Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 09:39:43
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Kocaeli’nin yeni kimliği

 

SEKA Park’a yürürken henüz Büyükşehir Belediye binasını yeni geçmiştim ki patika yolda durup denize baktım. Aralarında birkaç metre mesafenin olduğu iki ağaç vardı.

Bu iki ağaç, patika yol, çevresindeki alabildiğine yeşillik… İçinde yaşadığım yer, metrekare başına en fazla insanın düştüğü, ülkenin sanayi şehri, limanların merkezi, Anadolu’nun Avrupa ile bağlantı yolu değildi sanki… İçinde bulunduğum yer, yeşil, mavi, berrak bir kasabaydı.

Yürümeye devam ettim.

Maviyi koklayıp balık tutanları izledim.

Yürümeye devam ettim.

Palmiyelerin altından geçip yeşil tepeciklere sırtımı dayadım.

Yürümeye devam ettim.

Bir ağaç dalı alıp kumlarla oynadım.

***

Kente dair eski olan çok şey sayabiliriz elbette… Trafiktir, estetiktir, mimaridir, altyapıdır, başka şeydir…

Fakat 16 yıldır bu kenti yönetenlere bir konuda minnet duymalıyız:

Çevre…

Bu kentin dört bir yanında ormancıklar oluştu; denizle artık iç içeyiz… Kandıra’da, Karamürsel’de denize girip güneşleniyoruz.

Şehrin ortasında şehir yaşamından uzak saatler geçiriyoruz.

***

Dünya Çevre Günü’ydü dün…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın deniz uçağı ile yola çıkmadan önce yaptığı açıklamanın metnini dikkatle okudum. Bazı cümlelerin üzeride fazlasıyla durdum.

Nelerdi onlar?

- Kocaeli, Türkiye’de sanayi, ticaret ve ulaşım kenti olarak bilinir. Bu bilgi doğru olmakla beraber aslen eksiktir. Kocaeli aynı zamanda doğanın, çevrenin, yeşilin, mavinin, ağacın, toprağın şehridir.

- Kocaeli’nin nüfusu geçtiğimiz 15 yılda 1,4 milyondan 1,9 milyona çıkmış durumda. 2004 yılında 500 bin metrekare olan yeşil alan miktarımız bugün itibariyle tam 23 milyon 570 bin metrekareye ulaşmıştır. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız geçmişte 0,4 metrekareydi, bugün 12,36 metrekaredir.

- İzmit Körfezi ve Karadeniz kıyılarındaki Kandıra sahillerimizle Kocaeli aslında deniz ve tatil turizminden de önemli bir pay alıyor.

2017 ve 2018 yılları içerisinde levrek, kalkan ve çupra balıkları olmak üzere toplam 12 bin adet balık İzmit Körfezi’ne bırakıldı.

- İlimizde ilk olarak 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Halk Plajı Mavi Bayrak ödülü almış olup sonraki yıllarda Kandıra sahillerinde bulunan Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı ve Miço Koyu Kadınlar Plajı olmak üzere toplam 6 adet plajımız Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir.

- İzmit Körfezi’ni de her gün 4 adet deniz süpürgeleriyle birikinti yapan katı ve sıvı atıklardan temizliyoruz.

***

Tarih kentlere çeşitli kimlikler yükler…

Kimileri sanayi, kimileri tarım, kimileri, turizm, kimileri liman kentleri olur…

Elbette ki Kocaeli bir sanayi şehridir.

Fakat gözlerimin önünde büyüyor ağaçlar…

Orman oluyor sonra onlar…

Ve bu durum, yaşadığımız kente, turizm ve tarım kenti olma iddiasını da ağır ağır yüklüyor.

 

 

Sorumluluk bizde değil!

 

GECE yarısına kadar devlet erkanı, gazeteci arkadaşlarım ve eşim dostumla sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı ile ilgili istişarede bulunup sokağa çıkma yasağının olmayacağını anlayınca uyudum.

Gazete olarak sokağa çıkma yasağı olmayacağı için tam kadro gazeteye gelip cumartesi gününün gazetesini yapmaya karar verdik.

Gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı kararı alınınca gazeteye az kişi gelip internet için çalışma kararı aldık.

Saat öğle vaktini geçince sokağa çıkma yasağı kararı iptal edildi ve gazetedeki arkadaşlarımızı çağırıp cumartesinin gazetesini yapmaya başladık. Fakat gazeteyi matbaaya yetiştirmek için süremiz çok azdı.

Sevgili okuyucular…

Bugünkü gazetemizde ufak tefek hatalar, atladığımız haberler olursa sorumluluk Cumhurbaşkanımızdadır. (Şaka)

Sorumluluk bir parça da bu çelişkili kararları alan iradededir.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA