Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:32:08
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Rekabette halk kazanır

HAKLI olarak soruyorlar: “Bütün önemli gazeteler, bütün önemli kalemler bu konu hakkında haberler – yorumlar yaparken siz neden sessizsiniz?”

Anlatayım… Genç Ailesi, “taşmacılık” ile “gazetecilik” sektörlerini birbirinden ayıran, sahip oldukları Demokrat Kocaeli Gazetesi’ni Kocaeli’nin en değerli markalarından biri olan Genç Turizm’in menfaatleri için kullanmamaya özen gösteren bir yapıya sahip… “Kocaeli’nin en önemli gazetelerinden biri bizim, bu gazetenin olumlu ve olumsuz haberleri ile Genç Turizm’i daha da güçlendireceğiz” demeyen bir aile…

Onların önceliği kamu ve halk yararı…

Bu büyük bir nahiflik…

Ve bu yaklaşımın Türkiye’de örnekleri ne yazık ki çok az…

Gazetecilik hayatımın önemli bir bölümünü Genç Ailesinin işverenliğinde yapmış birisi olarak, ailenin bu yaklaşımını anlatmaktan geri durmak istemiyorum.

***

Peki, bugün neden sessizliğimizi bozuyoruz…

Çünkü Kocaeli’de çok nadir yaşanan bir durum hayata geçti.

O durum da şu:

Bir konuda, tüm kentin hem fikir olması… En önemli gazetelerin, en önemli yazarların kent yönetimine çağrıda bulunarak “Adaletsizliği giderin ve halk kazansın” demesi…

Bu ortak fikre…

Bu tek sese…

Bu birlikte yapılan çağrıya…

Kayıtsız kalmamız imkânsızdı.

***

Evet, gerek sosyal gerekse de iş yaşamı olarak bütünleşmiş, birleşmiş iki şehir var; İstanbul ve Kocaeli…

Günlük ortalama bin 500 kişi Kocaeli’den İstanbul’a gidiyor; aynı şekilde ortalama bin 500 kişi de İstanbul’dan Kocaeli’ye geliyor.

Kocaeli-İstanbul arası artık “şehir içi yolculuk” gibi…

Harem’e uzaklığımız topu topu 90 kilometre…

Ve fakat ortada bir sorun var:

Bu yol, Türkiye’nin en pahalı yolu…

Çünkü bir vatandaş 30 lira veriyor…

İsterlerse yarın 40 da yapabilirler; kimseye de hesap verme zorunlulukları yok… “Serbest piyasa ekonomisi” der geçerler…

Peki, gerçekten serbest piyasa ekonomisi bu mu?

“Serbest piyasa ekonomisi, ekonomik faaliyetlerin tam rekabet şartları içinde serbestçe yapılabildiği, ekonomik sorunların çözümünün devletin ekonomiye müdahalesiyle değil fiyat mekanizması aracılığı ile gerçekleştirildiği ekonomi… Arz ve talebin temel belirleyici olarak kabul edildiği bu tür ekonomilerde fiyat mekanizmasının iyi işlemesi zorunludur. İdeal serbest piyasa ekonomisinde üreticilerin ve tüketicilerin pazarda aynı şartlar altında bulunduğu varsayılır. Pazara giriş ve çıkışlar sınırlandırılmamıştır.”

Tanım bu şekilde…

Peki, bu tanım hayata geçiyor mu?

İşte sorun burada…

Bu tanım Kocaeli’de hayata geçmediği için halk sömürülüyor.

İşte bu kentin ortak talebi şu:

“Rekabet şartları eşit olarak uygulansın ve değeri neyse o fiyatla İstanbul’a gidip gelsin.”

Gazetecilerin isteği şu:

“Tekelleşme bitsin…”

***

Bakınız, İzmit Seyahat ve Gürkan Tur, “alt yol izni olan” Efe Tur çatısı altına girmiş ve bu kentte bir tekel oluşmuş… Yüksek ihtimal Metro Turizm de bu havuza dahil olacak ve tekel daha da büyüyecek…

Alt yol izni çeşitli bahanelerle farklı firmalara verilmediği için de o yolda istedikleri gibi at oynatıyorlar.

Pahalı…

Hizmet yetersiz…

İkram yok…

Başlarına buyrukluk hâkim…

Neden?

Çünkü tekeller…

İşte biz, bu tekelin son bulmasını istiyoruz.

Nasıl mı?

***

Diyebilirsiniz ki, “Kocaeli – İstanbul seferleri için yola çıkan Pamukkale yerli değildi, bu yüzden alt yol, yani kent içi (D-100) taşıma izni verilmedi.” 

Tamam ama, artık bu kentin markası var:

Asya Tur…

Bu kentin her ferdinin ailesinden kabul ettiği, ismini sıcacık bulduğu, yıllar yılı kendinden bildiği Asya Tur, Genç Turizm bünyesinde 3 Nisan’dan itibaren yollara çıkıyor… Kuşkusuz ki en önemli güzergahlarından biri İstanbul olacak… Ve tek bir talebi var:

“Efe Tur’a verilen alt yol izni, bize de verilsin. Biz de D-100’ü kullanalım. Böylelikle rekabet olsun ve halk kazansın.”

Tekrarlıyorum:

“Halk…”

Evet, halkımız bu kentin markası ile kazansın…

***

Herkes gördü…

Bu kent bir konuda hemfikir, bu kent bir konuda ortak ses çıkartıyor. Bununla ilgili başta Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın olmak üzere, önemli aktörlere çağrıda bulunuyor:  

“Asya Tur’a alt yol izni verin.”  

(Konuyla ilgili fikirlerini ortaya koyan önemli kalemlerin görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.)

 

**********************************************************************************************************************************

 

Sadun Çetin: Vatandaş muhtaç bırakıldı

 

1990’lı yılların başlarında çok tartışılmış ve aynı haklar eşitçe iki firmaya da sağlanarak adil bir çözüm bulunmuştu. Bu Alt Yol izni diye anılan konu son günlerde yine çok tartışılmaya başladı. Ben ele alabilmek için ancak bugüne fırsat bulabildim. Aslında tartışma, Asya Tur firmasının Genç Tur bünyesine katılarak yeniden küllerinden doğmak istemesi üzerine başlamıştı. Bir kaç hafta önce yaşanan bu gelişme sevindiriciydi, çünkü İzmit-Harem ve İzmit-Esenler arasında bir tekelcilik oluşmuş ve zararı da vatandaş görüyordu.

 

Yıllardır Efe Tur’la gidiyorum…

 

İstanbul’a gidip gelmelerde yıllardır hep Efe Tur’u tercih ediyorum. Çünkü kurucusu rahmetli Mehmet Sadık Efe yakın dostumdu. Firmayı 1991’de kurmuştu ve Asya Tur ile yaşadıkları tatlı rekabetleri hatırlarım. Şimdilerde İstanbul’a giderken yine Efe Tur’u tercih ediyorum. Ama tekel olmasının verdiği rahatsızlığı hep hissediyorum. Bunu da şehrimin bir markası ve rahmetli dostumun adını taşıyor diye hep sadakat duygusuyla aşmaya çalıştım. Ancak hizmette ve fiyatta uyguladığı tekelcilik anlayışı giderek herkesi rahatsız eder hale gelmişti. Aslında bunları hem dostlarımdan ve yakınlarımdan duyuyordum, hem de yazılan çizilenlerden biliyordum. Bir ay kadar önce Adapazarı’ndan İstanbul’a otobüsle yaptığım seyahat sırasında bizzat yaşayarak gördüm ve üzüldüm. Adapazarı İzmit’ten 50 kilometre daha uzak olmasına rağmen bilet fiyatları neredeyse aynıydı.

 

Şimdi bu kulvara Asya Tur’u bünyesine katan Genç Tur girmek istiyor. Bunlar kentimizin güzide markaları. Asya Tur geçmişin, Genç Tur ise günümüzün yaşayan efsane markası. Öncelikle rekabet ortamının oluşması gerekiyor. Bunun için de en önemli şart Alt yol izni…

 

90’larda Efe Tur ve Asya Tur…

 

Bu Alt Yol tanımı özetle; D-100 güzergahının kullanılabilmesi ve buradan yolcu alınması anlamına geliyor. İzmit’in eski bir alışkanlığı. Yolcular Kantar’dan, Halkevi’nden, Yenidoğan’dan ve Kuruçeşme’den inip, biniyor. Aslında bu sorun 1990’ların başında da yaşandı. O yıllarda kamuoyunda çok tartışılmıştı. Ama vatandaş çok istediği için hem Efe Tur’a hem Asya Tur’a hiç kayırma yapılmadan birlikte verilmişti.

 

Bu sorunun bir de otogar esnafının tarafı var. Otogar esnafı Alt Yol izninden şikayetçi, onlar istiyorlar ki bütün yolcular otogara gelsin. Aslında haksız sayılmazlar. Ancak şu anda bu gündemin dışında kalmış pek konuşulmayan bir konu halinde.

 

Rekabette vatandaş kazanır…

 

Ama gelenek denilip bu izin sürecekse eşit ve adil olunmalı. Yani alt yol avantajı sadece bir firmada kalmamalı. Geçmişte Pamukkale ile Metro bu avantajdan yararlanamadığı için rekabet edememişlerdi. Bunun sonucu tekelcilik sürdü ve vatandaş tek firmaya muhtaç bırakıldı. Bu yanlışlık, bu adaletsizlik düzeltilmeli. Alt Yol avantajı eşitlenerek, firmaların rekabet etmesi sağlanmalı ve sonuçta kazanan vatandaş olmalı.

 

**********************************************************************************************************************************

 

 

Adem Turgut: Neden iki kat fazla para ödüyoruz?

 

Bize sık sık gelen şikayetlerden biri de şehirler arası otobüs yolculuğundaki fahiş fiyatlar.

Biliyorsunuz, Efe Tur, yıllardır İzmit Seyahat ve Gürkan Tur ile birlikte hareket ediyor. Bildiğiniz ulaşım tekeli oluşmuş durumda. Efe Tur ve İzmit Seyahat’ın sahipleri aynı, Gürkan Tur ile de ortak havuz yapmışlar. Fiyatı da fikslemişler: 30 TL.

Olacak iş değil. Adapazarı’na göre acayip pahalı gidiyoruz.

Adapazarı- Harem 140 kilometre ve Sakarya VİP Turizm, 28 TL’ye, Sakarya SEV Turizm ise 26 liraya yolcu taşıyor.

İzmit- Harem 90 kilometre ama buradan kesilen bilet fiyatı 30 TL.

Yani bizden 50 kilometre fazlası olan Sakaryalılar bizden ucuza gidiyorlar. Yani biz Adapazarlılara göre neredeyse iki katı para ödüyoruz.

Neden?

Çünkü rekabet yok. Hatta aldığım duyumlara göre Metro’nun bilet satışının da Efe Tur üzerinden yapılması gündemde. Tarafların görüştüğü söyleniyor ama henüz kesinlik kazanmamış. Eğer öyle olursa durum daha da kötü olacak demektir.

 

ALT YOL İZNİ TÜM DENGELERİ BOZUYOR

Peki, rekabet neden oluşmuyor?

Geçmişte bunun tartışması yaşandı. Efe Tur, şehir içinden yolcu alabiliyor. Diğer firmalar ise alt yola giremiyor. Otogar esnafı buna çok tepkili. Bu ayrıcalık yüzünden Otogarın yeteri kadar hareketlenmediğini düşünüyorlar. Hiç kimseye izin verilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Yolcular içinse şehir içinden binmek kolaylık. Bu da ortak havuzun fiyatını yüksek tutmasını kolaylaştırıyor. İlginç olanı geçmişte başvuru yapan firmalara izin verilmedi. Pamukkale’nin kendi iç sorunları ortaya çıkana kadar çektiği zorluğu biliyoruz. Efe Tur’un kent markası olduğu tezi öne çıktı. Doğrudur. Efe Tur’u Gürkan Tur’u ve İzmit

Seyahat’i ben de önemsiyorum ve yerli marka olmaları kıymetli. Ancak rekabetin ortadan kalkmasını da kabul edemiyorum.

 

“KENT LOBİLERE TESLİM EDİLMESİN”

Geçen bir dostum, “Bu kentte fırıncı lobisi, minibüsçü- otobüsçü lobisi var. Şehir içinde indi bindi yap 3 lira para ödüyorsunuz. Bu nedir?” diye çıkıştı. Bizim Perde Arkası’nda bu tür şikayetleri sıkça bulursunuz.

Bakın şimdi Asya Tur’un tekrar yollara çıkacağı söyleniyor. Benden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerine söylemek düşer: Rekabet koşullarını oluşturmak adına elinizde- önünüzde bir fırsat var.

Bu fırsatı vatandaşın lehine kullanın.

Çünkü her geçen gün artan vatandaş şikayetleri de başka türlü çözülmez.

 

**********************************************************************************************************************************

 

 

 

Bülent Ekinci: Faturayı halk ödüyor

 

Türkiye’de ulaşım konusundaki başıbozukluk çok ilginç sonuçlar vermeye başladı. Kocaeli ölçeğinden meseleye bir bakalım.

İzmit’ten İstanbul’a gidiyorsunuz, Harem’e…

Mesafe tam 90 kilometre. Fakat bizim Efe Tur-İzmit Seyahat-Gürkan Turizm üçlemesi kendi kafalarına göre bir havuz oluşturmuşlar. Olayı tek bir fiyata bağlamışlar. Bu arada son günlerde bu birlikteliğe Metro Turizmin de dahil olacağı konuşuluyor.

Ne kadar o fiyat; tam 30 lira… Gelelim emsallerimize…

Örneğimizi hemen yanı başımızdan, Sakarya’dan verelim…

Buradan da iki ayrı seyahat firması İstanbul Harem’e yolcu taşıyor.

Haliyle Sakarya, Kocaeli’den daha doğuda kalıyor. Yani İstanbul’a daha uzak…

Mesafe ise tam 140 kilometre…

Yolculardan Sakarya-Harem arasında istenen ücret ise iki türlü.

İnanmayacaksınız, ama bu kentteki firmalardan biri 28 liradan, diğeri ise 26 liradan yolcularını taşıyor. Çünkü orada rekabet var. İnsanlar tek bir havuza ya da firmaya mecbur bırakılmamış…

Kurumlar kendi haklarını korudukları gibi olabilecek en iyi şartlarda yolcuların ve Sakarya halkının da haklarını korumuşlar…

Bunu kendilerine vazife olarak görmüşler. İşte ulaşımdaki hizmet anlayışı böyle olur.

Fakat bizde böyle mi?

Sen üç firma birleş…

Yazıhaneleri birleştirerek kirayı minimize et… Ona rağmen pahalı taşı.

Toplumda “Yapacak bir şey yok. Mecbur kullanacağız” anlayışının oluşmasına sebep ol…

Şurası kesin ki; üç firmanın sebep olduğu bu rekabetsiz ortamın sonuçlarının faturasının bu kentin insanına kesilmesinin önüne geçilmesi lazım. Çünkü ortada dönen miktar korkunç rakamlarda. Sadece Sakarya örneği bile gösteriyor ki, istenince oluyormuş…

Oradan 140 kilometrelik Harem yolculuğuna 26 liralık fiyat kesilebiliyorsa, 90 kilometreden neden kesilmesin? Bunun aksini söyleyebilen varsa çıkın açıklasın.

Belli ki İzmit’ten daha ucuz seyahat imkanı var. Yok mazotmuş, yok şuymuş, yok buymuş deyip kimse kendine bahaneler uydurmasın. İzmit – İstanbul seferleri bir an önce makul fiyatlara çekilmeli.

 

**********************************************************************************************************************************

 

 

 

Yılmaz Karabıyık: Vatandaşın da hakkını koruyun

 

Bir işte rehavet olmaması, başarının ve kalitenin varlık sürmesi için orada rekabet olması gerekir. Her sektörde bu böyledir. Rekabet varsa, müşteri memnuniyeti de artar, vatandaşın alternatifi artar. Kocaeli’de İstanbul’a sefer yapan 3 firma görünüyor ama baktığınızda bu üç otobüs firması da Efe Tur’a bağlı hareket ediyor. İzmit Seyahat’in sahibi Birant ailesi, aynı zamanda Efe Tur’un da yüzde 50 ortağı. Ve İzmit Seyahat’i kullanacak olan müşteriler, Efe Tur’un acentelerinden bilet temin edebiliyor. Keza diğer firmanın İstanbul’a yaptığı seferlerde biletin temin edildiği yer Efe Tur gişeleri. Yani İstanbul’a sefer yapan Kocaeli firmasının 3 tane olması sadece görünürde.

 

ALT YOL AYRICALIĞI

Bu tekelleşme, fiyat politikasını da müşteri memnuniyetini de etkiliyor. Vatandaşların, Efe Tur ile ilgili gazeteleri sıkça arayıp şikayette bulunması da bu yüzden. Çünkü vatandaş, karşılaştığı sıkıntılı durumlar karşısında “Ben bu yanlış düzeltilmediği sürece Efe Tur’u kullanmayacağım” deme lüksüne sahip değil. Karşısında başka bir firma yok. Vatandaş, otogara giderek herhangi bir firmayı tercih edebilir elbette ancak otogar Derince’de, Karamürsel’de, Gölcük’te ve benzeri yerlerde oturan vatandaşlar için oldukça uzak. Bu nedenle de Karamürsel’den başlayıp, İzmit Kuruçeşme’den otoyola giren Efe Tur, daha mantıklı geliyor vatandaşlara.

 

SAKARYA, İSTANBUL’A DAHA UCUZA TAŞIYOR

Kocaeli’den İstanbul’a gitmek için ödeyeceğimiz para 30 lira Efe Tur’da. Bu rakam yüksek mi, tekelleşmeden kaynaklı mı, bunu da Sakarya örneği ile görmek mümkün! Sakarya ile İzmit arası, 55 kilometre. Yani Sakarya, İstanbul’a, İzmit’ten 55 kilometre daha uzakta kalıyor. Bu durumda fiyatın 30 liranın üzerine çıkması gerekiyor değil mi? Ama Sakarya’dan İstanbul’a giden bir otobüs firması, müşteriden tam bilet fiyatı olarak 27 lira alıyor. Yani 55 kilometre daha fazla yol gitmesine rağmen, İzmit-İstanbul arası sefer yapan Efe Tur’un bilet fiyatından 3 lira daha fazla. Peki Sakarya’da fiyat neden daha ucuz? Çünkü Sakarya’da çok sayıda İstanbul’a sefer yapan firma var ve bu firmalar doğal olarak rekabet halinde.

 

VATANDAŞ, OTOGARA GİTMEK İSTEMİYOR

Geçmişte, Asya Tur vardı. Efe Tur, tekel değildi. Bu firma ile rekabet halinde olan Efe Tur, fiyat politikasını da ona göre ayarlıyordu. Asya Tur kapandıktan sonra tekelleşen Efe Tur’a rakip olarak Metro, Pamukkale gibi firmalar geldi lakin onlar da Efe Tur ile rekabet edemedi. Çünkü, bu firmalara alt yolu kullanma hakkı tanınmadı Büyükşehir Belediyesine bağlı UKOME tarafından. Gerekçe olarak ise trafik gösterildi. Efe Tur, Karamürsel’den başlayıp, Kuruçeşme gişelere kadarki yolu kullanırken, diğer firmalar bu yolu kullanamadığı için otogara gitmek istemeyen vatandaşlar Efe Tur’u tercih etti. Ve Pamukkale seyahat kentimizde tutunamadı.

 

ASYA TUR’UN ALT YOL TALEBİ

Pamukkale, Metro gibi firmalar, yerli firmalar değildi; bu konuda UKOME’nin alt yol izni vermemesi çok garip karşılanmadı. Efe Tur’un geçmişten kazanılmış hakkı olduğu için bu yolu kullanmasına izin verildiği gerekçe edildi, yerli firma korundu! Ancak vatandaşın da hakkının korunması gerekiyor. Sakarya’daki firmalar, 27 liraya yolcu taşırken, İzmit, İstanbul’a daha yakın olduğu halde İzmitli firmanın daha yüksek bir bilet fiyatı belirlemesinin önüne geçilmesi gerekiyor. İzmit’in tekelleşmeden kurtarılması gerekiyor. Bu da Genç Turizm’in sahibi Genç ailesi tarafından kısa süre önce isim hakkı satın alınan Asya Tur’un, alt yolu kullanmasına izin verilmesiyle mümkün.

 

ASYA TUR DA YERLİ

Kocaeli’nin bir dönem yolcu taşımacılığında en büyük markalarından biri olan Asya Tur, yeniden yollara çıkacak. Asya Tur, 3 Nisan’da seferlerine başlayacak. Yerli bir ailenin satın aldığı yerli marka Asya Tur, Efe Tur gibi alt yolu kullanabilmek için UKOME’ye başvurusunu yapmış. Büyük ihtimalle, bu ayın ortasında gerçekleştirilecek toplantıda, bu başvuru karara bağlanacak. Yerli markamız Efe Tur’a tanınan alt yol ayrıcalığının, yerli olan Asya Tur’a da sağlanması, İzmit-İstanbul arası seyahatte tekelleşmeyi ortadan kaldıracak, firmaların müşteri memnuniyetine daha fazla önem vermesi sağlanacak ve piyasaya uzun yıllar sonra tekrar giren Asya Tur, fiyatları muhtemelen olması gereken seviyelere çekecek. Hal böyle olunca Efe Tur da fiyatlarda değişiklik yapmak durumunda kalacak. Bakalım, vatandaşın yararına olacak bu rekabet ortamının oluşmasına, Büyükşehir Belediyesine bağlı UKOME onay verecek mi? Bekleyip göreceğiz.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA