Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:19:07
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İlçe ilçe vaka durumumuz

Zor bir yıl geçirdik.

Aslında talihsizliklerle bir dönemdi bu…

Depreminden çığı düşmesine kadar başımıza türlü türlü olaylar geldi.

Geçen kış döneminden bu yana kadar da koronavirüs tantanası ile uğraşıyoruz.

Bu zamana kadar çok insanımızı kaybettik. Her gün de yeni vaka sayıları ekleniyor bunlara.

xxx

Pazartesi günü önemli bir habere imza attık. Bu haberin içeriğinde sayı olarak olmasa bile ilçe ilçe korona vakalarının durumunu paylaştık.

Tekraren üzerinden bir geçmek icap ederse, en tehlikeli bölge kentin batı yakası olarak dikkat çekiyor.

Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova, Kocaeli’deki toplam vakaların büyük bir çoğunluğu bünyesinde barındırıyor. Daha açık bir ifade ile kentimizdeki her 100 hastanın 80’i bu dört ilçede bulunuyor. Tabi ağırlıklı olarak Gebze bölgesinin sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz.

 

*******

 

Gelelim Körfez ilçeye…

Bu ilçemizde durum pek parlak değil. Özellikle normalleşme döneminde yaşanan aşırı rahatlamadan olsa gerek ilçedeki vaka sayısında ciddi bir artış yaşanmış. Buna yönelik önlemler alınsa da vatandaşların meseleye çok daha ciddi bakmasının gerekliliği ortada.

 

Derince’de belli oranda düşüş var. Fakat bir süre öncesine kadar bu ilçede de bir yükseliş vardı. Ancak belki de Derincelilerin yaklaşımı ve kurallara uygun hareket etmesi gerilemeye sebep olmuş görünüyor.

 

İzmit’in durumu çok kötü diyebilirim. Belki de Gebze’den sonra en fazla önlemi hak eden bölge. Artık ilçedeki yerel yönetim mi sorunlu, kamu kurumları arasında koordinasyon mu eksik ya da vatandaş mı kurallara ilgisiz açıkçası bilemiyorum…

Fakat bir an önce İzmit’e müdahale edilmeli. Çünkü gece ve gündüz nüfusu arasında önemli oranda fark olan İzmit’in bu durumu insanımız için kırmızı alarmı zorunlu kılıyor…

 

Kartepe ve Başiskele ortak gibi bir şey. İki ilçede de yaşanan yükseliş aynı seviyedeydi. Fakat Kartepe’deki vaka sayısındaki gerileme Başiskele’ye göre daha hızlı olmuşa benziyor. Başiskele ise istenen gerileme emareleri olmasına rağmen geçiş güzergahında olması nedeniyle sıkıntılı olmaya aday görünümünde.

Bu noktada, Başiskele ile ilgili bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum.

Yalova’daki tersanelerin sebep olduğu bu olumsuzlukla ilgili olarak Kocaelili yetkililerin ilgili birimlerle gerekli teması sağladığı, yazışmaları gerçekleştirdiği ve tersanelerde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istediklerini ayrıca belirtmem lazım.

 

Gölcük ve Karamürsel’e bakacak olursak…

Bu iki ilçe en büyük problemi Yalova’ya olan yakınlıkları. Her iki ilçeden de Yalova Altınova’daki tersanelerde çalışan insan var. Üstelik sayıları azımsanmayacak kadar fazla…

Haliyle söz konusu tersanelerden gelen insan sirkülasyonu ve hastalık tehdidi bu iki ilçeyi ziyadesiyle etkiliyor. Yükselişin ana sebebi bu.

 

Ve Kandıra…

Kocaeli’nin en sorunsuz bölgesi olarak dikkat çekiyor. Haftalık pozitif vaka sayısı bir ya da iki civarında.

Açıkça söylemek gerekirse ben bu bölge için çok korkuyordum. Neticede kent genelinde 65 yaş ve üzeri insanımızın en fazla yaşadığı bölge Kandıra. Virüsün de en çok etkili olduğu kişiler yaşlı vatandaşlarımız. Bu nedenle ciddi bir korkum vardı.

Lakin anladığımız kadarıyla Kandıra ile ilgili önemli bir çalışma süreci içine girilmiş. Yaşlı vatandaşlarımız iyi korunmuş. Koordine içinde hareket edilmiş ve süreç başarı ile neticelendirilmiş.

 

KANDIRA İÇİN ÖZEL BİR ÖNLEM

Bu arada aklıma gelmişken bir de hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Kandıra iyi korunmuş ve hala da korunmaya devam ediyor.

Malumunuzdur, bu ilçe aynı zamanda bir tatil bölgesi.

Kentin turizme açılan yüzü gibi bir şey.

Denizi ve turistik ihtiyaçlara karşılık verebilecek bir bölge.

Haliyle kent dışından, özellikle de İstanbul’dan tatilcilerin tercih ettiği bölgelerden birisi.

Bu insan sirkülasyonu da ister istemez hastalık riskini artırıyor. Bu anlamda alınmak istenen bir önlemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

ÖZEL İZOLASYON TALEBİ

Hastalığın ilçede yayılma olasılığına karşı Kandıra’ya gelecek tatilcilerin bir haftalık izolasyona tabi tutulması gündeme geldi. Bu talep şimdilik askıda olsa da olası bir şekilde haftada 1-2 olan vaka sayısının 20’li rakamlara yükselmesi durumunda bu durumun ciddi ciddi uygulamaya alınabileceğini öğrendim.

 

*****

 

Daha önce de ifade etmiştim.

Kocaeli koronavirüsle mücadelede gerçekten çok iyi durumda.

Bu durumu bizlere sağlayan tüm yetkililere teşekkürü borç biliyorum.

Ayrıca meselenin şeffaf bir şekilde yürütülmesi de yine bizim ve kamuoyu açısından çok yerinde.

Kutlamak lazım.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA