Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 21:12:47
Advert
 

Çok yazık ettiniz!

Tüm Dünya virüs belası ile mücadelesine devam ediyor.

Dünya’nın her yerinden kesintisiz olarak yeni vaka ve ölüm sayılarında artış göze çarpıyor.

Ülkemizde de bu virüs belası ile çalışmalar devam ediyor.

Bu bağlamda önce 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara kısmı sokağa çıkma yasağı getirildi.

Devam eden süreç içerisinde virüsün etki ettiği alanlar netleşmeye başladığında 20 yaş altı gençlerin ‘’süper taşıyıcı’’ olduğu bilgisinin edinilmesinin hemen ardından bu yaş grubuna da yasak getirildi.

Sürecin en başında çocuklarımızın koruma altına alınması amacı ile okullar süresiz olarak tatil edildi.

Her gün televizyon kanallarında sosyal mesafe ve virüsten korunmak noktasında hassasiyet gösterilmesi zaruri olan hijyen kuralları kamu spotu olarak karşımıza çıkıyor.

Kısacası Devlet yapılması gereken her şeyi üstüne düşen ne varsa eksiksiz yerine getiriyor.

Biz kendimizi ne kadar önemsiyoruz?

Devlet’in bizi önemsediği kadar biz kendimizi önemsiyor muyuz?

Bizlerin korunması adına gösterilen bunca çabaya rağmen insanların vurdumduymazca sokaklarda gezmek istemesi, ‘’bana bir şey olmaz’’ düşüncesi ile hiçbir tehlike yokmuşçasına tedbirsiz olmaları sanırım bu sorunun yanıtını da fazlası ile veriyor olsa gerek…

Geride bıraktığımız üç veyahut dört gündür ülkemizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerine ulaşması sebebi zaten zorlukla evde tutulmaya çalışılan insanımızı kontrol altında tutabilmek adına ek çabalar alınması gerekiyordu.

Hem hava sıcaklıklarının yükselmesi hem de önümüzdeki zaman diliminin hafta sonuna denk gelmiş olması nedeni ile başarı ile yürütülen bu süreçte yine isabetli bir karar verilerek 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta 10 Nisan 2020 Saat 24:00 ile 12 Nisan 2020 Saat 24:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Bu karar 10 Nisan 2020’de Saat 22.05 sularında açıklandı.

O andan itibaren kelimenin tam anlamı ile kaos yaşandı.

İnsanlar bakkallara, süpermarketlere hatta ve hatta akaryakıt istasyonlarına akın ettiler…

Evet yanlış duymadınız akaryakıt istasyonlarına!

Yahu kardeşim zaten iki gün sokağa çıkma yasağı var ne işine yarar aracın?

Toplumda halen işlerine gitmek durumunda olan insanımız ‘’Pazartesi günü işe gideceğiz kendimizi izole etmek adına da kendi aracımız ile gidiyoruz’’ diyebilirler.

Yasak konusunda kendilerini bu şekilde savunanları haklı buluyor muyum?

Kesinlikle ama kesinlikle haklı bulmuyorum!

Zaten iki gün boyunca evinde kalacaksın neyi düşünüyorsunuz?

Diyelim ki aracında akaryakıtın kalmadı bu durumda ne kaybınız olabilir?

Bir günlüğüne toplumun büyük bir bölümü gibi toplu taşıma araçlarını kullanılması daha iyi bir önlem olacaktı.

Kendinizi izole etmeyi amaçladığınızı söyleyerek gittiğiniz akaryakıt istasyonlarında sosyal mesafeyi hiçe sayarak beklemeniz sizi daha kötü bir noktaya getirmesi maalesef ki kuvvet ve muhtemel.

Aynı durum bakkallar, süpermarketler ve fırınlar için de geçerli oldu ne yazık ki…

Herkese yasak ile ilgili bilgilendirilme yapılmış ve ekmek vb. gıda gereksinimlerinin mahallelerde araçlar tarafından dağıtılacağı bildirilmesine rağmen insanımız açgözlülüğünden mi olsa gerek yoksa psikolojik faktörlerden ötürü mü olsa gerek sokaklara akın etti.

Bakkal ve süpermarketlere akın eden insanlara bir bakın…

Kola almaya gidiyorlar!

Kuruyemiş almaya gidiyorlar!

Ne gerek var abur cubur için ne gerek var!

İki günlük bir yasak için bu denli riskli ortamlara kendinizi balıklama atlamaya ne gerek var?

Yazık ettiniz, sürecin başından bu yana Devlet’in bütün kurumlarının gösterdikleri çabaya, risklerden korunmak adına eğitimlerinden uzak kalan öğrencilere, sadece ülkemiz insanlarını bu illete kurban vermemek adına haftalardır ailelerinden uzak kalan sağlık çalışanlarına yazı ettiniz!

Cuma gecesi yaşanan kaostan nemalanma çabasına giren bir avuç kendini bilmez hemen suçlu arayışına giriştiler.

İçişleri Bakanlığı’nı sorumlu tutup haksız eleştiriler ve ithamlarda bulunarak Bakan Süleyman Soylu’ya yönelik özellikle sosyal medya üzerinden psikolojik şiddete başvurdular.

Hem de iki gün boyunca aralıksız olarak…

Devamında Bakan Süleyman Soylu 12 Nisan 2020 saat 21.30 sularında kendi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Cuma günü yaşanan kaosun sorumlusu yasağı getiren kurumun başı olarak bana aittir’’ diyerek istifa ettiğini açıkladı.

Halbuki bu tip durumlarda genel fotoğraflara göz atmak daha akılcı olacaktır.

Gerek MİT tırları davası gerek Gezi Parkı olayları gerekse depremler gibi olaylardan anlının akı ile başarı ile çıkmış bir bürokratı bu kadar kolay hedef tahtasına oturmak kelimenin tam anlamı pervasızlıktır.

Devlet’in kurumlarının üstün çaba ve tedbirlerine rağmen insanların fütursuzca sokaklara dökülmesi Hükümet ya da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hatası değil o ortamlarda bulananların kendi sorumsuzluğudur.

Zaten Bakan Soylu’nun istifasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmediği bilgisi de 12 Nisan 2020 saat 23.30’da verildi.

Bu haber Süleyman Soylu’nun istifası sebebi ile sevinç naraları atanlara da ders oldu.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA