Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:53:04
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İzmit’in yeni gündem maddesi

Şu iki gündür yeni ve farklı bir gelişmeyi konuşup duruyoruz.

Olayın kahramanı Ahmet Karaman…

Söylediğine göre CHP’li. Hatta üyeliği bile varmış. Aslen Diyarbakırlı. Yıllardır seyyar satıcılık yapıyor. Mevsimine göre ürün neyse sokakta kurduğu tezgahta onları satıyor. Bölge Yahya Kaptan Mahallesi, yani İzmit’in ilk elit bölgesi. Haliyle alım güçleri yüksek. Fakat seyyar da olsa lüks manav da olsa alışverişini kafasına göre yapan taifeden insanlar burada bulunur.

Ama dediğim gibi elit gibi geçinenlerin yoğun olduğu bir bölge.

Yani sizin anlayacağınız o elitlerin bir yerden sonra “Ben bölgemde böyle görüntüler istemiyorum” hissiyatı ile yukarıya sirayet etme çabasını görürüz…

Duyarız…

Anladığımız kadarıyla bu Ahmet Karaman da bu hissiyata karşı koyamamış. Elit kesimin yerel yönetim üzerindeki etkisine kendisinin kurban olduğunu düşünmüş.

 

KAMYONETİ YAKMAK NE DEMEK!

Bir kere insanların kendin aracını yakmak gibi bir girişime öyle kolay karar vermesinin mümkün olmadığı kanaatini taşıyorum. Fakat görüntüleri izledim, hatta birkaç daha izledim. Arkadaşlarımla sohbetini yaptık. Şu kadarını söylüyorum ki, Ahmet Karaman’ın gücü o kamyoneti yakmaya yetmez…

Hiçbir şey olmasa bile ailesinin ve çocuklarının hatırına yakamaz.

Manevi bir duygu bu. Aslında “Yapamaz” değil, “Yap(a)maz”…

Zaten görüntülere bakıyorsunuz, benzinin döküldüğü yer genellikle meyve kasalarının bulunduğu alan. Ateşe verilen ve hemen ardından söndürülen yer meyveler ve kasanın hemen ucu. Yani öyle kamyonetin falan yakıldığı yok…

 

BU İŞİ YAPMAK ZORUNDA OLDUĞU BİR GERÇEK

Ahmet Karaman bir aile babası. Kendisi söylediği için biliyoruz, evli ve dört çocuk sahibi. Yani bakmak zorunda olduğu bir ailesi var. Evlatlarının da son olayda yanında görülmesi ve ortaya çıkan görüntüler ailenin birbirine olan bağını bizlere gösteriyor…

Dolayısıyla ailesini geçindirmek için bu işi yapmak durumunda. Fakat işin içine seyyarlık girince haliyle elit kesimin dikkatini çeken şu görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Onların da yukarı ile irtibat kabiliyeti bazen Karaman’ın yaşadığı gibi olaylara sebebiyet verebiliyor.

 

İŞSİZLİK EN BÜYÜK SORUNUMUZ

Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal, siyasal ve ekonomik durum ortada. İstediğimiz gibi bir sonuca henüz ulaşamadık. Fakat ilerleme ve ümitli olduğumuz kesin…

İşsizlik ise ortaya çıkan sonuçlardan biri…

Böylesine bir dönemde bizim insanımız, yaşanan şu işsizlikte kendine iş icat etmiş, bırakın yapsınlar. Seyyar meyyar diye ayrım yapmayın. İnsanların evlerine ekmek götürmesine engel olmayın.

O seyyar arkadaşa “Sana şurayı gösterdim” derken iş yapıp yapamayacağını da iyi hesap edin. Yalnızca elitlerin tavsiyelerini dikkat edip insanlarla aranıza mesafe koymayın.

 

MUHTARIN TUTUMU

Yahya Kaptan Mahallesi’nin muhtarı Ahmet Mirzaoğlu da ilk olayın, yani Ahmet Karaman’ın kamyonetimi yakıyorum dediği ve benzini döküp kibriti çaktığı anda bir paylaşım yapmıştı. “Herkese izin verilirse işin içinden çıkamayız” gibi bir paylaşımdı bu.

Haliyle o da “Ben mahallemi düşünüyorum” kabilinden durumdan vazife çıkarmış olabilir. Fakat bence öyle radikal olmamasında fayda var. Gerek yok…

 

FATMA HANIM ŞU KONUDA ÇOK HAKLI

Evet, hala aynı fikirdeyim…

Yani en azından şu işsizlikte insanların evlerine ekmek götürmesinin önüne geçilmemeli.

Bir de Ahmet Karaman olayını tartışılır hale getiren başka bir husus daha var. O da şahsın CHP’li olduğunu söylemesi…

Yani İzmit Belediyesi’nin CHP’li ellerce yönetilmesi, başkanı olarak Fatma Kaplan Hürriyet’in görev yapması kafaların karışmasına sebep olabiliyor.

Fakat geçtiğimiz günlerde Fatma hanımın yaptığı şu paylaşımı olağanüstü bulduğumu söylemeliyim. Şöyle söylüyordu Hürriyet:

“Aracını yakan ve gariban olduğunu iddia eden kişinin lokantasının açılışını birlikte yapmışız. Biz sadece CHP'li veya sırf CHP'ye oy verdi diye yapılan hiçbir hukuksuzluğa göz yumamayız. Bir siyasi partiye oy vermek başka, oy verdiği siyasi partiden nemalanmaya çalışmak, onu hukuksuzluğa sürüklemeye çalışmak başka. Biz asla böyle olmadık ve olmayacağız.”

Bakın bu açıklamayı çok yerinde bulduğumu söylemeliyim.

AK Partili belediye için AK Partili bir ismin, CHP’li belediye için de CHP’li bir ismin ayrıcalık beklemesi olağan gibi gelebilir. Fakat işin aslında öyle değil. Seyyarsan böyle bir tavır içinde bulunman ve kendi siyasetinden medet umar hale gelmen toplum içinde de çok sıcak karşılanmaz.

Kamyonetini yaktığınla kalırsın.

Fatma hanımdan da verdiği bu mesajının sürekli hale gelmesini beklemek bizim için olağan görülmeli…

 

PEKİ, İZİN VERİLMELİ Mİ?

Söylediğim gibi, yani evet…

Şehrin bu kadar gerilmesine gerek yoktu. Düşünün bir seyyar satıcının bulunduğu yerden kaldırılmasına polis, itfaiye, zabıta, artık Allah ne verdiyse herkes müdahil oluyorsa ortada karşılıklı olarak bir şeyler hatalı yapılıyor demektir.

Evet, Ahmet Karaman’a izin verilmeli.

Fakat şu hassasiyet de önemlidir benim için. “Sana yer gösterdik” deyip satış yapamayacağı bir yer gösterirlerse bu çok uygun olmaz.

Ayrıca çevrede, olur olmadık yerlerde seyyar satıcıların olduğu iddiasını geçiyorum.

İzmit Belediyesi’nin bu konuda görev ve yetkisini kullandığı için Karaman ve ailesi tarafından eleştirildiği, kamuoyunda olumsuz bir imaj yaratılmak istendiği kesin.

Buna izin verilmemesi adına İzmit Belediyesi’nin yetkililerine sağ duyu görevinin kendilerine düştüğünü hatırlatıyorum. Çünkü olası bir gözaltı ve oluşan gereksiz tartışma ortamı bilsinler ki amaca hizmet eder. Hiç olmazsa sağlıklı düşünen birileri olsun…

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA