Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 13:11:30
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Virüsten sonra

Yıllardır yazıp söylediğimiz “Futbolumuzun yanlış yönetildiği” yolundaki iddialarımızın ne kadar gerçekçi olduğu son 3-4 yıldır futbolumuzun içine düştüğü çıkılmaz durum görülünce anlaşılmıştır sanırım. Üretmediği ekonomiyi, devlet desteği, banka kredileri, bir takım hüllelerle hunharca harcayan, sonra da bir kongre ile tüm yükümlülüklerden kurtulan bu yapı kendi ürettiği sahte kahramanların bıraktığı enkazı nasıl kaldıracak bakalım.

 

Yapıdan bahsederken, sadece ülkemizdekinden bahsetmiyorum bunun içine UEFA ve FİFA’da dahildir. Her şeyin paraya tahvil edildiği, değerinin çok üstünde alışverişlerin yapıldığı, kendi çapındaki küçük bir azınlığın Dünya ölçüsünde çok büyük kazançlar elde ettiği bir alan haline getirilen futbol ailesi virüs salgını nedeniyle ne yapacağını şaşırdı.

 

Üretmeyen, başkasının ürettiğini fahiş fiyatlarla satın alan adeta “Zenginler kulübü” haline getirilen ünlü kulüplerin halini görüyoruz. Bizler oluşturulan bu ekonomik boyut sanaldır, gerçekci değildir dedikçe karşımıza şampiyonluklarla, kupalarla çıkanlar şimdi ne yapacaklar. Çareyi sadece oyuncu transferinde gören o “Burnundan kıl aldırmayan” bu yapının beslediği ünlü hocalar ne gibi çareler bulacaklar? Olmayan paraları harcayarak borçlanan ve kulüp ekonomisini yerle bir eden o anlı şanlı kulüp başkanları kulüplerini bu çıkmazdan nasıl çıkaracaklar? Takımının aldığı şampiyonluklarla etrafa hava atmak ve nefsini tatmin etmek dışında hiç bir çıkarı olmayan “Vur kır parçala, bu maçı kazan” diye çığlıklar atan sözde futbolsever aslında skor sever holigan kılıklı kalabalıklar o beğenmedikleri kendi evlatlarına mecbur kalınca statlara gelecekler mi?

 

Bunun en yakın örneğini Kocaelispor'da görmedik mi? İzmit'in çocuklarıyla tekrar profesyonel lige çıkan bir defa final, bir defa yarı final oynayan evlatlarını ekonomik sıkıntının geçici olarak giderilmesi sonucu bir anda devre dışı bırakan biz değilmiyiz? Cevabı verilemeyecek o kadar çok soru var ki.
Şimdi soru şu; Virüs belasından kurtulduktan sonra kulüplerimiz bu ekonomik bataklıktan nasıl çıkacak?

 

Ülke ekonomisinin ağır yaralar alacağı belli olan bu durumda, artık devletin ve/veya kurumlarının futbola aktaracağı kaynak yok derecesinde azalacak. Özellikle alt liglerin ve tabii ki Kocaelispor'un en büyük destekçisi bu kurumlar yani “Belediyeler” lojistik destek dışında nakdi destek sağlayamayacak. Bu durumda transfer yoluyla kadro oluşturma günleri de geride kalacak. Kendi altyapı düzenini doğru oluşturmuş, üretebilen kulüpler hemen öne geçecek, uçurulmuş rakamlar reel hale gelecek, “Oyuncu yeteneğiyle şampiyonluk alan” antrenör tiplerinin yerine “Eğiten, yetiştiren, oyun planı olan” antrenör tipleri öne çıkacak. Birçok eski düzenin kahramanları tarihte kalacak.

 

Geçen gün eski dosyalarımı karıştırırken 2004 yılında Özgür Kocaeli Gazetesi’ndeki köşe yazımı gördüm. Başlığı “Taşıma suyla değirmen dönmez” yani biz bugün söylediklerimizi çok uzun yıllardır söylüyoruz. “Bir musibet, bin nasihatten evladır” demiş atalarımız. Allah hepimize nasihatle doğruyu bulmayı nasip etsin.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA