Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 04:08:39
Advert
Advert Advert Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Tramvay, metro ve Yürüyüş Yolu

2015… Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yeni kitabım “Tek Tanığım Gökyüzü” çıktıktan sonra değerli ağabeyim Ömer Polat aracılığıyla beni Yuvacık’taki evine davet etmiş ve fırsat bu fırsat, Karaosmanoğlu ile bir de söyleşi gerçekleştirmişim…

10-12 soru arasında üçü hala belleğimde…

Bir: Tramvay…

İki: Metro…

Üç Yürüyüş Yolu…

Karaosmanoğlu, bu sorular arasında yalnızca tramvaya “olumlu” yanıt vermişti.  

***

Bu üç projenin bu kent için önemi büyüktü.

Çünkü;

Uzun yıllardan beri konuşulurdu.

Birçok seçimde siyasilerin vaatleri arasında yer alırdı.

Nitekim, Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olması ve tramvay projesinin peşine ısrarla düşmesinin ardından bu proje nihayete erdi.

Tramvay, bu kent için “devrim”dir.

Çünkü;

Bir: Ulaşım sorununu belirli ölçüde azaltmıştır.

İki: Geçtiği yerleri estetik açısından güzelleştirmiştir.

Üç: Doğal bir kentsel dönüşümü sağlamıştır.

Yani, yalnızca bir “toplu ulaşım aracı” olmakla kalmamıştır.

***

Metro… Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem, ülke ekonomisinin sıkıntı yaşadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere “Yeni kaynaklar bulun” dediği bir döneme denk gelir.

Ve böyle bir dönemde; Büyükşehir Belediyesinin ajandasında, yolları ve köprüleriyle beraber 5 milyarlık bir metro projesi vardı. Çalışmalara başlanmış olan proje ile ilgili “Büyükşehir metronun çukurundan çıkamaz” ifadeleri dahi kullanılıyordu. Çünkü metroya verilecek bu paranın ardından Büyükşehirin bir delikli kuruşu dahi kalmazdı.

Ve fakat… Büyükakın’ın Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ile birlikte Ankara’da mekik dokuması, görüşme üzerine görüşme yapması, bu projenin Ulaştırma Bakanlığına devrini sağladı.

Balamir Gündoğdu bir sohbetimizde, Bu 5 milyar ile Büyükşehir Belediyesi metroya 5 milyar ödemekten kurtulurken, şimdi elindeki 5 milyarı başka projelere kaydıracak. Yani, kente 10 milyarlık katkı demek” demişti.

Ne kadar da haklı!

Hülasa… Yıllardır konuştuğumuz, siyasilerin masasında olan metro projesi de hızlıca ilerliyor. 2023’te bineceğiz.

***

Ve son olarak;

Yürüyüş Yolu…

Ulaşımda çağdaş metotlara kavuşan Kocaeli’nin merkezi konumunda olan Yürüyüş Yolu’nun kente yakışır bir hale getirilmesi, elzem bir durum halini almıştı.

Ve, bu proje için çalışmalar çok hızlı sürdüğüne son bir haftada şahit olduk…

Neler oldu?

Mimarlık şirketi projeyi Büyükakın’a anlattı.

Büyükakın, projeyi kentin çeşitli unsurlarının görmesi için çalışma başlattı. Ve, Furkan Çalışkan’a yaptığı son açıklamada iki nokta çok önemli…

Bir: “Yürüyüş Yolumuzun şöyle bir handikabı var. Trafikten yürüyüş yoluna, yürüyüş yolundan tekrar trafik yoluna bir geçiş var. Yani araçların arasında yürüyorsunuz. Aslında emisyon açısından da güvenlik açısından da çok doğru değil.”

İki: “Yürüyüş Yolu’nun Anıtpark’a kadar yenilenmesi, ışıklandırılması ve kuzey tarafındaki Hürriyet Caddesi’nin yayalaştırılmasını da çalıştık. Yani Cumhuriyet Caddesi’nden trafik akacak, Hürriyet Caddesi’nden akmayacak.”

***

Çok önemli…

Evet, Yürüyüş Yolu’nda hem kesintisiz yürüyeceğiz hem de Hürriyet Caddesi trafiğe kapayılacak…

Devrimsel bir adım…

Ve bu, Kocaeli’nin en önemli bölgesinde, son çeyrek asırda atılmış en önemli adım olacak… Tramvaylı İzmit’i başka bir şehircilik boyutuna taşıyacağı çok açık…

Projeyi görmeyi merakla bekliyorum.

***

Özetlersem;

Uzun yıllardır üç projeyi çok konuşuyorduk…

Tramvay, metro ve Yürüyüş Yolu…

Biri tamamlandı, diğerinde çalışmalar sürüyor, sonuncusunun da projesi hazır.

Birkaç yıl sonra, her siyasetçinin vaatleri arasında olan bu üç projenin de tamamlanmış olduğunu göreceğiz.

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA