Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:18:52
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Kandıra şimdi gerçekten tarım ilçesi olacak

 

LASTİK-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı, en yüksek oyu alıp DİSK yönetimine girdiği için kutladıktan sonra, “Sayın Başkan, DİSK gibi sol bir sendikanın yönetiminde en yükse oyu bir sağcı aldı” dedim.

Malum, Sarı, sosyalist bir sendikacı değil…

Şöyle karşılık verdi:

“Sendikacılığı sağ ya da sola hapsetmeden, ülke ve dünya gerçeklerini iyi okuyarak, işçilerin kazanılmış haklarından taviz vermeyerek yapınca başarı sağlanıyor.”

Sonra ekledi:

“Bugün işçilerin fabrikaya sahip olması ütopik bir hedef… Fakat işçilerin bir sermayedarın işverenliğinde üretimden gelen haklarını alarak bir hayat yaşaması, ütopik değil. Benim savunduğum bu ütopik olmayan görüş hangi siyasal yöne aittir?”

Kuşkusuz ki sorunun yanıtı herkese göre farklı…

Bu yüzden “yöneten” kişilerin kendilerini siyasal renklerin içine hapsetmeleri ortaya bir “kısırlık” çıkartır.

En iyisi, tüm renklerden faydalanmak…

***

Dün de, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “devrim” ifadesini kullanmanın abartı sayılmayacağı tarım projesini anlatırken Adem Turgut’a dönüp, şakayla karışık, “Tahir Hocanın tarıma bakışı komünist bir eğilim taşımıyor mu?” diye sordum.

Gülümsedi…

Nitekim, 70’lerde solcu bir belediye başkanı, “Çiftçiye mazottan fideye, sudan makineye kadar her şeyi bedava vereceğiz. Üstüne bir de tesis yapacağız. Çiftçinin ürettiklerini alıp bu tesiste dönüştüreceğiz” dese, herhalde bu proje, “Belediyecilikte Sol Yaklaşım” adlı bir kitaba girerdi.

Büyükakın solcu mu?

Değil!

Fakat tüm renklerden faydalanan “önyargısız” siyasal yanı olduğu bir gerçek…

Belki benim bir parça solumda kalıyordur.

Ama onunla ilgili en iyi tanımı -siyasal yanı ile ilgili olmasa da- Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’dan dinledim:

“Onun dört imbiği var. Akademisyen, genel sekreter, vali ve siyasetçi… Bir projeyi hayata geçirirken bu dört imbikten geçiriyor. Böylelikle bir meseleye her açıdan yaklaşmış oluyor. Bu bir kent için büyük şans. Tahir Başkanımızın bu açıdan başka bir örneğinin olduğunu düşünmüyorum.”  

Yemi projede, bu dört imbik de belirgin bir şekilde var!

***

Hülasa…

Dünyada büyük bir pazarı olan aromatik ve tıbbi bitkilerin, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Üniversitesi, İl Tarım Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığındaki bir proje ile Kandıra çiftçisi (pilot ilçe) tarafından üretileceği ve kazananın çiftçi olacağı projeyi sizlere anlatayım.

Evet, aromatik ve tıbbi bitkilerin yağlaştırılması sonucu ortaya büyük bir katma değer çıkıyor. Misal bir çiftçi, 5 yılda buğdaydan 15 bin lira kazanıyorsa, bu bitkilerden 180 bin lira kazanabiliyor.

Dünya bu yağları alıp birçok sektörde kullanıyor. Türkiye ciddi manada bu yağlardan ihraç ediyor.

Yani, para bu bitkilerde…

İşte Büyükşehir Belediyesi, pilot bölge olarak seçtiği Kandıra’da çiftçiye diyor ki: “10 ila 15 dekar arasındaki toprağımda bu üretimi yap. Gübreyi, suyu, makineyi, fideyi ben vereyim. Sen bitkiyi üretince topla ve bana getir. Ben de kendi tesislerimde distilasyon yöntemiyle yağını çıkartayım. Ürününün tamamını alma garantisi veriyorum.”

Peki, ürün teslim edilene kadar çiftçi para kazanmayacak mı?

Hayır!

Büyükşehir diyor ki: “Sana her adımında belirli miktarda para ödeyeceğim.”

Yani, çiftçi kar ediyor.

Ve Büyükşehir de bu yağları pazara sunarak çiftçiye verdiğini alıyor.

***

Bakınız Kandıra’nın 2020 bütçesi 34 milyon lira…

Peki, bu proje ile köylünün 5 yılda cebine girecek para ne?

28 milyon lira…

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını ve Kocaeli hayata geçirdikten sonra birçok kentte uygulanacağına inandığını söyledi.

Şuna inanıyorum:

Kandıra, bu projeyle beraber gerçekten “tarım ilçesi” olacak…

Ülkenin ve dünyanın gerçekleri…

Ekonominin gerçekleri…

Tarımın gerçekleri…

Tamamı, bu projeye yansımış!

 

 

Çelişkilerin en büyüğü

 

BU kentte sanayici olup da bu kentte yaşayan kaç kişi vardır?

Herhalde arka arkaya beş kişi sayamayız.

Bu kentte sanayici olup da bu kentin sosyal hayatına, eğitim dünyasına, spor kulüplerine katkı veren kaç kişi vardır?

Herhalde yine beş kişi sayamayız.

Bu kentte sanayici olup da bir telefonla, aracısız, danışmansız, yardımcısız ulaşabileceğimiz kaç kişi vardır?

Yine beş kişi sayamayız.

Ve kuşkusuz ki herkes, bu beş kişi arasında Vefa İbrahim Aracı’nın ismini de telaffuz eder; herhalde ilk sıraya koyar.

Fakat bu saatten sonra Aracı, “Yeter artık!” derse, “Bana ne Kocaeli’den!” derse, kimsenin “Neden?” sorusunu yöneltmeye hakkı olmaz.

Bir yandan “Sanayici bu kenti düşünmüyor” derken, diğer yandan da bu kenti düşünen sanayicilere düşmanca tavır almak, çelişkilerin en büyüğü…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA