Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 13:01:08
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Futbollu günler başlamak için gün sayıyor

TFF’nin tespit ettiği 12 Haziran tarihinde Süper Lig ve 1. Ligin başlaması için herkes kendince hazırlıklarını yapıyor.Özellikle 1. Lig takımlarının şartları nedir,belirlenen kurallara uyuyorlarmı veya uyabileceklermi? Henüz bilemiyoruz. İnşaAllah kazasız belasız, kesintisiz bu sezon tamamlanır. Alt liglerin durumu ise tam bir bilinmez. Burada önlemler nasıl alınacak, kurallar nasıl uygulanacak yaşayıp göreceğiz. Ben liglerin bu tarihlerde başlamasını erken bulduğumu daha önce de belirtmiştim. Hala aynı noktadayım.

 

Yayıncı kuruluşun maç yayını olmaması nedeniyle ödeme yapmadığı dolayısıylakulüplerin ödeme zorluğu yaşadığı mazereti bu karar için dillendiriliyor. Ben buna inanmıyorum, para konusu halledilebilirdi. Bunun için bir sürü alternatif oluşturulabilirdi, şimdi bunları sıralayıp yazının özünden uzaklaşmayayım. Esas konunun lig sıralaması ,küme düşme, şampiyonluk konusundaki baskılar olduğuna inanıyorum. Aslında o konuda halledilirdi. Bunun içinde alternatifler var. Ama bizim pastacı federasyonumuz yine kaçak dövüştü karar vermek yerine durumu idare etti.

 

Türkiye futbolunun hiçbir sorununu çözemeyen tam tersi çözülmezler yumağı haline getiren iş insanı ağırlıklı federasyon ve kulüp yapıları arkalarına aldıkları sistemden beslenen profesyonellerle mevcudu devam ettirmenin peşinde. Oysa korona belasınında oluşturduğu bu ortam devrim yapmak için çok uygun, futbolumuz kendini yeni baştan yenileyebilir. Ama nerede o cesaret ve bilgi? Açın gazeteleri heryer batık denilen kulüplerimizin transfer haberleriyle dolu. Dünya yıldızları sınırda bekliyor ha geldi ha gelecek bu hale gelişimizin baş sebeplerinden biri de İstanbul basını.

 

Beni korkutan esas konu sporcu sakatlıkları verilen bu arada her ne kadar “antrenman programı verdik sporcular ona göre çalıştı” dense de takım ile yapılan antrenmanların yerini tutmaz ayrıca verilen ara süresine göre verilen hazırlık süresi de uygun olmadı. İşte bu nedenle özellikle temposu yüksek olacak maçlarda sakatlıkların olması beklenen durumdur. Zaten son zamanlarda yaşanılan “yan ve çapraz bağ sakatlıkları” ki bunlar bir sporcu için çok ağır sakatlıklardır bu dönemde de fazlasıyla yaşanabilir. Allah sporcularımızı korusun. İkinci çekincem ise virüs bulaşma tehlikesi. Biliyoruz ki bizim insanımız kurallara uymayı pek sevmez “Bana bir şey olmaz” düşüncesi bizde çok hakimdir. Biz Alman’lar gibi disiplinli değiliz.

 

İşte tam da bu nedenle kuralların ihmal ve suistimal edilmesinden bunun sonucu da istenmeyen durumlara düşülmesinden korkuyorum. İnşaAllah böyle bir durumda oluşmaz. 2. ve 3. Ligin durumu da az çok belli , maçlar oynanacak Kocaelispor’da kendi programı çerçevesinde çalışıyor. 3 maç daha kazanırsa şampiyonluk garanti, zaten her takım bizi şampiyon olarak söylüyor tüm çekişme Play-Off ve oradan ikinci takım olarak çıkmak. Bunun içinde Belediye Derincespor oldukça iddaalı durumda, onları da Kocaelispor’un ardından 2. Lig’de görmek harika olur. Bunu yapabilecek güçleri de var. Baturman hoca döneminden sonra müthiş bir çıkış yakaladılar.

 

Gölcükspor bir ileri bir geri durumunu sürdürüyor. Bu seneki en önemli kazançları İsmail’in Fenerbahçe’ye tranferi olacak sanırım. İsmail geçen yıl geldiğinde seyrettiğim maçlarda beğendiğim bir oyuncuydu. Bu yıl hiç seyratmedim. Belli ki kendini oldukça geliştirmiş. İnşaallah başarılı olur büyük takımlarda oynamak çok zordur. Alt liglere benzemez oraları. Bu tür transferler biraz da menajer başarısıdır. İsmail transferinde bunun da rol oynadığını düşünüyorum. Resimlerde gördüğüm menajer Erdinç Şehit, Fenerbahçe ile iyi ilşkileri olan bir arkadaş. Fenerbahçe zaman zaman böyle gençleştirme operasyonları yapar ama ben şimdiye kadar bir sonuç çıktığını görmedim. Daha önceki yıllarada İzmitli kardeşlerimiz Esat Öksüzcük ve Metin Özkan’da Fenerbahçe’ye gittiler ama orada kalıcı olamadılar. İsmail’den bu durumu tersine döndürmesini bekliyorum. Yolu açık olsun.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA