Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 09:20:38
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

CHP’de güçlü icra

SİYASETTE iyi olanın, güzel konuşanın, çevresi geniş, etkisi yüksek olanın başarıyı yakalama ihtimali, siyasi organizasyonu güçlü kuranın başarılı olma ihtimalinden daha azdır.

Asıl olan organizasyondur…

Taşların yerli yerine oturması, sorumlulukların dağıtılması, ekibin çalıştırılması güçlü organizasyonun temelidir.

“Ortak akıl” basit, aynı zamanda başarının yolunu anlatan bir ifade değildir. Başarını yolu, akılların asgari müştereklerde ortaklaştırılmasından ziyade, başka başka akılların öz nitelikleriyle var olmasıdır.

***

CHP’de süreklilik halini alan bir örgütsel başarı olmadı… Zaman zaman öne çıkan isimler olsa da, kurumsal bir yönetimsel anlayış oluşturulamadı…

CHP’de yönetimler, “başkanın etrafında toplanmış yol arkadaşları” olmaktan fazlaca ileri gidemedi.

Geçtiğimiz aylarda kaleme aldığım bir yazının bir bölümü şöyleydi:

Yönetim kurullarına girecek her kişinin temsil ettiği işkolu, sosyal çevre ya da sivil toplum örgütü olmalıdır. Örneğin esnaf, mühendis ve mimarlar, sendikalar, üniversite, hukuk, basın-yayın, yerel yönetimler, vesaire…

Bu bağlamda her yönetici bir “başkan” gibi çalışarak ve etkin olarak, işkolu, sosyal çevre ya da sivil toplum örgütlerinden oluşan komisyonun başkanı olmalıdır.

Komisyonu yöneten ve komisyon üyeleriyle her hafta toplanan yönetici, yönetim kuruluna yapılan çalışmaları rapor olarak sunmalıdır.

Örneğin esnaftan sorumlu bir yönetim kurulu üyesinin toplantı yaptığı 20 esnaf yoksa, düzenlenecek bir organizasyona 200 esnaf katılmıyorsa, o yönetici, yönetici değildir.

Ya da bir başka yönetici, yerel yönetim komisyonuyla hem yerel yönetimlerin eksikliklerini masaya yatırmıyor hem de projeler üretmiyorsa, o yönetici başarısızdır.

***

Gazetemizin internet sitesinde “CHP İl’de icra oluştu” haberini okuyunca, İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın yöneticilerin tamamına önemli sorumluluklar verdiğini fark ettim.

Bir kere, yönetimdeki kimse, “sıradan yönetim kurulu üyesi” değil; hepsinin bir alanı, bir görevi var.

Ve CHP’de; fabrikalardaki işçilerden ve işverenden, küçük esnaftan, turizmden, tarımdan sorumlu başkan yardımcıları var. Öte yandan 12 ilçe 6’ya bölünmüş ve 2’şer 2’şer dağıtılmış. 6 yönetici, 2’şer ilçeden sorumlu başkan yardımcısı.

Şunu ifade edebilirim:

CHP’de artık her yöneticinin sorumluluk alanları var…

Kamuoyu kısa sürede CHP’deki yeni yüzlerle tanışacak, onların yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi sahibi olacaktır.

Daha önce de belirttiğim gibi;

Her yönetici, aynı zamanda başkan olacaktır… Çünkü her yöneticinin yönettiği birimler çalışmaya başlayacaktır…

***

Dikey örgütlenme çok önemli…

CHP İl’deki başkan yardımcılarının aynılarının ilçelerde de olması gerekmektedir. Çünkü bilginin ve hareketin merkezi ilçelerdir… Böylelikle ilçelerdeki başkan yardımcılarının sorumlulukları yalnızca ilçe başkanına değil, aynı zamanda ildeki başkan yardımcısına olacaktır.

***

Yönetim ve örgütlenme meselesi uzun bir konu…

Yazsam, sayfalar yetmez.

Ama CHP İl’in güçlü ve yayılımı geniş bir icra kurulu oluşturması, kentte etkin bir CHP yaratılması adına çok önemli bir adım…

 

Sokağa çıkma yasağı

 

HEPİMİZ tıp insanı olduk…

Bakkal dedi:

“Kesinlikle iki gün daha sokağa çıkma yasağı uygulanmalı?”

“Neden?”

“Çünkü 4-5 günlük kuluçka süresi var ya, vaka sayısının artıp artmadığını hafta sonu yapılan testlerde sağlıklı görebilir. Daha sonra da yeni tedbirler ya da rahatlama adımları gelebilir.”

Başımı salladım…

“Haklısın.”

***

Fırıncı dedi:

“Kesinlikle sokağa çıkma yasağı uygulanmamalı?”

“Neden?”

“Millet yasaktan önceki son iki gün marketlere akın ediyor. Vaka sayıları tırmanıyor.”

Başımı salladım.

“Haklısın.”

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA