Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:25:08
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Nihayet büyük buluşma

Koronavirüs denilen bir salgın ile aylardır mücadele ediyoruz.

Hayatımızda etkilemediği alan kalmadı gibi bir şey.

Başta ekonomi olmak üzere her alanda büyük etkileşimler yaşandı.

Ekonomidir, paradır, puldur, siyasettir, alışveriştir vesaire…

Bunların hepsi görünen sıkıntılar.

Fakat virüsün hayatımıza girdiği andan itibaren güvenlik tedbirleri kapsamında alınan kararlar bana göre en çok manevi yaşantımızı etkiledi.

İnsanlar, özellikle de belli bir yaşın üzerindekiler artık en çok gittikleri yer olan camilere gidemez oldu…

Cemaatle birlikte saf tutup, omuz omuza verip namazlarını toplu şekilde eda edemez oldular…

Cuma namazlarını kılamaz olduk…

Namaz sonrasında çay eşliğindeki dost sohbetimizi yapamaz olduk…

Yahu sonra biz bir Ramazan Bayramı geçirdik…

Bayram namazlarını kılamadık, namaz sonrasında bayramlaşıp hasret gideremedik, kucaklaşamadık…

Daha sayalım mı?

Fakat bütün bunlara rağmen devletimiz tarafından hem camilerin varlığının unutturulmaması hem de virüs salgınına karşı manevi bir katkıda bulunmak amacıyla her akşam minarelerden dualar edildi, salavatlar okundu, tekbirler getirildi…

Sonrasında ise geçen zaman içinde salgın olayı daha kontrollü hale geldi. Meselenin önüne geçilebilmesi adına alınan radikal kararlar bir bir esnetilmeye başlandı. Sonuç olarak insanlar için en hayırlı karar alındı ve toplumun manevi hayatına yeniden “Bismillah” deme imkanı tanındı.

Evet, bugün camilerimiz yeniden açılıyor. Belki fiziki olarak tam bir açılma diyemeyiz, ancak artık cuma namazlarımızı belirlenen kurallar zincirine riayet etmek kaydı ile kılabileceğiz.

Ya da kılınıp kılınamayacağına bugünkü testin ardından kalıcı olarak karar vereceğiz…

 

 

Camilerin önemi çok büyük

Son Peygamber Hz. Muhammed (SAV)’den itibaren cami ve mescitlerin önemi dinimiz İslam açısından çok büyüktür.

Dışarıdan bakıldığında basit bir bina gibi görünen o yapılar, aslında büyük bir şuuru da içinde barındırır.

O binaların içinde insanımız omuz omuza saf tutar. İmamın ardında iki kişi de olsa, yüzlercesi de olsa İslam inancında o saf tutmanın önemi büyüktür. Aradan hava dahi geçmeyecek şekilde bir saf tutmaktır işin aslı.

Bu saf tutuş; aynı zamanda Müslümanların birliğini, beraberliğini, dirliğini, bütünlüğünü ve tek yumruk olmasını simgeler. Haliyle bu açıdan bakıldığında özellikle cuma ve bayram namazlarımızın önemi daha da artar.

Hem katılım ve hem de bazı özel duygusallığın, maneviyatın yeniden hatırlanması açısından…

Bunun aksi olursa ne mi olur?

İnsanlarımız ya da toplumumuz tarihimizde ne zaman camiyi ve cemiyeti ihmal etti iseler hep bir takım sorunlarla karşılaşmışlar…

Omuz omuza veremeyip safları sıklaştıramadıkları için de o sorunlarla baş edebilme kudretine erişememişler…

Ve bunun bedelini koca koca devletlerin yıkılması ile ağır şekilde ödemişiz.

Hem bizler ve hem de İslam coğrafyası…

 

 

İl müftümüz Sinan Hocam ile sohbetimiz

Başta söylediğim gibi, bugün büyük gün…

Ülke insanımız açısında ciddi bir buluşma yaşanacak.

Belki de yetersiz kelimelerle anlatmaya çabaladığım camilerin önemini aslında en yetkili ağızdan dinlemek ve bu özel buluşmaya has bir mesaj almak hepimiz için bir mecburiyetti.

Evet, dün il müftümüz sevgili Sinan Cihan hocamız ile bir süre sohbet ettim.

Hocamız ile zaman zaman hem telefonda ve hem de yüz yüze sohbet etmişliğimiz vardır. Kendisini çözüm odaklı ve sorunlara karşı anında reaksiyon gösteren ciddi bir bürokrat olarak görüyor ve başarılı buluyorum.

Ben kendisini aradığımda elbette kısa bir hal hatır muhabbetimiz oldu yine.

Sonra ben cuma namazı buluşmasını, yaşanan hasreti ve vermek istediği özel bir mesajının olup olmadığını sordum.

Kısacası ben istedim o anlattı. Çok önemli ikazlarda da bulunan Sinan hocam, bakın bugünkü cuma buluşmamız ile ilgili neler söylemiş?

 

HASRETİMİZ BİTİYOR

Rabbim hasretimizi giderecek, huzurumuzu artıracak yeniden bir başlangıç nasip etsin inşallah. Hepimizin bir hasreti var. Ben bu hasret ve içtihat sonucunda bütün vatandaşlarımızın bir yerlerde yer bulup cuma namazını kılma isteğini anlamaya çalışıyorum.

 

YAPILANLARI HEBA ETMEYELİM

Ancak şurasının altını çizelim… Koronavirüs salgını ile ilgili olarak belli bir disiplinle, kurallara riayet ederek, önemli fedakarlıklarla bugünlere kadar geldik. Bunların tamamını geçersiz sayacak, heba edecek kusurlar işlememeye gayret edelim diyerek önce kendime ve sonra da sesimi duyan bütün kardeşlerimize, hemşehrilerimize bunu hatırlatmak isterim.

 

İBADETLER GÜÇ

NİSPETİNDE YAPILIR

Dinimizde ibadetler imkanlar ve istidat ölçüsündedir. Bakınız; yasaklardan mutlak uzak durmak prensiptir, ama ibadetler güç nispetinde yerine getirilir. Allah izin verirse gücümüz neye yetiyorsa yarın (cuma) onu uygulayacağız. Fiziki mesafeyi dikkate alarak, belli mekanlarda imkanlar ölçüsünde ne kadar kılabileceksek onlara riayet ederek, birbirimizi üzmeden, kırmadan cumamızı eda etmeye gayret edeceğiz.

 

ÖNLEMLERİ SIRALADI

Cuma namazını kılma adına hiç kimseyi kırmadan, hiçbir kuralı da ihlal etmeden, uyarılara dikkat ve riayet ederek davranalım. Örneğin sünnetleri evde kılmaya gayret ederek, abdestimizi alıp Cuma namazımızı kılabileceğimiz yerlere intikal ettikten sonra, mutlaka maskeli olmak, özel seccademizi de yanımızda götürmek suretiyle mümkün olan yerlerde cumamızı kılmaya gayret edelim.

 

HERKESE HAYIRLI OLSUN

İbadet ederken karşılaşabileceğimiz bir takım kısıtlama ve sınırlamalar karşısında birbirimizi üzmeden, kırmadan, dökmeden bu süreci idrak edelim diye hatırlatırım, önce kendime, sonra hemşehrilerimize. İnşallah sağlıklı bir başlangıç olur ve önümüzdeki süreçte de daha ileri adımlar atılarak daha rahat şartlarda görevlerimizi beraberce eda ve ifa etmeye devam ederiz diye ümit ve dua ediyorum. Bütün kardeşlerimize, hemşehrilerimize hayırlı olsun diyorum.

 

UMARIM BİR DAHA

ERTELEME OLMAZ

Artık hepimizin gayreti ile daha ileri tarihlere ertelenmeden bu işleri suhuletle yürütelim diye gönlümüzden geçiyor. Umarım cuma namazlarımızı aralıksız şekilde kılabiliriz.

 

xxx

 

Evet, Sinan hocamızın yorum, dua ve beklentileri bu şekilde. Tabi kendisi gerçekten çok alçakgönüllü bir isim. Açıklamaları ve sözlerini değerli bulduğumu, tüm vatandaşlarımızdan da kendisinin uyarılarına dikkat ederek, bu anlamlı güne aykırı olacak herhangi bir davranışta bulunmamalarını istiyorum.

Eğer yeniden saf tutabilme heyecanımızı yaşayabilmek, bundan sonrası için de sorunsuz şekilde birlikte cem olup namazlarımızı eda edebilmek istiyorsak, gerekeni yapalım.

Özveriden vazgeçmeyelim…

Bu zamana atılan başarılı adımların zayi olmaması için sorumlulukla hareket edelim…

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA