Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 26.09.2020 SAAT 01:58:59
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İYİ Parti’de değişim tabandan başlamalı

 

 

Daha önce de belirtmiştim…

İYİ Parti’yi bekleyen en belirgin tehlikenin taban oluşturamaması olduğunu açıkça söylemiştim.

Ve hatta ülke genelinde de medya kuruluşlarının önemli yazarları bu noktaya dikkat çekmişler ve İYİ Parti’nin tabanını “amaçsız” ya da “sabit olmayan” ifadeleriyle açıklamaya çalışmıştı.

Ben de katılıyorum bu görüşe. Fakat İYİ Parti açısından kurtuluş var mı?

Elbette, ancak şimdilerde bunun temelinin atılması lazım. Yani yapılan kongreler aşağıdan genel merkeze doğru mutlaka bir değişim, yenilenme ve taban oluşturabilmek için fırsat olarak görülüp, öyle davranılmalı…

Zira bugün sokakta kimi durdurup İYİ Parti’nin tabanının nasıl olduğunu sorsanız, alacağınız yanıt muhtemelen “Hepsi MHP’den geçenlerdir” diyecektir. Yani bugünkü görüntüsü ile İYİ Parti gerçek manada bir halk hareketi olamamıştır. MHP’nin devamı ya da o temel üzerine çıkılmak istenen anlayış gibi durmaktadır.

Daha sonrasında partiye dahil olan; DYP tandanslı Demokratlar, CHP’liler, BBP’liler ve hatta AK Partililer, Meral Akşener’in partisinde taban adı ile temsiliyet kazanamamışlar. Aksine bunlar en fazla yönetim kurullarına alınabilecek isimler gibi bir algı oluşturulmuş.

Bu tespitimiz açıkçası hakkından gelinmesi çok bir durum olarak karşımızda duruyor…

***

Gelelim kongre sürecine…

İYİ Parti’de kongre dönemi çok hızlı gelişiyor. Önce ilçeler ve ardından il kongreleri yapılacak. Parti içinde her ne kadar her kafadan ayrı bir ses çıkmasa da ister istemez restleşmeler de ortaya çıkabiliyor.

Bu hafta sonunda, pazar günü yapılacak olan Körfez İlçe kongresinde ise mevcut başkan Cahit Sürüm ile yönetim kurulunda ilçe başkan yardımcılığı gibi görevleri üstlenen Ahmet Yücel Şanlı ilçe başkanlığı için aday oldular. Sürem zaten doğal adaydı. Fakat en başta dikkat çektiğim tabancılık oyununu o da oynuyor. Yani Cahit Sürüm de MHP’den göç etmiş bir siyasetçi. Gelir gelmez de ilçe başkanı oldu.

Kendisi adına zor bir durum. Çünkü dikkat çektiğimiz tabanın sadece MHP’den oluştuğu, İYİ Parti’nin MHP’nin devamı olacağı şeklindeki eleştiriler en çok Sürüm gibi isimler nedeniyle söyleniyor. Fakat buna karşılık İYİ Parti’nin başarılı olmasını isteyen gerçek partililer yüzlerinin yeniliğe dönmesini beklerken, tabanın da İYİ Parti’nin herkesin partisi olduğu imajını çizecek şekilde dizayn edilmesini arzu ediyor.

 

Bu noktada ben Yücel Şanlı’nın adaylığını önemsediğimi, hatta Körfez ilçe özelinde değerlendirilebilecek bir çıkış olarak gördüğümü söylüyorum.

Bu bir destek mesajı değil elbette. Çünkü başta izahını yaptığım gibi bana göre İYİ Parti tabanını daha geniş kitlelere yaymalı. Çünkü şu anki görüntüsü ile bu siyasi hareket açıkçası toplama parti görünümünden kurtulmalı. Haliyle bunu farklılığını ortaya koyabilen isimlerle yapabileceği bir gerçek.

***

Bakın daha önce bu kısmen başarılmıştı. Kurucu ilçe başkanı İbrahim Ömer Toyran, gerçekten etkin ve genele yayılabilecek bir yönetim anlayışını benimsemişti. Bu açıkçası toplumda da olumlu karşılık bulmuştu. Şimdi ise Yücel Şanlı ile bu başarılabilir.

Demem o ki, İYİ Parti kendini bu olumsuz halden kurtarmalı.

Tabi başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsa.

Şayet bu olmaz, istenilen yapılmaz ise İYİ Parti kan kaybetmeye mahkum olur.

Emin olun böyle olur…

 

AK PARTİ GİBİ OLAMAZSINIZ!

Herkes İYİ Parti ile AK Parti mukayesesini yapmaya çalışıyor. Böyle karşılaştırmayı yapmak bile büyük abes olur. Çünkü iktidar açıkçası liderlik pozisyonunda ilerleyen bir siyasal hareket. İYİ Parti Genel Başkanı ise bugün için topluma mal olabilmiş değil.

Ayrıca İYİ Parti için henüz girdiği ikinci seçimin ardından “Yenilenmeye ihtiyacı var” diyorsak varın gerisini siz düşünün.

Bu partinin iyi zor…

Hem de çok zor…

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA