Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.08.2020 SAAT 23:56:06
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

'Kazanan Cedit halkı olacak, süreç hızlı ilerleyecek'

GÜÇ olsa da, kentteki sorunlar bir bir çözülüyor… Örneğin metro… Yerel seçimlerin ardından “Bu proje nasıl yürütülecek? Büyükşehir 5 milyarlık bu yatırımı yapamaz” diyorduk ki… Bir bakıyoruz yoğun bir Ankara temaslarının ardından metro projesi Ankara’ya, Ulaştırma Bakanlığına devrediliyor…

Şehir Hastanesi hızlı gidiyor… Gidiyor da, insanlar oraya nasıl gidecekler? Bir bakıyoruz, bir başka Ankara temasları ile bu sorunun çözümü için de adımlar atılıyor.

***

Ve Cedit!

Kuşkusuz ki sorunların en büyüğü…

Maliyeti çok ağır bir kentsel dönüşüm başlamış ama ilerlemiyor… Yerel seçimlerin üzerinden bir yılı aşkın süre geçiyor… Halk mağdur, evlerine çivi çakamıyorlar… İzmit Belediyesinin bu mali yükün altından kalkması imkansız!

Ve, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Ankara’ya gidiyorlar. Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Murat Kurum’la görüşüyorlar.

Ve yılan hikayesine dönen projeyi Büyükşehir’in de destekleriyle TOKİ’nin yapması yönünde bir karar alınıyor.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Büyükakın’ı arayıp, “Nasıl bir görüşmeydi?” diyerek soruyorum. Anlatıyor:

“Görüşmemizde Bakan Bey çok sağduyulu bir yaklaşım sergiledi. Önce ben söz aldım ve bu projenin İzmit’te büyük mağduriyet yarattığını söyledim. İzmit Belediyesinin bütçesiyle bu projenin tamamlanmasının imkansızl olduğunu belirttim. Konuşmamın devamında, bu projeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının üstlenmesini istediğimizi ilettim. Bakanımız, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e bazı sorular yöneltti. Sayın Başkan da projenin içeriğindeki sorunlar ve mali yükle ilgili konuştu. Daha sonra İzmit Belediyesinin TOKİ’yle yapacağı anlaşmanın fesih edilmesi kararlaştırıldı.”

***

Başkan Büyükakın bir parantez açıyor:

“Ayrıntılı bir hesap yapmadım ama İzmit Belediyesi projeye devam etseydi, ortaya 60-70 milyonluk ilave mali yükler çıkardı. İlk ödemenin dışında bir ödeme bu. Kolay değil.”

***

Büyükakın, görüşmeye dair detayları sunmaya devam ediyor:

“Bakan Kurum, TOKİ Başkanına projeyle ilgili detayları sordu. Eski projenin vatandaşın lehine olsun diye özellikle kat yüksekliği bakımından iyi niyetle bazı zorlamalar içerdiği ifade edildi. Bizler de zaten bu konuda hem fikirdik. Bakan Kurum, kat yüksekliği konusunu gündeme getirdi. Çünkü katların düşürülmesi durumunda maliyet iyice artacaktı. Büyükşehir olarak gerekirse biz de taşın altına elimizi koyarız, dedim. Bakan Bey gerçekten söylemlerimize çok olumlu yaklaştı. İstese adım atmazdı ama attı.”

***

Büyükakın’a, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in açıklamalarını soruyorum. Yanıtlıyor:

“Hürriyet’in açıklamalarını doğru ve olumlu buldum. Süreç açıklamalarında olduğu gibi işledi. Oradaki herkesin öncelikli konusu Cedit’ti. Kimse siyeseti ön planda tutmadı. Siyasetten hep uzak durduk. Şimdi Cedit’teki vatandaşlarımız mutlu ve umutlu. Bizim hedefimiz zaten buydu.”

***

Büyükakın, sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili bilgiler veriyor:

“Bakan Bey, çalışmayı hızlı bir şekilde yapalım dedi. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız. Uzamaz. Tabii ki yeni bir proje çizilecek ve halk en ufak bir mağduriyet yaşamadan bu süreç tamamlanacak. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlık arasında süreçle ilgili yeni müzakereler başlar. Sürecin detayları önümüzdeki süreçte netleşecektir.”

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA