Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:03:27
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İzmit Belediyesi’ne mahkeme ‘dur’ dedi

Dünya, Kovid-19 virüsünün salgın halinde insanlık için tehdit oluşturduğunu aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ilk vakalarla öğrendi. Dünyanın dört bir köşesine dalga dalga yayılan bu virüsün Türkiye’ye giriş tarihi ise 11 Mart olarak kayıtlara geçti.

Bütün dünya ile birlikte bizlerin de hayatındaki öncelik şu an bu virüse karşı verilen mücadele. Hem bireysel hem de kitlesel olarak almamız gereken önlemler var. Uymamız gereken kurallar var. Bir yandan sağlığımızı düşünüyor, bir yandan da boşa geçen bu zamanı nasıl telafi edeceğimizi, ekonomimizi nasıl etkileyeceğini hesap etmeye çalışıyoruz.

Akşam yatıyoruz korona, sabah kalkıyoruz korona.

İşte hayatımızın her alanını işgal eden ve hepimizin önceliği olan bu gündemin arasında İzmit’te yaşanan bir olay var ki, sanki herkes başka yöne bakarken bu olay bir oldu-bittiye getirilmek için müthiş bir çaba harcandı. Kimse anlamadan, ne olduğunu çözemeden İzmit’in kalbi diyeceğimiz Tarih Koridoru’nda geçen yıl açık ihale usulü kiralanan 3 konak ve 1 hamamın tek taraflı sözleşmesinin feshedilerek el değiştirilmesi için bir operasyon denendi.

Bu yerlerin kiracısı konumundaki İzmit Tarih Koridoru Derneği’ne karşı İzmit Belediyesi tarafından yapılmış bir operasyondu bu.

Operasyon diyorum, çünkü bunun başka izahı yok. Koronavirüsün Türkiye’ye sıçradığı gün İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Dernek Başkanının evine inceleme yapacağım bahanesiyle bir gece vakti girmek istedi.

Sağlık tedbirleri kapsamında bütün toplantıların iptal edildiği dönemde Encümen kapalı oturumla bir araya getirilerek kira sözleşmeleri tek taraflı feshedildi.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı bir dönemde derneğe tahliye kararı gönderildi.

Kimse yanlış anlamasın, ben bu derneğin başkanını, yöneticisini bilmem. Geçen hafta istifa haberini duymasan, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol’un bu derneğin üyesi olduğunu bile bilmiyordum.

Dolayısıyla yaptığım yorumların kişilerle kesinlikle ilgisi olmadığını bir kez daha belirtmek isterim.

Ben olayı, olayın şeklini, ortaya çıkardığı sonuçları yorumlamaya çalışıyorum.

İşin içinde olduğundan belki İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bile göremiyordur ama ben büyük fotoğraftan bahsediyorum.

Bu nedenle İzmit Belediyesi’ne geçen hafta bir çağrı yaptım.

Gittiğiniz yol, yol değil. Ağlayanın malı, gülene yar olmaz; bu derneği koronavirüs salgınının ayyuka çıktığı bir dönemde bu şekilde kapı önüne koymak doğru bir hareket değil. Kaldı ki alıp veremediğiniz nedir, niye bu kin dedim.

Dernek, yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurmuştu. İzmit Belediyesi’ne bu dönemde tahliye kararlarını durduran bir genelge var. Bunu yok saydınız. En azından derneğin mahkemeye yaptığı başvurunun sonucunu bekleyin, yapığınız işin en azından hukuki dayanağı var dersiniz diye uyarıda bulundum.

Dinleyen çıkmadı. Dediğim dedik, çaldığım düdük mantığıyla burnunun dikine yürümeye devam ettiler.

Sonuç; tahliye kararının son günü mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yani İzmit Belediyesi’nin kendi rızasıyla göstermediği insafı, adalet gösterdi.

İzmit Belediyesi, son anda da olsa hatasından dönerek karizmasını kurtarabilecekken, suratına sağlam bir hukuk tokadı yedi.

Düşünebiliyor musunuz, daha bir yıllık belediyesiniz. Herkesten fazla heyecanlı ve üretken olmanız gerekiyor. Belsa’yı yıllar sonra yeniden kazanmış olmak bunu gerektirirken, daha ilk hamlenizde hukuktan tokat yediniz.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile daha önce farklı konularda da tartışmıştık. Bana her fırsatta avukat olduğunu hatırlatır, “Ben hukuku iyi bilirim” diyerek, belediyecilik anlamında olmasa da bu konuda beni bastırırdı.

Elbette bir avukat karşısında, hukuku ben daha iyi bilirim diyecek kadar ukala değilim.

Haddimi bilir, üstüne söz söylemezdim.

Ama öyle sanıyorum ki, bu son olay sonrası en azından bir daha tartışma yaşanırsa bu örneği hatırlatma hakkım doğdu.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bu şehrin bir yöneticisi olarak bu olayı en başında kendi vicdan terazisine koyarak bir karar verebilir, böyle bir dönemde başkanı kadın olan, kadın üyeleri kadın yoğunlukta olan bir sivil toplum kuruluşunu sokağa atmak yakışmaz diyebilirdi. Yapmadı, yapamadı. Hırsına, öfkesine yenildi.

Diyelim ki, duygularını kontrol edemedi. O zaman mantığı devreye girebilirdi.

Bir hukukçu ve bir avukat olarak genelgeye rağmen, gerekçe belirtmeden tek taraflı feshin mahkemeden döneceğini hesap ederek karizmayı çizdirmeyebilirdi.

Ama görüldü ki, Fatma Hanımın gözünü hırs bürüdüğünde mantık da saf dışı kalıyor.

Mahkemenin yürütmeyi durdurarak, derneğin sokağa atılmasını engellediği için sevindim. Ama Fatma Hanımın daha bir yılı dolmadan çok kötü bir sınav vermesine İzmit adına üzüldüm.

 

 

 

2 saatte internet bağlandı

Ahmet Kurt…

Bizim mesleki büyüklerimizden biri…

Kocaeli Sanayi Odası’nın basın danışmanlığını yıllardır yerine getiriyor.

Kendisi bir süre önce Eşme’deki evine taşındı. Bu arada çalışmalarını da buradan yürütebilmesi için internet bağlantısı gerekiyormuş. Türk Telekom Alemdar Şubesinde müşteri ilişkileri yöneticisi uzman Ümit Ataman’ı arayıp yardım istemiş. Ataman da bir çalışanını görevlendirerek Kurt’un internet bağlantısını sadece iki saat içinde hazır hale getirmişler.

Türk Telekom’un saha uzmanlarından Cevdet Köksal ise Kurt’un konutuna gelerek modem ayarlarını yaparak işlemi bitirmiş.

Ahmet Kurt, bu özel çalışma dolayısıyla Ümit Ataman ile beraberindeki tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor.

 

 

 

IMF dedikodusu devam ediyor

Prof. Dr. Hurşit Güneş, bu kentin tanıdığı siyasi bir simasıdır.

Kocaeli’nin eski milletvekillerinden biridir.

Aslında ekonomiyi iyi bilir.

Geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir paylaşımda bulunmuş.

Ve demiş ki; “Türk hükümetinin IMF’yle iletişime geçtiği ve 5 milyar SDR önerildiği, Türkiye’nin ise bunu az bulup reddettiği belirtiliyor. Bu doğru mu? Eğer doğruysa iktidar IMF’ye ilkede değil, rolde karşı olduğu anlaşılır.”

xxx

Bu dedikodu korona tantanası ortaya çıktığı tarihten bu yana şehir efsanesi gibi anlatılır durur. Hükümet yetkilileri “Hayır, böyle bir şey yok” dedikçe, birileri dedikodu kazanını kaynatma çabasından geri durmaz. Çünkü onların siyaseti bunu ve gerektirir.

Başka çıkar yolları yoktur onlar için…

Ancak belli ki bu dedikodu kazanının altına odun atanlardan biri de bizim Hurşit Güneş’imiz…

Bilgi kesin mi, değil. Çünkü Güneş de “Eğer doğruysa” diyerek sözüm ona algı yaratmaya çalışıyor. Belli ki o da oluşturacağı algı ile hükümete karşı insanları nasıl kışkırtırım onun derdinde…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA