Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 13:13:37
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Doğru oynayan kazandı

İlkyarıdaki Turgutlu maçından sonraki yorumlarımda Turgutlu’nun iyi takım olduğunu,doğru oynamaya çalıştığını,özellikle orta saha oyuncularının iyi oyuncular olduğunu ve ligde bizi zorlayacak bir takım olabileceğini söylemiştim. Maçın başında bizden çekinerek oynadılar, genellikle oyunu geride kabul ettiler bizim defansın öne çıkmasını istediler nitekim ilk yarının ortalarına kadar bu oyun sürdü. Ama bizim takım halinde gelemediğimizi geriden uzun toplarla hücum yaptığımızı görünce, onlarda tam olmasa da önde baskı yapmaya çalıştılar. Bu baskıdan da pozisyonda yakaladılar.

Maçın ikinci yarısında ilk yarıdaki gözlemlerinden sonra tamamen önde oynayarak ve bizi baskı altında tutarak oynadılar. Bizim tek yapabildiğimiz şey olan “geriden uzun toplarla rakibin arkasına sarkmak ve/veya yetenekli forvet oyuncularımızla birebirlerde üstünlük kurarak gol atma” oyunumuzu da böylece bozdular. Bloklar arası mesafeyi kısa tutarak takım halinde hareket ettiler. Bizim geride bekleyen altı kişinin üzerine gidip baskı yaparak uzun top atmamızı engellediler. Böyle olunca kendi aralarında çabuk ve isabetli pas yapamayan gerideki altı oyuncumuzdan kolay top kazandılar. Zaten orta alanda bizden daha iyi pas yapan takım olduklarından pozisyonlara girdiler ve bizi yendiler . Turgutlu’nun oyuncu kalitesi bu oyunu oynamaya yetti.

Ancak bu oyun zordur ve bu lig seviyesinde zor uygulanır. Bundan sonraki maçlarda bunu yapabilecek takım çıkar mı bilmem ama çıkarsa bizim puan kaybedebileceğimiz maçlar onlar olacaktır. Sezon başından bu yana, doğru oynamadığımızı, maçları “oyuncu yetenek ve performanslarıyla” kazandığımızı söyleyip duruyorum. Oyunu doğru oynayan, oyuncu kalitesi de iyi olan her takım bizi zorlayacaktır. Elbette alınan bu mağlubiyet bizi çıktığımız şampiyonluk yolundan döndürmez. Sonuçta tıpkı geçmişte aldığımız mağlubiyetler gibi. Bunu bir “yol kazası” olarak görüp oyunumuzu geliştirmeye bakalım. Bu oyun önümüzdeki seneye yetmez. O zaman da şimdi yücelttiğimiz futbolcuları yetersiz bulma yanlışına düşer transfer çığırtkanlığına başlarız. Oysa bu takım doğru oynarsa çok az sayıda kaliteli oyuncularla takviye edildiğinde 2. Lig’de de şampiyonluk çok zor değil.

Moralimizi bozmaya gerek yok bu takım yine sezon başında iddia ettiğim biçimde “75-80 arası puan” toplayarak şampiyon olur. Buna eminim. Doğan’ın neden maç kadrosuna alınmadığını merak ediyorum. Antrenman eksiği varsa geçen bu kadar sürede giderilemedi mi? Sakatlığı varsa nedir? Disiplin problemi varsa bilelim. Yani bu etkili oyuncumuzun neden kadroda olmadığını açıklayın lütfen. Yanlız ben değil Kocaelisporlular merak ediyor. Bir de Gökdeniz’in milli takımdan getirilip yedek bırakılmasını da pek anlayamadım. Elbette bunlar “hoca tercihidir” ancak ben anlamaya çalışıyorum. Amacım eleştirmek değil. Kocaelispor taraftarı futbolu bilir, futbolcudan anlar dolayısıyla bu konulara açıklık getirmek iyi olur. En azından bilinmeyenin eleştirilmesi gibi bir yanlış oluşmaz.

Bu hafta oynayacağımız Belediye Derincespor maçı ilginç olacak.Şampiyomluğu büyük oranda garantilemiş Kocaelispor, Play-off mücadelesi veren kardeş takıma karşı. İlk maçta Kocaelispor yenmişti. Ancak bu galibiyet biraz da Derince’nin teknik yönetiminden kaynaklıydı. Bunu da o zaman söylemiştim. Şimdi kenarda Bülent Baturman var. Kocaelispor’u çok iyi tanıyan, oynadığı oyunu en iyi bilen rakip hoca olarak. Onun oyun planı Kocaelispor’u zorlayacaktır. Oyuncularının gücü yeterse puan almaları bence sürpriz olmaz. Kocaelispor’un yetenekli oyuncuları da çıkıp bu maçı alabilme olasılığı da daha fazla tabii.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA