Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 13:08:38
Advert
 
Murat YILMAZ

RUMBADAN CUMBAYA YA DA REZİDANSTANTAN KÖYE KAÇIŞ

19.yüzyıl ve sanayi devrimine kadar insanoğlu daha sakin bir hayat tarzına sahipti.

Ekonomik devrim ve yeni iş kollarının ortaya çıkmasıyla birlikte, yeni hayaller, idealler, gün yüzüne çıktı.

Hızlı kapitalistleşme süreci, tüm dünyayı derinden ve köklü bir değişime sürükledi. Tüketim ve teşhir toplumu evini ve evinin içini teşhir etmeye başladı. Değişim ilk önce mikro dünya olan “ev” de başladı.

 

ATALARIMIZIN EVİNDE "BALKON" YOKTU.

 

 

Avlu vardı. O da mahremi niteleyen bir alandı.  

Şimdi “İçeri ”de kaldık; o kutu kutu evlerde .

Dışarıdan gelecek haram bakışları engellemek için yapılmıştı avlu. Bugün avlusuz evlerde yaşıyoruz..

Bugün, sosyal medyada “mahremiyetin cenaze namazı” kılınmış durumda.

Türk evi bir yaşama biçimiydi. Ustaları sadece Türklerden oluşmayan bir yapı. Bu yüzden “Osmanlı evi” ismini kullananlar da olmuş. Taş işçiliğine Ermeniler, teneke işlerine Yahudiler el atmış. Rumlarında katkısı mevcut mîmâride.   

 

KUTSALIN İLK DURAĞI: YUVAMIZ

Ev; evrenin düzensizliğinden koparılmış bir dünya cenneti…

Bazen sazdan bir kulübe, bazen keçeden çadır, bazen ahşap bir bina, bazen beton bir kutu, bazen köşk… Toplumun mikro ölçekte bir örneğidir ev ya da yuva.

Tıpkı içinde barındırdığı ailenin zaman içinde küçülerek ve parçalanarak dönüşüm geçirmesi gibi evler de zamanla küçüldü, sıkıştı…

Evler insani bağlardan, doğadan ve topraktan ırak, birbiri üzerine kümelenmiş durumda.

Güneşten, ağaç ve bitkilerden, topraktan, hayvanlardan kısaca tabiatla temastan tecrit edildi.

Peyami Safa’nın , “Cumbadan rumbaya” isimli romanı geliyor akla. Yaşadığı köhne evden ve semtten kurtularak modern bir yaşama kavuşma amacında olan Cemile bir gün Tahsin adındaki zengin bir adama rastlamış ve arzu ettiği hayata kavuşmuştur. Fakat Karagümrüklü Cemile bu hayata kavuşunca mutlu olamayacaktır.”

Romanda verilen mesaj: insana mutluluk veren değerler, satın alınamıyormuş meğer.

 

VİRÜS BİZİ EVİMİZE HİCRET ETTİRDİ

 

Sevdiklerimizle vakit geçirmenin kıymetini öğretti bize.

Bilgisayar karşısında unuttuğumuz çocuklarımız ile göz göze geldik

Sırtımıza taşıyabileceğimizden fazla yük almama kararını verdik. Büyük hedefler, büyük hırslar yerine küçük hedeflere yeltendik.

Sahip olduklarımızın kıymetini, kendimizin ait olduğu bir yer olduğunu kavradık.

Sadece kendimiz için yaşarken, bir başkasına yardımcı olmanın, diğergâm olup, bir başkasının sızısını dindirmenin huzuruna erdik.

Dünyanın zorbalığından, çevrenin kıyıcılığından ve anlaşılmamanın doğurduğu yorgunluktan kaçıp saklandığımız, dinlendiğimiz, huzur bulduğumuz yuvamıza sığındık.

Ruh yuvasına kavuşunca, sükûnetin huzurunu tattık…

Tıpkı Kuran-ı Kerim'in Nahl Suresi 80'inci ayetinde söylendiği gibi "Allah size evlerinizden bir huzur ve sükûn yeri yaptı."

 

İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN YAŞAM FELSEFESİ: “HYGGE”

Evde kaliteli zaman geçirme konusu açıldığında özellikle Danimarka insanı geliyor akla.

Havası yılın 365 gününün 350 günü buz gibi ve yağmurlu. Dünya üzerindeki konumu gereği yazın birkaç ay hariç bol bol karanlıkta kalıyor. Bitmek bilmeyen kışlar var.

Danimarkalılar ve Norveçlilerin 200 yıldır uygulayarak hem sıkıntıdan hem de psikolojik baskılardan korunmalarını sağlayan bu usul artık oralarda millî kimliğin de bir parçası.

İskandinavlar bu kadar uzun kışlara aylar süren gecelere ve evlerine kapanmaya nasıl dayanıyor sorusunun cevabı da büyük ölçüde hygge'de yatıyor.

Bu anlayışı hayata aksettirmek içinse öncelikle herkesin yaşadığı evini yani, yuvasını maddi ya da manevi yöntemlerle daha tatlı, daha eğlenceli, daha huzurlu bir hâle getirmesi, dingin bir bakış açısı edinmesi, aile ve dostlarının kadir kıymeti üzerine düşünmesi ve özellikle sahip olduklarının şükrüne varması gerekiyor.

Hygge kavramını biraz daha açacak olursak; gündelik hayatta birçoğumuzun içinde bulunduğu koşuşturmacayı ortadan kaldırdığımız, teknolojiden biraz olsun uzak kalabildiğimiz, sevdiklerimizle daha çok vakit geçirdiğimiz, kendimize daha çok zaman ayırabildiğimiz anlar Hygge anlamına geliyor.

Teknolojik aletlerden uzaklaş, yanan bir mum ışığında, pencereden dışarı bakıp yağmuru izle…

Sıcak tutan yün çoraplar, şömine ateşi ve odunların çıkardığı ses, battaniye altında içilen bir kahve gibi tanımlar 'hygge'yi karşılıyor.

Bu yaşama birde içsel duyuşları katsalar; dua, tefekkür… Ne kadar güzel olur…

Bayramınızı tebrik ederim dostlar. Kalın sağlıcakla.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Murat YILMAZ yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA