Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 01:39:47
Advert
Advert Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Yeni ittifak senaryoları

Şunu kabul ediyorum…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, belki kararların daha hızlı alınıp uygulamaya daha erken geçilmesini sağlamış olabilir…

Daha da önemlisi devlet içindeki çift başlılığın sona ermesini sağlamış olabilir…

Her kafadan çıkan ayrı seslerin ülkeye kaybettirdiği zamanın telafisine imkan sağladığını da düşünebiliriz…

Ancak hala var olan belirsizliklerin giderilmesinin kısa vadede pek mümkün görülmediğini açıkça söylemeliyim…

Mesela tek elden yönetim hedefine henüz ulaşabilmiş değiliz. Zira bundan sonra olmayacağını söylediğimiz koalisyonlar modelini artık ittifak adı ile sürdürdüğümüz çok belli. Üstelik bu koalisyonları daha seçim yapılmadan önce yaptığımız gerçeği ortada duruyor.

 

***

 

Bu durumda haliyle seçimler öncesinden siyasi partiler bir takım birliktelikler içine girmeye başladılar.

Önce 24 Haziran 2018 tarihindeki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri, ardından 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde bazı önemli ittifaklar kuruldu.

 

MİLLET İTTİFAKI

Örneğin, son yerel seçimlerde resmi anlamda CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi güç birliği yaptılar.

Fakat -HDP’nin genel başkanının ifadelerinden dolayı biliyoruz- bir de HDP bu ittifaka dışarıdan destek vermişti.

Ayrıca Saadet Partisi de Dilovası’nda HDP ile ittifak yapmış ve bu ilçede seçimleri kazanabilmenin derdine düşmüştü. Girilen bu ortaklığın adına Millet İttifakı denildi…

 

CUMHUR İTTİFAKI

İşin diğer tarafında ise AK Parti ve MHP yer aldı.

Bu iki partinin oluşturduğu Cumhur İttifakı’na Büyük Birlik Partisi de destek oldu. Tabi bu oluşumun en büyük avantajı Recep Tayyip Erdoğan gibi liderliğini ispat etmiş bir siyasinin arkasında toplanmış olmalarıydı.

Neticede 24 Haziran seçimlerini Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan kazandı. Üstelik en yakın rakibi Muharrem İnce’ye yaklaşık 10 milyon oy fark atarak…

 

ERKEN SEÇİM SENARYOLARI

Tabi 31 Mart seçimlerinin özellikle AK Parti açısından başarısız, CHP açısından da başarılı sonuçlanmasının ardından hemen bazı kesimler erken genel seçim çağrısı yapmaya çabaladılar.

Bunu çok iyi anlıyorum aslandı. Zira bu zihniyetin canları her istediğinde ülkeyi seçime götürme hastalığı olduğundan “fırsat bu fırsat” diyerek yaptıkları talep şimdiye kadar ne ülkeyi yönetenlerden, ne kamuoyundan ve ne de ülke halkından karşılık bulamadı.

Erken seçim şu aşamada pek gündemde değil gibi.

 

Ancak bana önemli olan husus şu:

Evet, Türkiye için bir erken seçim senaryosu düşünülebilir. Ancak bunun için bazı dış etkinlik mutlaka gerekir…

Aslında daha önce de dikkat çekmiştim. Erken seçim için iki ayrı gerekçenin oluşması lazım. Bunlardan birincisi mevcut iktidarın lehine gelişmeler olmalı. Yani yapılan her iş mutlak suretle AK Parti’nin elini güçlendirmeli. Bu sayede AK Parti “Bu iş tamam” diyerek en güçlü olduğu yerde bir baskın seçimle ortalığı kasıp kavurabilir…

Örneğin şu koronavirüs tantanasını düşünebiliriz…

Herkes kabul edecektir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu süreci çok iyi götürdü. Ayrıca devlet de bu süreçte farklı ve etkin bir çalışma içine girdi. Yurt içinde ve dışında hastalıkla ilgili kime ulaşılması gerekiyorsa oraya gidildi. On binlerce insanımız Türkiye’ye taşındı. Burada da önlemler en iyi şekilde alındı. Neticede çok başarılı bir şekilde süreç işletildi. Ve bu başarılı durum devleti yönetenlerin hanesine artı puan olarak yazıldı.

Mesela AK Parti bu başarıyı koz olarak kullanıp milletin karşısına çıkıp seçim kozunu oynayabilir…

 

YA DA OLUMSUZLUK ARTACAK

Tabi bir de AK Parti açısından felaket senaryosu var. O da ekonomik gerekçeleri içinde barındırıyor.

Döviz kurları ve borsa üzerinden manipülasyonlar yapılır, ekonominin beli kırılır, iç ve dış dengelerle birileri oynar ve ülke dar bir alanda hareket kabiliyetini kaybetmiş şekilde bırakılır ise haliyle ortaya çıkacak tablodaki tüm eksi puanlar yine AK Parti’nin hanesine yazılır.

Doğal olarak da bu durum tıpkı 2002 yılında olduğu gibi erken seçimi tetikler.

Şu kadarını söyleyebilirim; bizim muhalefetimizin belki de tek beklentisi bu. Yani ekonominin çöküşünü beklemek gibi halisane bir duruş içindeler.

Vah ki ne vah…

 

YENİ PARTİLERİN DURUMU

İşte bu noktada içinde bulunduğumuz durumla ilgili en çok yeni partilerin ne yapacağını merak ediyoruz.

Malumunuzdur, Türkiye’de iddialı iki parti siyaset sahnesine çıktı.

Bir dönem Recep Tayyip Erdoğan prenslerinden olan Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi ve yine Erdoğan’ın eski başbakanlarından Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığındaki Gelecek Partisi.

Bu iki parti ile ilgili sürekli yeni senaryolar üretiliyor. Çünkü nereye gidecekleri, hangi ittifaka yanaşacakları henüz bilinmiyor.

Yoksa mevcutların dışında üçüncü bir ittifak modeli ile mi yola revan olacaklar? Hepimiz bu soruların yanıtını merakla bekliyoruz…

 

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK MODELİ

Geçtiğimiz günlerde DEVA Partisi’nin İstanbul’daki yapılanmasında olmasını beklediğim bir dostumla sohbet ettim. Bana öylesine ittifak senaryoları verdi ki, olmaz diyemedim.

Ancak olmasının nasıl sonuçlar doğuracağı konusunda karamsar kaldığımı bizzat dostuma söyledim.

Senaryo aynen şöyle…

Buna göre Millet İttifakı’nın adı kalmak kaydı ile CHP ve HDP’yi yine yan yana getiriyorlar. Yani bu iki parti de artık kaçak göçek bir ilişki modelinden daha belirgin tarza bürünüyorlar. İttifakın bir tarafından bunlar var.

İYİ Parti ise bu oluşumda olmayacak.

***

İkinci ittifak ise yine beklenildiği gibi AK Parti ve MHP’den oluşuyor. Fakat Büyük Birlik Partisi’nin bu oluşumda olup olmayacağını arkadaşım henüz kestiremediklerini açık bir şekilde söylüyor.

Çünkü her ne kadar oyları belli bir seviyenin altında dahi olsa bu partinin bazı karamsarlıklar içinde olduğu fikri benimle paylaşıldı. Özellikle yukarıdan aşağıya kadar…

***

Gelelim üçüncü senaryoya…

Burada parti sayısı daha fazla…

Birincisi ve lider görüntüsünde olan parti Meral Akşener genel başkanlığındaki İYİ Parti…

Yanlarına yeni kurulan partiler; Ali Babacan’ın DEVA’sı ve Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi…

Sonra Saadet Partisi…

Ve bir ihtimal BBP…

***

Malumunuz, ittifaklarda tüm partilerin barajı geçebilmesi ve Meclis’e milletvekili gönderebilmeleri için en az bir tanesinin yüzde 10’luk oy dilimini geçmesi gerekiyor.

Bu anlamda görüntü itibarıyla üçüncü ittifak senaryosunun amiral gemisi İYİ Parti olacak. Tabi bir sürprizle DEVA ya da Gelecek Partisi baraj sorunu yaşamaz ve milletten ciddi bir destek alabilirse ortalık daha güzel bir hal alabilir.

Böyle bir durumda ise söz konusu oluşum çok büyük bir olasılıkla cumhurbaşkanlığı için de daha iddialı bir noktaya gelir.

 

DEVA ile ilgili gündem üzerine

 

Takip edenler bilecektir…

İlimizden sürekli birileri için Ali Babacan’ın DEVA’sına katılacağı bilgisi kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Zekeriya Özak…

Abdullah Eryarsoy…

Karaosmanoğlu soyadını taşıyan çok ciddi bir isim…

Ve daha niceleri.

Belli ki bu partiye geçecekleri iddia edilen kişiler üzerinden senaryo üretilmeye devam edilecek.

Gerçekten teklifler aldığını ve dahası reddetmediklerini öğrendiğim çok sürpriz isimler var.

Fakat şu kadarını söyleyebilirim.

İktidar temsilcileri umarım tehlikenin farkındadır.

Ayrıca bu tehlike aslında kimin için tehlike o da ayrı bir konu.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA