Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 06:24:30
Advert
Advert Advert Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Büyükşehir'in çalışmalarında aksama değil hızlanma var

GÜLTEPE Kavşağında küp taşların kaldırılıp yerine asfalt dökülmesi kimilerine “basit” gelebilir fakat İzmit’te trafiğin en yoğun olduğu bölge olduğu düşünülürse, projenin hayata geçmesindeki güçlük hemen anlaşılır.

Ben de, Büyükşehir Belediyesinden gelen haber metninde “2 günde çalışma tamamlandı” ifadesiyle karşılaşınca, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’ya sordum:

“Nasıl bu kadar kısa sürede bitti?”

Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdiklerini söyledi, “Normal zamanda 15 günde tamamlayacağımız ve bu 15 gün sürede de halka büyük rahatsızlık vereceğimiz proje, sokağa çıkma yasağı nedeniyle 2 günde bitti” dedi.

Ve sokağa çıkma yasağında hızlıca ilerleyen ve biten asıl projeninse Gölcük’teki alternatif yol olduğunu ifade etti, “Bu proje, Gölcük’teki trafiği büyük ölçüde azalttı” ifadesini kullandı. Dedi ki:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ın hem Gölcük hem de İzmit’te işçileri sahurda ziyaret etmesi, onlara baklava ikram etmesi, bu projelerdeki muazzam çalışmaları nedeniyle onlara bir teşekkürdür. Çünkü oradaki işçilerden oruç tutanlar sahurunu iş makinelerinin üzerinde yaptı, oruçlarını şantiyede açtılar. Yönetici kademesi de aynı şekilde. Öyle iyi çalıştılar ki, Büyükşehir Belediyesi olarak onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.”

***

Merakım şuydu…

Dünya Covid-19’la mücadele ediyor…

Bazı ülkelerde yatırım durdu…

Acaba Kocaeli’de de çalışmaların yavaşladığı ya da durduğu projeler var mıydı?

“Bir tane dahi yok” dedi Genel Sekreter Gündoğdu, “Şu an 160’ı aşan projeler hızla devam ediyor.”

Evet, 160…

Çok yüksek bir rakam…

Metroyu merak ettim… “Oradaki çalışmaları çok yakından takip ediyoruz. Takvime uygun bir şekilde çalışmalar devam ediyor ve planlanan tarihte bitecek. Bu proje Kocaeli için çok önemli. Normal şartlarda nüfusu 5 milyonun altında olan illerin metro talebi Ankara tarafından pek sıcak karşılanmaz. Fakat Başkanımızın girişimleri ile 5 milyarlık proje Ulaştırma Bakanlığına devredildi. Bu 5 milyar ile Büyükşehir Belediyesi metroya 5 milyar ödemekten kurtulurken, şimdi elindeki 5 milyarı başka projelere kaydıracak. Yani, kente 10 milyarlık katkı demek.”

Gebze, demişken Darıca’daki Millet Bahçesinin de yapımını Ankara’nın üstlendiğini ifade etti.

Bir parantez:

Sık sık, “Özellikle Gebze bölgesindeki çalışmaları görmelisiniz” ifadesini kullandı.

***

Genel Sekreter Gündoğdu, “bürokrasi” denilen kavramı yemiş yutmuş bir isim… Bir projeden bahsederken, “Eğer bunu şu bakanlık yaparsa, önündeki şu engeller de otomatik olarak kalkmış olur. Proje daha hızlı olur” diyor. Yani, Ankara’ya proje devredilmesinde yalnızca ekonomiyi düşünmüyor.

Örneğin, Derince ve Körfez’de üç mahalleyi içine alan 520 dönümlük bir alan içerisindeki kentsel dönüşüm projesi var, “Bu alan TOKİ’ye devrediyor. Çünkü TOKİ’nin kat konusunda önü açık. Kat konusunda önü açık olunca da yerin değeri artıyor.”

Bazı ulaşım projelerine de böyle bakıyor… “Bakanlığa itiraz yetkileri yok” diyor kimileri için…

Şunu anlıyorum: Başarılı bir Genel Sekreterlik için çok ciddi bir tecrübeye ihtiyaç var… O devlet kurumlarının tamamının kapısını bilmek, tamamında kolay ulaşılacak kişilerin olması gerekiyor.

Dikkat edilirse, “bir projenin Ankara’ya devredilmesi” meselesini son bir yılda öğrendi bu kent…

Hep biz yapıyorduk eskiden…

Büyükakın ve Gündoğdu’nun emekleri bunda büyük…

***

Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli’nin 12 ilçesinde, hangi projenin ne aşamada olduğunu, ödenen ve ödenecek tutarları hafızasına kazınmış…

Bir ilçeden bahsediyor… “Yolun 600 metrelik kısmı kaldı. Daha 2 milyon lira ödenecek…”

“O projenin biteceği yerde tarihi eser var. Bu nedenle şuraya ayrı bir izin yazısı yazılacak.”

Vesaire…

***

Laf lafı açtı ve şu gerçeği öğrendik…

Bilindiği gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik kriz bununla beraber doların yükselmesi ile birlikte firmalara fesih hakkı tanımış…

Kocaeli’de projeleri yapan şirketlerin büyük bir bölümü fesih hakkını kullanmış…

Son zamanlarda Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihalelerin azımsanmayacak bir bölümü ikmal ihalesi…

Yani, yarım işin tamamlanması…

Genel Sekreter Gündoğdu, “Bu nedenle projelerin maliyetleri arttı” diyor. Ve tabii ki şirketleri suçlamıyor.

Onlar haklarını kullandılar…

***

Şu sonucu ortaya koyabilirim.

Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 sürecinde proje noktasında çalışmaları yavaşlatmıyor.

Ankara, Kocaeli’de uyguladığı projeleri zamanında bitirecek.

Devam eden proje sayısı 160’ı geçiyor…

Umut verici…

 

 

İşte projelerden bazıları

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’nun anlattığı projelere gelelim…

Elbette ki en önemlisi Gebze Metrosu… Projenin hızlı ilerlemesi Büyükşehir yöneticilerini memnun ediyor. Metro ile birlikte D-100 üzerine yapılacak 4 yeni köprü ve yan yollarla ilgili de çalışmalar devam ediyor.

Aynı şekilde Gebze’ye yapılacak olan 15 bin 500 metrekarelik sporcu eğitim merkezi de çok önemli… Diğer yandan TOKİ’ye devredilen Millet Bahçesinin bedeli ise 200 milyon lira…

Geçtiğimiz yıl patlayan yüzlerce metrelik boru ve sel baskınına benzer bir görüntü ile Türkiye gündemine gelen bir Kocaeli vardı. Diğer yandan Gebze’de sık sık su kesintileri meydana geliyordu. Şimdi Gebze’de yapılacak altyapı hamlesiyle hem benzer bir patlama yaşanmayacak hem de su kesintilerinin önüne geçilecek.

***

Önemli yatırımların olduğu ilçelerden biri de, Darıca… 7.2 milyonluk altyapı işi devam ediyor. Yaklaşık bin dönümlük bir alana Millet Bahçesi yapılıyor.

Genel Sekreter Balamir Gündoğdu Dilovası için “pozitif ayrımcılık” ifadesini kullandı. Diğer ilçelere göre Dilovası’ndaki sorunların daha büyük olduğunu kaydetti. Bu çerçevede, başta spor salonu olmak üzere Dilovası’nda birçok çalışma hayata geçiyor. Gündoğdu, sohbetimizde bir tek Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in ismini geçirdi, “Onun taleplerini çok önemsiyoruz, öncelik vermeye çalışıyoruz” dedi.

***

Ağırlıklı olarak altyapı çalışmalarının yapıldığı ilçelerin başında Körfez ve Derince geliyor. Körfez’de spor salonu inşaatı sürüyor. Ve en önemlisi; kentsel dönüşüm! İki ilçede Deniz, Samsun ve Kabakoz mahallelerini içine alan 520 dönümlük bir alanda kentsel dönüşüm yapılacak.

Kandıra için sadece yüzme havuzu çalışmasının devam ettiği bilgisini vereyim. Belediye inşaatı şirketin ihaleyi fesih etmesi nedeniyle durmuştu. Bina ile ilgili önümüzdeki günlerde ihale yapılacak. 30 milyona hizmet binası tamamlanmış olacak. Kandıra ile ilgili çok önemsediğim bir başka projeyi önümüzdeki günlerde kaleme alacağım.

***

Kartepe!

Kent meydanı için çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak. İlçede bir olimpik yüzme havuzu yapılacak.

Gölcük…

Yeni yol ve kavşak açıldı. 70 dönümlük alanda Millet Bahçesini TOKİ yapacak.

Karamürsel battı çıktı ve kavşak projesinde yeni müteahhit ile sözleşme imzalanacak.

İzmit’te Yürüyüş Yolu, Pişmaniyeciler Çarşısı, Milli İrade Meydanı, vesaire…

Projelerin yalnızca bir bölümünü yazdım.

Özetlersem;

Büyükşehir çalışıyor…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA