Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:15:43
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Herkesin görüşüne başvurulacak

Evet, dün belirtmiştim…

Büyükşehir Belediyesinin, İzmit Yürüyüş Yolu ile ilgili farklı, görkemli ve bölgenin ihtiyacına yönelik hayata geçirmek istediği bir proje söz konusu.

Aslında çalışma sadece yürüyüş yolundan ibaret değil.

Aynı zamanda Milli İrade Meydanı ve Fuar alanı da dahil edilen biraz büyükçe bir çalışma.

Ve bu projeye Büyükşehir çok önem veriyor. Haliyle olaya katkı sunabilecek tüm kurumların bilgisine başvuruyor.

Altını çizerek tekrar ifade ediyorum; BİLGİSİNE BAŞVURUYOR…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve kurmayları ile yapılan toplantının ana amacı bu. Yani kurumlar arası ortak bir çalışmanın tanıtımı değil, Büyükşehir tarafının İzmit özelindeki çalışması dolayısıyla nezaketen yapılmış bir bilgilendirmeden söz ediyorum. Hem onları yok saymamak ve hem de olası katkıları için fırsat sunmak yapılan o tanıtım toplantısının ana gayesiydi.

 

ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA!

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın bu sağduyulu ve tamamen hizmet kalitesinin en iyi hale getirilmesine yönelik olduğunu düşündüğüm yaklaşımının farklı algılara sebep olma ihtimaline karşı küçük bir not düşmek istiyorum.

Bu çalışmayı yapan kurum; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi…

Yani onun dışındaki herhangi bir yerel yönetim birimi değil…

Anladığım kadarıyla Büyükşehir, yapılacak bu çalışma ile ilgili sadece İzmit Belediyesi’nin değil;

Aynı zamanda Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği’nin…

İzmit Kent Merkezi Derneği’nin…

Bölge esnafının…

İlgili sivil toplum kuruluşlarının…

Dahası olaya uzaktan yakından müdahillik durumu olabilecek hangi kurum varsa tamamının bilgisine, görüşlerine ve taleplerine dikkat edilerek bu önemli projeye son şekli verilecek.

Yerinde bir çalışma.

Yanlış anlaşılma olmaması için bu hatırlatmayı yapmayı gerekli gördüm.

 

 

Yol trafiğe tamamen kapatılsa nasıl olur?

 

 

Yapılacak bilgilendirme amaçlı toplantılarda yürüyüş yolu ile ilgili olası radikal söylem ve önerilerin çıkabileceğini düşünüyorum.

Uzunca bir zaman önce Orman Mühendisi Necdet Güler ile bir sohbetimiz olmuştu. Mesele yine İzmit Yürüyüş Yolu’ydu.

Necdet Bey’in insan sağlığı özelinde şöyle bir önerisi vardı.

Aslında onun yaptığı bir tespitti. Daha sonra makalesinde de bu konuyu şu cümlelerle ifade etmişti

“Zamanında yetkili kişilere de söylemiştim: ‘Dünyanın hiçbir kentinde, İzmit’te yürüyüş yolu olarak tanımlanan yerde bulunanlar kadar perişan edilmiş çınar ağacı göremezsiniz.’ Ama o zaman noksan söylemişim; ‘Dünyanın hiçbir yerinde bu derece  perişan edilmiş anıt ağaç göremezsiniz’ demeliymişim.

Unutmadan… Dünyanın hiçbir kentinde, 24 saat, binlerce motorlu aracın egzozlarından çıkan gazlar, sürtünme sonucu lastiklerden, asfalt zemin ve fren balatalarından çıkan tozlarla, iki tarafı yüksek binalarla çevrili olmasının da sonucu olarak, havası bu derece kirlenen bir caddenin, spor yapma anlamında “Yürüyüş Yolu” diye tanımlandığını da göremezsiniz.

Bu yolda, “Anıt ağaç” olarak tescil edilmiş çınar ağaçlarının perişan hali kış gelip yapraklarını döktüklerinde daha net olarak ortaya çıkıyor. Üzerlerinde yumrular ve büyük oyuklar olan yamuk-yumuk, eğik gövdeler, simetrisi bozuk taçlar… Acınacak durumdalar.”

 

BU UYARIYI DİKKATE ALIN!

Madem İzmit merkezinde böyle bir proje yapacaksınız, o zaman anıt ağaçlar ile insan sağlığını da düşünerek olayı farklı bir noktaya getirin.

Necdet Bey’in ikazı çok ciddi ve dikkate değer.

İzmit’in göbeği olarak lanse ettiğimiz yürüyüş yolunun çevresi yüksek binalarla çevrili.

Ve yoldan normal zamanda her gün belki binlerce araç geçiyor. Bu araçların sebep olduğu egzoz gazı, lastiklerden, asfalt zemini ve fren balatalarından çıkan tozlar derken ciddi bir hava kirliliği yaşanıyor.

Ortaya çıkan kirlilikten insanımızın kendini soyutlayabilmesi bana göre çok mümkün değil!

Konu hakkındaki en radikal çözüm önerisi ise yolun trafiğe kapatılması…

Bu ne kadar mümkün olur bilemiyorum, işin teknik detayları bizi aşıyor. Ancak yapılması durumunda çok sağlıklı bir projenin ortaya çıkabileceği kanaatindeyim.

Ayrıca bu çalışmayı hayata geçirecekseniz, Necdet Güler gibi isimlerin de bilgi ve tecrübelerinden istifade edin derim ben.

Neticede bu olmaz bir durum değil…

 

 

 

Bir araya gelmeleri çok iyi oldu

 

 

Yürüyüş yolu toplantısındaki güzel durumu tekrar etmek gerekirse…

Açıkçası Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in bir araya gelebiliyor olmasını çok özel buluyorum.

Öyle ya, bu işi Büyükşehir’in yapıyor olması ve yalnızca bilgi vermek için toplantı çağrısını yapması kent için önemli olan bu iki belediye başkanının bir araya gelmesini önemsiz kılmaz.

Böyle bir işin iktidarı muhalefeti olmaz.

Olmamalı da…

Neticede üreten kamu kurumu, hizmetin amacı da insana fayda sağlayabilmek.

Tekrar ediyorum, bu iş benim çok hoşuma gitti.

 

 

Sırada Cedit var!

 

Dün ve bugün de değindiğim gibi…

Birlikte ve ortak akıl ile hareket edildiğinde kent halkına yönelik daha somut hizmetler üretilir.

Bunun bir örneğini daha görüyoruz…

 

ŞU CEDİT KONUSU

Evet, İzmit Yürüyüş Yolu, Milli İrade Meydanı ve Fuar’ı da içine alacak şekilde geliştirilen proje ile ilgili bilgilendirmenin yanı sıra farklı bir gelişme daha ortaya çıkmıştı. Nedir o konu, açıkçası nasıl sonuçlanacağını tam olarak kestiremediğimiz Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışması…

Konu ile ilgili bu zamana kadar her kafadan bir ses çıktı.

İzmit Belediyesi önce olayı dernek ve vakıflara yapılan yardımlarla ilişkilendirdi ve “Oralara aktarılan paralarla Cedit işi çözülürdü” çıkışını yaptı.

Tabi bu ne kadar iyi niyetliydi, açıkçası kimse anlayamadı.

Sonra belediye meclislerinde hep sert tartışmalara sebep oldu mevzu.

 

HÜRRİYET, BÜYÜKŞEHİR VE

BAKANLIKTAN DESTEK İSTEDİ

Bu sorunun çözümü ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi ve destek istedi.

Elbette bu çıkış, “Ben yapamıyorum, siz üstlenin” düşüncesinden başka bir şey değildi…

Ancak Büyükşehir kanadı ise resmi anlamda kendisinin yapması gereken bir şey olmadığından, İzmit Belediyesi’ne dolaylı olarak “Proje sizin ve TOKİ yetkisinde. Yapamadığınızı belirtebilirsiniz” diyerek meseleyi farklı bir noktaya çekmişti.

Ardından Büyükşehir’den ve AK Parti Milletvekili İlyas Şeker’den gelen açıklamalar vardı. Hatta İlyas Şeker, “Konunun kredi çekilerek çözümü halinde gereken desteği veririz ve girişimlerde bulunuruz” diyerek İzmit Belediyesi’ne zeytin dalını uzatıyordu.

 

CEDİT KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

Sürekli tartışmalarla gündeme gelen Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, İzmit Belediyesi’nin ödeme yapmaması ve ortaya çıkan çözümsüzlükler nedeniyle aylardır askıdaydı.

Neyse ki bir orta yol bulunmuş gibi görünüyor.

O da şu:

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sorunun bir an önce vatandaş lehinde çözümünü sağlamak için birlikte hareket edecekler.

İki başkan mesele hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bir araya gelecek, Cedit Mahallesi’nde yapılması gerekenleri tek tek kendisine anlatacak.

 

İSTEYİNCE OLUYORMUŞ!

Cedit konusu bugüne kadar çok sulandı.

Gereksiz bir polemiğin konusu haline getirildi.

Aslında çözümü basit olan, ancak siyasete kurban verilmek istenen proje ile ilgili bugüne kadar yapılan tek şey tartışmak oldu.

Şahsi görüşüm ise İzmit Belediyesi’nin bugünkü yönetimi, kendisinden önceki AK Partili idareyi olumsuz şekilde gündeme getirebilmek için konuyu hep tartışılır gösterdi.

Tabi meclis üstünlüğü ile AK Parti bu tartışmalardan geri kalmadı.

İşte bu siyaset cenderesinin ortasında kalan Cedit Mahallesi halkı ise sadece olayı uzaktan seyredebilmenin sebep olduğu mağduriyeti yaşadı.

Neyse ki sonunda aklıselim galip gelmiş gibi görünüyor.

Çözüm odaklı en net tutum sonunda başkanlardan gelmiş. Umarım bakanlık nezdinde yapacakları görüşmelerden Cedit Mahallesi’ni ve bölge halkını mutlu edecek bir sonuç çıkar.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA