Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:36:11
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Gündoğdu: Kocaeli, ülkenin aort damarıdır

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Genel Sekreterliği görevine Balamir Gündoğdu’nun atanacağını öğrenir öğrenmez birçok kişiyle telefon görüşmesi yapmış, Gündoğdu’nun tarzını öğrenmiş ve şöyle yazmıştım:

Büyükşehir Belediyesi’nin başında “icracı bir beyin” varken, genel sekreterin yeri ve yapacağı işlerin sınırı ne olacaktır?

Şöyle bir yanıt vereyim:

Kocaeli, kamu yatırımlarına aç…

Metro projeleri için kaybedilecek zaman yok…

Artan nüfus ve araç sayısı, yeni yeni kavşaklara yeni yeni artellere ihtiyaç doğuruyor.

Cengiz Topel hala kullanılamıyor.

Yüksek Hızlı Tren için sıradan bir duraktan ibaretiz.

Deniz ulaşımı için bir lojistik merkezi kurulması önemli ihtiyaç…

Kısaca…

Kocaeli’nin Ankara’ya ihtiyacı var.

İşte Balamir Gündoğdu, “yatırım getirecek” bir genel sekreter… Ankara’ya ihtiyaç duyduğumuzda, orada her kapıyı çalacak kadar güçlü…

Bu yüzden Gündoğdu’nun Kocaeli’nin “Ankara eksikliği” sorununu gidereceğini düşünüyorum.

***

Aradan geçen 7 ay gösterdi ki, Balamir Gündoğdu, tam da Kocaeli’nin ihtiyaç duyduğu bir genel sekreter…

Çünkü Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın belediye başkanı olmasının ardından Gündoğdu’nun genel sekreterlik görevine atanması, tıpkı yapbozun eksik parçasının tamamlanması gibi, güçlü bir bütünlük oluşturdu ve belediyenin iş bitirici yanını daha iyi bir noktaya taşıdı.

Metronun Ulaştırma Bakanlığı’na devri…

Tramvayın bir bölümünün yapımının aynı şekilde Ankara’ya yüklenmesi…

Fuar alanı ve çevresinin Büyükşehir’e kazandırılması…

Belediye payları değiştirecek yasanın görüşüldüğü bu günlerde Kocaeli’nin sesinin Ankara’da güçlü bir şekilde duyurması…

Kuşkusuz ki önemli çalışmalar…

Ve bu adımların atılmasında Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’nun çabalarını da görmemiz gerek…

***

Ve tabii ki, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’nun, Münir Karaloğlu’ndan başlayarak görev yapan tüm genel sekreterlerin “ikinci başkan” tarzlarının aksine, “belediyenin devlet ayağı” şeklinde bir yaklaşım belirlediği de ortada…

Kuşkusuz ki olması gereken bu…

***

Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ile birçok programda sohbet gerçekleştirmeme rağmen Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Özmen’le birlikte ancak ziyaret edebildik.

Cuma akşamı saat 18.00’de bizim üzerimizde günün yorgunluğu varken, Gündoğdu daha yeni işe başlamış gibi program hazırlıyor, ekibine yapılması gerekenleri fısıldıyor, gelecek konukların kapıda karşılanması gerektiğini ifade ediyor, “Beni hemen çağırın” diyordu.

Kuşkusuz ki o günkü programlar gecenin geç saatlerine kadar devam edecekti. Ve dedi ki:

“Hayatımız çalışmak ve uyumak arasında geçiyor.”

Nitekim yalnızca o değil; saat 19.00’u geçerken belediyeden çıkmamıza rağmen belediye bürokratlarının büyük bir bölümü belediyedeydi.

***

Sohbetimize gelirsek…

Kuşkusuz ki herkesin bildiği bir şey var…

Balamir Gündoğdu, “açıklama yapan” bir genel sekreter değil! Yönelttiğimiz sorulara sıkı sık, “Bu konu hakkında görüş belirtecek isim Tahir Başkanımızdır” dedi. Bazı önemli konularda yönelttiğim “Yazabilir miyiz?” şeklindeki soruma ise, “Sohbet edelim” yanıtını verdi.

Yani, sözlerinin “açıklama” olarak kamuoyuna yansıtılmasını istemedi.

Bir de sık sık, “Siyasetin işi” ifadesini kullandı.

Yani, Gündoğdu tam bir “devlet adamı” ve bu sınırların dışına çıkmamak için çaba harcıyor.

Günün yarısından fazlasında çalışıyor.

***

Ve fakat, çok dikkat çekici bulduğum birkaç sözü var ki; onlara değinmeden edemeyeceğim. Örneğin “Kocaeli nasıl bir kent?” dediğimizde Gündoğdu şunları söyledi:

“Kocaeli, aort damarı… Çünkü bana göre Ankara, bu ülkenin kalbi, İstanbul ise beyni… Kocaeli ise bu iki kenti birbirine bağlayan aort damarı… Yani, en önemli damar! İşte bu yüzden, ne denli değerli bir şehirde yaşadığımızı iyi bilmemiz gerekiyor. Ben de bu bilinçle çalışıyorum.”

“Kocaeli’de belediyecilik zor mu?”

“Hem zor, hem kolay! Kocaeli’nin kompakt bir kent olması, ilçelerin birbirine yakın olması bir avantaj… Fakat nüfus yoğunluğunda İstanbul’dan sonra ikinci kent olması, coğrafi açıdan tepeler ve deniz arasında sıkışması, belediyecilik açısından elbette ki yöneticileri zorlar. Fakat Kocaeli’de iyi çalışan bir belediye var.”

“Belediyecilikte en önemlisi nedir?”

“Belediyecilikte en önemlisi basit görünen işlerdir. Örneğin, su, örneğin ulaşım… Bir vatandaş eğer ulaşımda sıkıntı çekiyorsa, işine geç kalır. İşine geç kalırsa, kimseyi tanımaz. Eğer bir kadın uyandığında suyu akmıyorsa, gözünü hiçbir şey görmez. Bu yüzden basit görünen işleri hep önemserim.”

“Büyükakın’ı tarif edebilir misiniz?”

“Onun dört imbiği var. Akademisyen, genel sekreter, vali ve siyasetçi… Bir projeyi hayata geçirirken bu dört imbikten geçiriyor. Böylelikle bir meseleye her açıdan yaklaşmış oluyor. Bu bir kent için büyük şans. Tahir Başkanımızın bu açıdan başka bir örneğinin olduğunu düşünmüyorum.”   

 

 

Arısal: O bölge tarım ve orman alanı

ÖZETLE, Durhasan Köyü’nün İzmit Makina İmalatçıları Sanayi Sitesi için uygun bir yer olduğunu ifade etmiştim dünkü yazımda…

İzmit Belediyesi Koordinatörü Arsal Arısal, “Bir dakika!” dedikten sonra, “Hayır! Orasının kuzeyi orman.  Hemen yanı da eskiden tarım alanıydı. Güneyi doğusu, gene tarım alanı ve köy yerleşimi. Arada bir tampon alan var, fabrikalarla depolama adı altında. Onun üstü normalde tarım ve orman alanı olmalıydı ama tarım alanıyken büyük bir kısmı el değiştirdi. Sonradan da plan değişikliğiyle eski mülkiyet sahipleri bir şekilde kandırılmış oldu. Ardından da köy yerleşimi, tarım ve orman alanının içine küçük sanayi gelecek” dedi ve İzmit Belediyesi’nin görüşlerini benimle şu şekilde paylaştı:

1. 1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesince takriben 66.3 ha büyüklüğünde “Küçük Sanayi Alanı” olarak planlanan alanın, yaklaşık 2 km güneyinde mevcut imar planında gerek İzaydaş Koruma Bandı içerisinde kalan “Depolama Alanı”, gerekse İzmit Belediyesi tarafından planlama ve şuyulandırma çalışmaları tamamlanmış ve üzerinde henüz yapılaşma bulunmayan 45 ha büyüklüğündeki “İ-16 Küçük Sanayi Alanı” bahse konu depolama ve küçük ölçekte sanayi faaliyetlerinin yapılabilmesi için yeterli büyüklükte olup, ilave bir alanın planlanmasına ihtiyaç duyulmadığı,

2. 1/25000 ve 1/5000 Nazım İmar Planlarında “Küçük Sanayi Alanı” olarak planlanan bölgede ağır taşıt trafiğini ve yük taşımacılığını kaldırabilecek ölçüde ana arterlerin olmadığı,

3. Planlanan alanın tamamnın tarım toprağı olduğu ve üzerinde aktif olarak tarım yapıldığı halde planlama aşamasında Tarım İl Müdürlüğü görüşünün alınmadığı ve alınan kararın tarım alanlarını parçalayıcı nitelikte olduğu,

4. Köy yerleşik alanlarının hemen yakınında alınan konut dışı kullanım kararının köy hayatını olumsuz etkileyeceği,

5. Söz konusu bölgede üst ölçekli planlama çalışmaları sürecinde İzmit Belediyesi’nin olumsuz görüşüne rağmen imar planları onaylanmış olup, ilçe sınırları dışında alternatif bir çözüm arayışına gidilmediği belirlenmiştir.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA