Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:37:51
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İrlandalılar, Osmanlı’yı hatırlattı

Koronavirüs dünyayı kasıp kavurdu. ABD’nin, Avrupa’nın içinde bulunduğu durum ortada. Kabul etmek lazım Türkiye meseleye en başından itibaren ciddi bakan ve buna göre hareket eden bir ülke oldu.

Kendimize yetiyoruz çok şükür. Hele ki koronavirüs salgını ile mücadelede Türkiye'den destek isteyenler, talepleri olmadıkları halde bizim yardımda bulunduğumuz ülkeleri düşününce, devletimizin büyüklüğünü daha iyi anlıyor insan.

Tabi bizim tarihimiz Osmanlı…

Kabul edilse de edilmese de Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin devamıdır bu ülke…

O zamanlarda da devlet hep yardımları ile büyüklüğünü gösteriyordu, bugün de aynı şekilde.

Bunun son örneğini İrlanda’da gördük.

Türkiye bu ülkeye koronavirüse karşı kullanmaları amacıyla yardım malzemelerini gönderdi. İşte buna çok ilginç ve buram buram tarih kokan bir teşekkür geldi ülkeden. İrlanda'nın futbol takımı Drogheda United, bu yardımlar karşısında Türkiye'ye teşekkür etmiş. Ama bu kulübün bir özelliği var. Bu adamların armasında ay yıldız bulunuyor ve Türkiye’den Trabzonspor ile kardeş takımlar.

Bu Drogheda United kulübü teşekkür mesajını iletirken, 173 yıl önce yaşanan büyük kıtlık sırasında Osmanlı Devleti'nin İrlanda'ya yaptığı yardımları da hatırlatmışlar. 1845 yılında İngiliz sömürgesi olan İrlanda, 6 yıl süren büyük bir kıtlık yaşadı. 1 milyona yakın İrlandalı hayatını kaybetti. Açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle 2 milyon kişi ise göç etmek zorunda kaldı.

İrlanda halkının yaşadığı felaketi İrlanda asıllı doktoru Joseph'ten öğrenen Sultan Abdülmecid, 1847 yılında İngiliz Kraliçesi Victoria'dan gizli olarak erzak yüklü gemileri İrlanda'ya gönderdi. Sultan Abdülmecid'in gönderdiği yardım 31 Mart 1847'de Dublin'e ulaştı. 10-14 Mart 1847 tarihleri arasında ise 3 gemi dolusu tahıl yardımı Dublin ve Cork limanları yerine sefaletin en yoğun yaşandığı Drogheda'ya gönderildi.

Osmanlı Devleti'nden gelen yardımlar sayesinde hayatta kalan Droghedalılar, yardım gemilerinin taşıdığı ay yıldızlı sancağı o günden beri hiç unutmadı. Şehirlerini temsil eden Droghedalılar, Drogheda United takımının armasında ay yıldızı kullandı. 1923 yılındaki Lozan görüşmeleri sırasında Avrupalı tüm delege ve temsilciler Türkiye aleyhine oy verirken, sadece İrlandalı temsilci her oylamada Türkiye lehine oy vermişti.

Bugün bizim İtalya’ya, Fransa’ya, İngiltere’ye, İrlanda’ya ve daha birçok devlete, hatta İsrail’e bile yaptığımız yardımların sebebi ile Suriyelilere sahip çıkışımız arasında bir fark yok bana kalırsa.

Türkiye artık eski Türkiye değil.

Ve bu İrlanda örneği bile gösteriyor ki, bu devletin büyüklüğünü artık herkes çok yakından görmeye başladı.

 

Sağlık çalışanlarının özverisi…

 

 

Koronavirüs şimdilik hayatımızın bir parçası. Aslında efendimiz gibi bir şey. An itibarıyla köle gibiyiz. Zira evlerimize tıkılmış hareket edemiyoruz.

Tedavi arayışları sürüyor. Umarım en kısa zamanda bu illetten milletçe kurtuluruz. Tabi tüm dünya halkları ile birlikte…

Sık sık hatırlatıyoruz…

Bu dönemde en büyük özveriyi elbette sağlık çalışanları gösteriyor. Onların yaptığı öyle kolay bir şey değil. Mevcut halde hastalığa en yakın kişiler onlar. Bunu bile bile halk sağlığını düşünerek ellerinden gelenin en iyisini hizmet adına yapıyorlar.

Onları ne kadar alkışlasak, haklarında ne kadar övgü dizsek azdır.

O yüzden aklıma gelmişken bir kez daha sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor, onları yeniden balkondan değil ayakta alkışlıyorum.

 

 

Acıyı böyle yaşayabilmek!

 

 

Geçtiğimiz günlerde bir kaza meydana geldi.

Başiskele’de…

İki canı bu kazaya kurban verdik.

Hayrettin Baran ve eşi Sevcan Baran…

Kazayı Baran çiftinin oğulları Berkay ise yaralı olarak atlattı.

Sonrasında ise bu genç Berkay, çok ilginç bir paylaşım yapmış sosyal medya hesabından.

Demiş ki, “Eğer babamın borcu olduğu biri varsa bu telefon numarasından beni arasın”…

İşte bizim insanımız böylesine özel.  Hakka hukuka bu kadar riayet etmesinin altında biraz da maneviyatı yatar tabi.

Ancak işin daha da özelinde genç bir evladın, kaybettiği babası ve annesi için böylesine hassas bir tavır içine girmesi kadar büyüklük yoktur.

Bu anlamda gösterdiği olgunluk nedeniyle genç Berkay’ı tebrik ederken, kaybettiği büyüklerine Allah’tan rahmet, kendisine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Allah herkese böylesine hayırlı evlatlar nasip etsin.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA