Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:43:46
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Akar: CHP icra makamı mı, yeri nasıl belirlesin?

DÜNKÜ yazımın başlığı şu şekildeydi:

“CHP’ye soruyorum: Depolama alanı nereye yapılsın?”

CHP’nin “Kandıra’ya yapılmasın” açıklamalarını eleştirmiş, doğru siyasetin, yerin neresi olacağı ile ilgili çalışma yapmak ve bunu kamuoyuna açıklamak olduğunu ifade etmiştim.

Kocaeli Milletvekili Haydar Akar aradı… Yazıma karşılık şunları anlattı:

***

“Kocaeli’nin 12 tane ilçesi var. Çöp depolama tesisi elbette ki bu ilçelerden birine yapılacak. Bu alanın Kocaeli’nin batısına ve doğusuna yapılacağı da bir gerçek… Fakat Kandıra ve Gebze konusunda karar tek bir kişi tarafından veriliyor. TMMOB Kandıra mı dedi? Açıklama yapmadıklarına göre dememiş. Üniversite Kandıra mı dedi? Zaten çalışmalara katılmadı. Soruyorum, Kandıra’yı kim belirledi? Bugün görüyoruz, AK Partililer dahi tepkili… Çünkü onlara dahi bilgi verilmemiş.”

***

“Bu süreçlerin nasıl yönetileceği belli… Siyasi partilere davette bulunur ve her siyasi parti, çatısı altında bulunan uzman bir ismi görevlendirir. Bu çalışmaya TMMOB ve üniversite de eklenir ve yerler belirlenir. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmasında sadece TMMOB var. Fakat seçilen yer, TMMOB’nin önerdiği bir yer değil. Çünkü yerin neresi olduğu kamuoyuna sunulduktan sonra tek bir açıklama dahi yapmadılar.”

***

“Gazeteci olarak, ‘CHP’ye soruyorum: Yer neresi olsun’ diyorsun. Ben yeri belirleyemem, ben sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini ifade ederim. Çünkü iktidar değilim, kenti yönetmiyorum. Kocaeli’nin dört bir yanını dolaşacak teknik ekibim yok. Belediyedeki yetkiler ve imkanlar bende yok. Üniversiteye, TMMOB’ye gidip ‘Yeri belirleyelim’ desem bana gülerler. Çünkü CHP Kocaeli’de icra makamı değil. CHP sadece işin yönetilme süreciyle ilgili fikirlerini ortaya koyar. Biz de 3-4 yıldır bunu yapıyoruz.”

***

“Bu şehirde çöp depolama alanlarının dolduğunu ve çöp depolama alanlarına ihtiyaç olduğunun farkındayız. Evet, biz kenti yönetsek de 2 yerde depolama tesisi kurulması için çalışma yaparız. Teknik elemanlarımızla, muhalefet partilerinin temsilcileriyle çalışma yapar, bölge halkından görüş alır ve süreci hayata geçiririz. Proje yapmak iktidarın işidir.”

***

“Son olarak, birkaç yıl önce de çöp yakma tesisinin yeri belirlendi ve Umuttepe dolayları dendi. CHP buna karşı çıktı. O bölgenin, kentte kalan son ormanlar olduğunu belirtti. Oraya gidip açıklama yaptı. Sonra da bu karar uygulanmadı. CHP eğer o dönem muhalefet yapmasaydı, belki son ormanlarımız yok olmuş olacaktı.”

 

 

Erkan Nigiz ve

bugünkü durum

GAZETEDE yazmaya daha 21 yaşında bir yüksek lisans öğrencisi iken Erkan Nigiz’in öğreticiliğinde başladım.

O, nazik, kırmayan, had bildirmeyen, küçümsemeyen, en çok bilenim nobranlığı sergilemeyen bir isimdi.

Ben de hayatımın hiçbir anında agresif, kavgacı bir ruha sahip olmadığımdan, Nigiz’den aldıklarım ile benim öz yapım bütünleşti.

Dolayısıyla, ben böyle yazar ve anlatırken, aldığım tepkilerin de böyle olmasını arzu ederim.

Fakat Türkiye artık çok başka…

Politik ayrışmalar had safhada…

Bir de sosyal medya var;

Sosyal medya, kabalığın, vasatlığın iktidar olduğu bir alan…

Ve bu yüzden, yazdığımız her yazının adlından aldığımız tepkiler tuhaf…

Hakaret var;

Bir siyasi erke yandaş yapma var;

Yazıyı sadece başlık üzerinden değerlendirme var…

Diyeceğim şu:

Bu kişileri ne sosyal medyamda ne de sosyal hayatımda barındırıyorum.

 

 

 

Arslan ve Dölkeleş

BU kent için iki değerli isim:

Yalçın Arslan ve Bedri Dölkeleş…

Biri, kent ve gazetecilik tarihini akademik alanda inceledi, ortaya önemli çalışmalar çıkardı; diğeri, spor alanında Türkiye’de önemli bir markaya dönüştü.

Fakat ortak bir yanları var:

Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını İzmit’te yapması ve bu toplantıda Cumhuriyet fikrini ortaya atması, onların gayretleriyle Basın Onur Günü’ne dönüştü.

Ve Basın Onur Günü yavaş yavaş Kocaeli’den çıkıp Türkiye’nin gündemine geliyor.

Katkıları büyük…

Gerçi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti önceki gün onları onurlandırmak için plaket sundu ama… Bir de ben, buradan teşekkür edeyim.   

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA