Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 01:47:23
Advert
Advert Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Esnaf için kolaylık sağlanmalı

 

1 Haziran 2020 bizim için çok önemli tarih halini aldı…

Malumunuzdur, koronavirüs salgını tantanasına hayat adeta durma noktasına gelmişti. Herkes sokağa çıkmaya bile korkar olmuştu. Hastalığı diğerlerinden ayıran en belirgin özellik ise yayılma hızının olağanüstü hızlı oluşuydu.

Sadece bu nedenle bile virüs hakkında “Laboratuvarda üretildi” iddiaları çıkarıldı.

Hastalığa karşı en şanslı olan kesim ise bağışıklık sistemi güçlü olanlar olarak gösterildi.

Ancak daha sonra ise virüsün güçlü bağışıklık sistemine karşı da mutasyona uğradığı, değişim sonucunda yayılmasını sürdürdüğü de iddia edildi.

Ardından temasın dışında solunum yolu ile Kovid-19’un insanlara bulaştığı da bir başka iddiaydı.

Tabi bütün bu söylediklerim ile daha kötüleri büyük çoğunlukla felaket senaryosu olarak bizlerin karşısına çıkıyordu. Ancak olumsuz senaryolar var olsa bizler tedbiri elden bırakmamalıyız.

Bu kapsamda devlet de görevinin başındaydı. Kovid-19 salgınına karşı ülke genelinde olağanüstü tedbirler alındı.

Ve bunlar kısım kısım hayata geçirildi.

En zorlu tedbir alımı ise esnafımızla ilgiliydi. Lokantalara, kafelere, kahvelere ve benzer işletmelerle ilgili uzun süreli kapatma kararı verildi. Sonunda bu süreç de bitti. Hayat artık normalleşme emareleri gösterdikçe tedbirler de yine kısım kısım azaltıldı.

Ve dünden itibaren esnafın büyük bir bölümü yeniden hizmet vermeye başladı.

Lokantalar, kafeler falan açıldı.

Alışveriş merkezleri zaten açılmak için adeta sotede bekliyorlardı.

Ancak geçen yaklaşık üç aylık dönemde ülke genelindeki esnafın yaşadığı sıkıntıları yakinen gördük.

Bugüne kadar birçok esnafla sohbet ettik.

Her ne kadar “Bugünümüze şükrolsun” diyen varsa da, “Bittik, tükendik” diyen de çıktı…

Zor tabi… Kira, faturalar ve diğer gider kalemleri esnafın belini yeterince büktü. Haliyle bundan sonraki dönemde esnaf temsilcilerimiz genel olarak büyük bir zorlukla mücadele verecekler. Bugüne kadar yaşadıkları eksiklikleri gidermek için çaba gösterecekler.

Açığı kapatmanın derdine düşecekler.

Hal böyle ikin esnafımızın sığınabileceği tek liman haliyle devletinden başkası olmayacak.

Olamaz da…

 

YARDIM ELİNİZİ UZATIN!

Peki, devlet böyle bir dönemde ne yapabilir?

Elbette bu zamana kadar açıklanan paketlerle piyasalara belli bir destek sağlandı. Bu zamana kadar esnaf ve iş dünyası için ayrılarak kullanılan miktar 250 milyardan fazlayı buldu.

Kısacası devlet bu dönemde tüm kesimlerin yanında yer almayı görev bildi.

Ancak bu dönem için esnafımız açısından yeni bir parantez açmak, onların ortaya çıkan mağduriyetlerinin giderilebilmesi için gereken çabayı göstermek, bir yerde taşın altına hükümetimizin de elini koyması icap ediyor.

Bu açıdan bakıldığında;

Esnafa kira yardımı sağlanmalı…

Fatura gibi giderlerinde uygulanan vergi yükü hafifletilmeli…

Özellikle yerel yönetimlerimiz, hem bu zamana kadar esnafından yaptığı alışverişlerin varsa ödemelerini toptan yapmalı ve bundan sonraki dönem için de alışveriş tercihini bölgesindeki esnafı tercih etmeli…

Dahası insanlarımız büyük alışveriş merkezleri yerine mutlaka bir şekilde şehir merkezlerindeki esnafımıza yönlendirilmeli…

 

 

Devletten zengin değiliz

 

 

Hani her zaman söylüyoruz ya…

Bizler Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin torunlarıyız diye…

Madem öyle; o zaman Muhteşem Süleyman’ın söylediği gibi “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” prensibinden ödün vermeyelim…

Ne esnafımız ne de çalışanlar olarak bizler devletimizden daha büyük ve zengin değiliz. Mademki her zaman tarihimizle ve bugünkü devletimizin büyüklüğü ile övünüyoruz, o halde ülkemizi yönetenlerin olaya el atmasını beklemek, esnaf hiçbir koşulda mağdur etmeyecek bir çaba içinde bulunmalarını istemek, hakkımızdır diye düşünüyorum…

Devletimiz büyük ve güçlü…

Bir o kadar zengin…

Esnafımıza her şartta sağlanan destek bu dönemde biraz daha artırılarak, yaşam şartları olabildiğince sorunsuz hale getirilmeli.

 

 

Bir müjde de benden!

 

 

Evet…

Koronavirüs aslında dünya halklarının genel DNA’sıyla oynadı…

Yaşamın pamuk ipliğine bağlı olduğunu bizlere gösterdi.

Devletlerin etkinliği ve yeterliliği böylesi dönemlerde ortaya çıkar. Türkiye ise bu süreçte dünyada belki de en programlı ülke olarak dikkat çekti…

Daha ilk günlerden itibaren ülke genelinde kat’i önlemler alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde yürütülen çalışmalar tamamen bilime ve Ar-Ge’ye bağlı kalacak şekilde yürütüldü.

Oluşturulan Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine harfiyen uyuldu.

Dünyada bu salgın ile mücadele döneminde kendi ülkesi dışında başka ülkelere yardım elini uzatan Türkiye’den başka ülke gördünüz mü?

Fakat insanlık adına bunu bile çok gören belli zevatın söylemlerini duydukça, tepkisiz kalmak bizler gibi insanlara açıkçası zul geliyor…

 

AŞI BULMA ÇALIŞMALARI

Şimdi dünyada harıl harıl aşı bulma çalışmaları yürütülüyor…

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bulunan çok önemli bir isimle sohbet etme imkanım oldu. Kendisi ile koronavirüs sürecini konuştuk. Benimle şu önemli bilgiyi paylaştı:

“Dünyada aşı bulma çalışmalarında Türkiye ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin ve bir Avrupa Birliği ülkesi (Muhtemelen Fransa) belli bir ilerleme kaydetti. Ancak gördüğümüz ve anladığımız kadarıyla Türkiye aşıya ve mutlak tedaviye dünyada en yakın ülke durumunda…”

Buna emin olabilirsiniz. Dahası ben kaynağıma çok güveniyorum.

Kısacası Türkiye aşı bulma konusunda ciddi bir ilerleme içinde. Umarım yapılan çalışmalar sonuç verir.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA