Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:37:08
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Şunu anlıyoruz ki, Hüseyin Erol şart!

 

 

Hüseyin Erol’u bu kentte tanımayan yoktur.

Tam manası ile bir İzmit aşığıdır kendisi.

Sosyal anlamda bu kentte açıkçası Hüseyin Erol gibi iki üç isim daha olsaymış, çok daha farklı bir kentten söz ediyor olabilirdik.

Kurduğu bir grup var, Biz İzmitiz adında…

Kente dair ne ararsanız burada bulabiliyorsunuz. Özellikle İzmit’e mal olmuş, tanınması muhtemel isimlerin vefatlarını bizler buradan öğreniyoruz.

Sonra başlatılan sosyal yardımlar ve özel kampanyalar var. Aslında bunlar küçükmüş gibi görünen ancak etkisi büyük olan olaylar.

 

KENDİSİ CHP’Lİ AMA…

Hüseyin Erol, aslen CHP’li…

Hiçbir zaman bu duruşundan ödün vermedi. Ancak buna rağmen sosyal medya grubunu bu yönde hiç kullanmadı. Sadece CHP’de değil, tüm siyasi kurumlarda belli bir şekilde saygı görmeye başladı.

Açıkçası bu sosyal yönü ile daha çok dikkat çekip yerinde çalışmalarla kent gündemine geliyor. Kente kim değer katmışsa, İzmitlilik bilinci ile hareket edip bu şehir için özel bir kişi olmuşsa, Hüseyin Erol için o isim çok özeldir.

Bunu son olarak Limoncu Kemal için yürütülen çalışma ile gördük…

 

BASİT BİR LİMON AĞACI

Bilenler için malumdur, Limoncu Kemal isimli kişi İzmit sokaklarını arşınlayarak limon satar, geçimini böyle sağlardı. Ömrü vefa göstermesi. bir süre önce aramızdan ayrıldı. Tabi vefat eden Limoncu Kemal olunca dikkat kesildik.

Kimisi için tanınan bir kişilikti…

Kimisi içinse fotoğrafını gazetelerde, internet sitelerinde görülünce, “Ya ben bunu tanıyorum” şeklinde tepki verilen bir sokak satıcısıydı.

Söylediğim gibi bir süre önce hayatını kaybetti.

Hüseyin Erol, sosyal medyası üzerinden başlattığı bir çalışma ile Limoncu Kemal için farklı bir şeyler yapmak istedi. Gerekli organizasyon sağlandı. Temin edilen limon ağacı, Limoncu Kemal’in mezarına asıldı.

Baktığınız zaman basit bir limon ağacı dikimi gibi geliyor değil mi?

Fakat öyle değil.

Maksat hatırlamak ise bundan daha iyi bir organizasyon olamazdı.

Basit bir limon ağacının insanlarda bıraktığı güzel izlenimleri düşünmek bile çok farklı geliyor bana.

Şunu net bir şekilde ifade edeyim ki, sosyal çalışmalarla ilgili kimse Hüseyin Erol’un eline pek su dökemez gibime geliyor.

 

SİYASETİNE BAKALIM

Tabi burada Hüseyin Erol’un duruşunu da irdelememiz lazım. Kendisinin elbette bir siyasi görüşü var. CHP’li bir isimdir. Bunu hiçbir zaman inkar etmez ya da aksi bir davranışta bulunmaz.

Fakat yapılmasına vesile olunan yardımlarda ya da diğer anlamlı sosyal işlerde bu siyasetini pek göremezsiniz.

Elbette kendini politik ortamda bir yerlerde görme arzusu vardır. Bu olmalıdır da…

Fakat işin özünde Hüseyin Bey gibisini CHP’nin kaybetmemesi gerektiği aşikardır. Bugün CHP’li yönetimce idare edilen İzmit Belediyesi’nde bile Hüseyin Erol gibi bir ismin eksikliği hissediliyor.

Tamam, belki bu isim İzmit Kent Konseyi için değerlendirildi. Fakat belediyenin bizatihi işleyişinde ben açıkçası bu noksanlığı hissediyorum.

Bana göre, Hakan Tanta ve Ünal Özmural gibi teknik isimler açıkçası biraz elit gibi kalıyor. Buralarda Hüseyin Erol gibilerin değerlendirilmesi bence en idealiydi.

Tabi imkanlar bu isimlere yönelik bir mecburiyeti ortaya koymuş olabilir. Lakin her şeye rağmen yapılabilir bir şeyler olabilirdi. CHP keşke, en azından İzmit Belediyesi Meclisi için bu konuda her şeyi göze alabilseydi.

 

 

65 yaş ve üstünün bayramı!

 

 

Bu karantina muhabbetlerinden en fazla olumsuz etkilenen kesim evde hapis hayatı yaşayanlar oldu.

20 yaş altı ciddi sıkıntı içindeydiler. Neticede onlar alışmış, yerlerinde duramıyorlar.

Hele ki çocuklar ele avuca sığmaz halleri ile ailelerine belki de büyük sıkıntılar yaşattılar.

Tabi bir de 65 yaş üstü vatandaşlarımızın içinde bulundukları durumlar var.

Onları bir yerde kalmaya mecbur bırakmak da, uygulanan yasağa uymalarını sağlamak da öyle kolay olmadı. Başta ağır cezalar ve takip başlattı devlet otoritesi. Fakat arada ciddi saygısızlıklar da yapıldı. Burada yine devlet devreye girdi ve “Onlar bizim büyüklerimiz. Şayet ikazda bulunulacaksa bu en kibar şekilde, incitmeden yapılacak” diye kesin talimatlar verildi.

İşte o 65 yaş ve üstü için dün adeta bayram gibiydi…

Saat 11.00 ile 15.00 arasında, tam dört saat boyunca dışarının, güneşin tadını çıkardılar.

Ben Körfez Mimar Sinan Mahallesi’ndeydi. Hem işim gereği görevimi yapmaya çalışırken hem de 80’lik delikanlı olan babama bir süre refakat ettim.

Ne kadar yaşlı amcamız, teyzemiz varsa hepsi dışarı çıkmayı özlemiş…

Güneşi…

Gezip tozmayı…

Özellikle de camide namaz kılmayı özlemişler…

Hepsinin gözleri marketlerdeydi. Giriş alışveriş yapabilmek içlerinde kaldı.

Dahası dostluklar…

Benim şahit olduğum kadarıyla birbirlerine kavuşan babam ve yakın ahbapları, buruk bir mutluluk içindeydi. Evet, hasret gideriyorlardı. Özlemlerini bir süreliğine de olsa bitiriyorlardı.

Fakat birbirlerine sarılamamanın verdiği o hüznü ben bizzat gördüm.

Hem babamda hem de dostlarında.

Ama az kaldı…

İnşallah bu musibetten ülke ve insanlık olarak en kısa zamanda ve en az kayıpla kurtulacağız. Bizim için asıl bayram ve hasret giderme zamanı bu gerçekleştiğinde olacak…

 

----- -----

 

Aynur Hanım yine yalnız bırakmadı

 

 

Dedim ya, bir taraftan babama refakat ederken, diğer yandan işimizi görmeye çabaladık. Mahallemde 65 yaş üstünün güzergahı belli gibi bir şeydi.

Mehmet Akif Ersoy Camii meydanı…

Sanki ayaklar kendiliğinden bu genç kalan büyüklerimizi oraya götürmüştü.

Hepsi birbirini orada göreceğini çok iyi biliyordu.

Neticede buluştular, sarılamasalar da hasret giderdiler.

Tabi onları yalnız bırakmayan bir isim daha vardı; Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Aynur Şöhretli Yiğit…

Aynur Hanım’ı yıllardan bu yana tanır ve severim. İşinin ehli olmasa zaten millet kendisine dördüncü dönem yetkisini vermezdi. Bu özel günde yaşlı vatandaşlarımızı yalnız bırakmadı. Hem hal-hatır muhabbeti yaptı hem de bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sorguladı.

Özellikle de maske tedariği ile ilgili talep olup olmadığı üzerinde durdu.

Mahalle sakinleri de muhtarlarına ilgisi ve yakınlığı dolayısıyla teşekkür etti.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA