Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:44:41
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Bu hizmet ayakta alkışlanır

 

 

Çok zor bir dönemden geçtik ve geçiyoruz.

Koronavirüs muhabbetleri nedeniyle çok zor bir durumla karşılaştık. Devletin tüm imkanları ile insanlarının yanında yer almasını istedi.

Tabi bu böylesi büyük bir sıkıntı için yetmezdi. Haliyle vatandaşlarımız, “Madem ki varsınız, o halde buyurun göreve” denilerek gözünü sivil toplum kuruluşlarına dikti. Onlardan da vatandaşların ihtiyaçlarına göre projeler geliştirmelerini beklediler.

Bu görevi üstlenen sivil toplum kuruluşlarından birisi de Körfez Kent Konseyi oldu.

Allah için, ağabeyim mesafesindeki dostum Nazmi Akın iyi bir ekiple bu dönemde güzel ve faydalı diyebileceğim çalışmalar yürüttü.

Tabi yine dostum mesafesindeki sevgili Aslı Kuş’un yaptıklarını da unutamayız.

Bu noktada şöyle bir soru aklınıza gelebilir; Bu Körfez Kent Konseyi ilçede ne yaptı?

İsterseniz madde madde sıralayayım sizler için:

30 kadın ve 5 erkakten oluşan toplam 35 kişilik bir dikim ekibi grubu ile konsey bünyesinde ve evlerinde olmak üzere, Körfez Devlet Hastanesi’nde görev sağlık personeli için 15 bin adet maske üretildi. Ayrıca eksik kalan malzemeler de yine Körfez Kent Konseyi tarafından temin edildi.

Körfez Belediyesinin ilçedeki kurumlarda kullanması ve halka dağıtabilmesi için toplamda 70 bin adet maske dikimi yapıldı.

Ramazan ayı ve haricinde tespit edilen ihtiyaç sahiplerine toplam 100 koli erzak yardımında bulunuldu.

İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen bir ailenin 3 aylık kirası konsey tarafından karşılandı.

Geliri düşük ailelerin çocuklarına oyuncak yardımında bulunuldu.

Körfez Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan ekip ile evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının temini sağlandı.

Türk Kızılayı Körfez Şubesi ile koordine içinde yardımların, taleplere göre yerlerine sağlıklı şekilde ulaşabilmesi için çalışma yürütüldü.

 

Bu anlattıklarımız ana başlıklar altındaki işler. Bir de buraya yazmayı gerek görmediğimiz yüzlerce küçük çaplı iş ve hizmet var.

Körfez Kent Konseyi yöneticilerinin normalleşme öncesinde önemli çalışmalara imza attıklarına bizzat şahidim. Zaten belirttiğim işler de bunun göstergesi. Söylediğim gibi dahası da var.

Tamam, hem Nazmi Akın’a, hem Aslı Kuş’a ve hem de destekleri dolayısıyla Körfez Belediyesine teşekkür edelim. Ancak bana göre asıl büyük teşekkürü bu zamana kadar maske dikimini sadece gönüllülük esası ile kabul eden, hem konsey merkezinde ve hem de evlerinde hiçbir karşılık beklemeden hizmetin bir parçası olan 35 kişilik dikim ekibine etmemiz lazım.

Hatta teşekkürden öte şöyle bir ayağa kalkıp alkışlamamız gerekir…

 

 

Milletvekili transferi olur mu?

 

 

AK Parti bünyesinden çıkan iki ismin genel başkanlığında bir oluşun ortaya çıktı.

Önce eski başbakanlardan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığında Gelecek Partisi kuruldu. Çok kısa bir zaman içinde genel merkez oluşturularak kentlerde teşkilatlanma sağlandı.

Ardından bu kez yine AK Parti’nin eski bakanlarından Ali Babacan liderliğinde Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kuruldu. Sloganı “Dertlere Deva” gibi bir şeydi. Tabi toplumsal algıya göre Babacan’ın DEVA’sı, Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ne göre daha elle tutulur bulundu.

Bu iki partinin kurulması aşamasında Millet İttifakından bir söz yükseldi siyasi arenada. Buna göre önce CHP’liler, ardından İYİ Partililer söz konusu iki partiye çağrı yaparak “Gerekirse sizlere milletvekili veririz, seçimlere rahat girersiniz” diye tutturdular.

Tabi bu ne olduğunu anlamadığımız tutumun bilinçaltında iki mantık yatıyor olabilir:

Birincisi; Millet İttifakının bu iki ortağının belki de kendilerini yalnız hissetmelerinden olsa gerek yaptıkları bir çağrıydı. Tercümesi ile “Gelin bizim ittifakımıza, cumhurbaşkanını birlikte seçtirelim” şeklinde ancak okunabilir…

İkincisi ise yine CHP ve İYİ Parti’nin belki de yeni partilere göre kendilerini daha üstün ve hazır görmeleriydi.

Tabi burası tevatür…

Haliyle bu sıkıntılı durumda AK Parti’nin kendini kurtarmak amacıyla yaptığı bir çalışma var. O da şu meşhur milletvekili transferleri ile ilgili. Her ne kadar tercihlere saygımız olsa da bu durumun çok siyaset etiğine uymadığını ben de kabul ediyorum. Yanlış ve tamamen tartışılır bir uygulama.

Ama söylediğim gibi, maalesef bu konuda yapacak hukuki bir şey yok…

İşte bu sıkıntıların çözümü ile ilgili bir değişiklik sinyali gelmişti geçtiğimiz ay içinde.

Hürriyet Gazetesinden Abdulkadir Selvi’nin 28 Mayıs 2020 tarihli yazısındaki şu özel notları bu sütunlardan hatırlatmak istiyorum. AK Parti ve MHP’nin hayata geçirmeyi düşündüğü ve öneri olarak gündeme getirdiği bu vekil transferleri ile ilgili değişikliği şu ifadelerle anlamka istiyordu Selvi:

 

“Partisinden istifa eden milletvekili 1 yıl süreyle bağımsız kalır.

Seçimlere 1 yıl kala bir siyasi partiden diğerine milletvekili geçişi olamaz.

AK Parti’nin bu konudaki önerileri netleşmedi. Ancak 4 başlık üzerinde durulduğu ifade ediliyor.

Bir milletvekili partisinden istifa edip başka bir partiye geçtikten sonra partisine tekrar geri dönemez.

Partisinden istifa eden milletvekili 6 ay içinde başka bir partiye geçemez.

Bir parti Meclis’te grup kuracak sayıda toplu milletvekili transferi yapamaz.

Partisinden istifa eden milletvekili dönem sonuna kadar bağımsız olarak devam eder.”

 

Bu ne kadar gerçekleşir, doğru olur mu, emin olamadığımız maddeler yığını.

Açıkçası etiklik üzerine baktığımızda Meclis ile ilgili böyle bir savunma içine girilmesi

Doğal gibi görünüyor. Fakat işin özüne indiğinizde hatanın üstüne bir hata daha gibi duruyor.

Yani vekil transferini yapmak ne kadar hata ise, bu konuda çeşitli şekillerde yasal değişiklikler yaparak olayın önüne geçmeye çabalamak da bir o kadar uygun değildir.

Bu konuda siyasi partilerin tamamın üzerinde mutabık kalabilecekleri bir çalışma içinde olunması en değerli yöntemdir.

Fakat bu talebe başka muhalefetimiz karşı çıkacaktır. Çünkü onlar için bu yasal boşluk tutundukları bir dal gibi duruyor.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA