Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:03:26
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Tipioğlu ve değişen emniyet

ZOR zamanların ardından gelen başarı…

Bir teşkilat düşünün; bünyesinde olanların azımsanmayacak bir bölümü, terör örgütü ile ilişkili…

Ve bu ilişkili hal, yalnızca teşkilatın gücünü azaltmıyor. Aynı zamanda, halk ile teşkilat arasında kalın duvarlar örüyor. Halkı teşkilattan soğutuyor.

İşte emniyet, böyle bir dönemin ardından, terör örgütü temsilcilerini bünyesinden güçlükle kazıyarak bugünkü haline geliyor.

***

Sanırım 2012… Bir arkadaşım Fenerbahçe’nin Galatasaray’la oynayacağı maç için Kadıköy’e gider; maç biter, Galatasaray şampiyon olur. Fenerbahçeli taraftarlar üzgün ve sinirliyken bir anda saha karışır… Arkadaşım şöyle anlatır: “Ortada büyük bir tepki yokken polis taraftara saldırdı.”

Bizzat şahit olmuştur her şeye…

Statta ve kentte kargaşa çıkmasına yol açan polisin amacı nedir?

Kaos!

Düşünün;

Görevi kaosu önlemek olan emniyetin, kaosun çıkarıcısı olduğu zamanları yaşadı Türkiye…

***

Günlerdir Gezi’yi tartışıyoruz…

Çadırlarda pasifist bir protesto gerçekleştiren gençler ve o gençlerin üzerine gaz sıkan polisler…

Olayları yatıştırmak için değil, büyütmek için görevlendirilmiş emniyet mensupları…

Vali…

Emniyet müdürü…

Sonra neyi gördük?

Onların FETÖ’cü olduklarını…

***

Şunu ifade etmeliyim:

TSK’da, yargıda, bürokraside olduğu gibi; emniyet içinde de, emri üstlerinden değil, bir takım terör örgütlerinden alan unsurlar, bu teşkilatı halktan uzaklaştırdı, halktan kopardı, emniyetin imajını sarstı.

Biz yalnızca büyük diyebileceğimiz olayları yazıp çizip anlatıyoruz.

Belki de irili ufaklı, benim verdiğim örneklerdeki gibi yüzlerce olay yaşandı ülkede…

İşte bu nedenle, “Zor zamanların ardından gelen başarı…” ifadesini kullandım; İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu’nun basınla buluşmasında yaptığı açıklamaları dikkatle okurken… Kapanan dosyaların yeniden açılıp faillere ulaşılması; suç oranının yüzde 25 oranında düşürülmesi; emniyetin halkın her kesimine dokunması… Kuşkusuz ki büyük başarı… Ve bunda, Tipioğlu’nun gayretleri olduğu gibi, aynı zamanda “temiz” bir emniyetin meydana getirilmesinin payı da var.

***

Tipioğlu’nun basınla ilk buluşmasının ardından şöyle yazmıştım:

Son yıllarda emniyet teşkilatı tıpkı bir “sivil toplum kuruluşu” gibi yediden yetmişe halkın tüm kesimleriyle bir araya gelerek kişilerin suça yönelmesinin önüne geçme mücadelesi veriyor.

Bir bakıyoruz, kadına şiddete dikkat çekmek için karanfil dağıtıyorlar. Bir bakıyoruz uyuşturucuyla mücadele için okullarda seminer veriyorlar. Bir bakıyoruz terörle mücadele için terör örgütleri noktasında halkı aydınlatıyorlar.

Bu faaliyetlerin iki önemi var:

Bir: Suçun oluşmasını engellemede en önemli görevi, eğitim ve farkındalık faaliyetini icra ediyorlar.

İki: Halk ile emniyet arasında çok güçlü köprü kuruyorlar.

Bu faaliyetlere katılmış kişilerin, emniyet mensuplarını yalnızca “suçla mücadele” birimi değil, aynı zamanda “kendilerinden biri” olarak gördüklerine çok şahit oldum.

Halkın, “Polis insanları tutuklamak için görev yapmıyor. Polis insanların özgürlüklerini kısıtlayan, insanlara zarar veren zanlıların yakalanması için var” demesi emniyet için ciddi bir başarı örneğidir.

Duyduğum ve okuduğum kadarıyla Veysel Tipioğlu, bu faaliyetlerde başarı çıtasını daha da yükseltecek.

***

Ve ifade ettiğim gibi, çıta gerçekten yükselmiş… Halkla iç içe bir emniyet yaratılması için önemli adımlar atılmış…

Bakınız Tipioğlu’nun sözlerine:

“2019 yılı içerisinde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzün çalışmaları kapsamında,  vatandaşlarımıza genel güvenlik kurallarını hatırlatmak amaçlı ‘Mesajımız Var’, çocukların suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek amaçlı ‘Minik Yürekler Güvende’, personelimize yönelik ‘Biz Kocaman Bir Aileyiz’, emekli emniyet personeline yönelik ‘Bir Zamanlar Ben de’ ve engelli ve şehit-gazi çocuklarına yönelik ‘Yalnız Değilsin’ projeleri yapılmıştır. 1461 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 20.775 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır. Yine 2020 yılı içerisinde 351 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 5606 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır. Bu alandaki faaliyetlerimiz 2020 yılında hız kesmeden devam edecektir.”

Şiddet önemli bir konu…

Bakınız Tipioğlu ne diyor?

“Aile içi ve Kadına Şiddet’ konusunda bazı önemli adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak ‘sıfır tolerans’ politikası ile çalıştığımızı belirtmek isterim. İlimizde bulunan toplam 22 polis merkezi amirliğinde görev yapan 693 personele eğitim verdik. Mağdur vatandaşlarımızın ilk müracaat noktası olan polis merkezi amirliklerindeki personelin tamamı bu eğitimi almış oldu. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ise Emniyet Müdürlüğümüz kadrosundaki tüm personelimize bu eğitimler verilecektir. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile tüm ilçe emniyet müdürlüklerimizde aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele büro amirlikleri kurularak faaliyete geçmiştir.”

***

Şunu çok net görüyoruz:

Artık emniyet, suçluyu bulup yargıya teslim eden bir teşkilatın çok ötesinde… Artık emniyet, suçun oluşmaması için halkın tüm kesimleriyle beraber çalışan, halka sorumluluk yükleyen, halka “Siz bizim paydaşımızsınız” diyen bir nitelikte… Bu da suç oranının azalmasının en büyük nedenlerinden biri…

Ve Veysel Tipioğlu, toplumun tüm kesimlerini “sorumlu” hale getirme noktasında başarılı bir isim…

İnsan açıklamalarını okuyunca, bir konu hakkında, “Görev hepimizin!” diyebiliyor.

***

Başa gelirsem…

Evet, zor zamanların ardından gelen başarı…

Emniyet, tüm damarlarına girmiş bir terör örgütünü bünyesinden attı ve halkın emniyeti oldu.

Tipioğlu gibi bürokratlar da zor zamanların aşılması ve bugünkü başarının yakalanması için büyük mücadeleler verdi.

Tebrik ederim.

Bir vatandaş olarak teşekkür ederim.   

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA