal edin” deyip doyasıya sarılmıştık.

Vefatı beni çok üzdü.

Bilgi sahibi olmayanlar için cenazesinin bugün cuma namazına müteakip Körfez Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki Muhammediye Camii’nden kaldırılacağını hatırlatayım. Allah rahmet etsin. Yakınlarına, tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1586 TL 6.1340 TL
Euro
EURO
6.6629 TL 6.6363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA