Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 19:20:33
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Kolon delinmesine UlaşımPark nasıl izin vermiş olabilir?

Konuyu ilk olarak gazetemiz gündeme getirdi.

Sonrasında mevzu birden tüm kente mal oldu. Hatta ülke genelinde de konu gündeme geldi.

Şu Kocaeli Adliyesi’nin karşısında bulunan 50 yıllık binadan söz ediyorum. Binanın zemin katında yaklaşık 3 ay önce bir müteahhit firmanın ruhsatsız çalışma başlattığı ile çalışma kapsamında yüklenici firmanın zemin katı basan çamuru boşaltıyorum bahanesiyle, temeli kazarak binada yeni bir daire açmaya başladığı öne sürülmüştü.

Hak sahiplerinden Hüsnü Tanrıkulu, yolun da altında kalan bu daire açma çalışmasını İzmit Belediyesi’ne şikayet etti. Ancak İzmit Belediyesi, “Bu çalışma ruhsat gerektirmez” diyerek herhangi bir işlem yapmadı. Tanrıkulu daha sonra ise bu kez avukatı aracılığıyla kanun maddelerini gösteren bir dilekçeyle bir daha başvuru yaptı. Ancak İzmit Belediyesi yine işlem yapmamakta direndi.

Müteahhit firma daha sonra su borusu geçirmek için kolonları delince olaya bu kez savcılık el koyarak inceleme başlattı.

Savcılık tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna göre binanın çok ciddi şekilde hasar aldığı konusuna altı çizilmesi gereken ifadelerle dikkat çekilmiş. Hatta rapora göre önünden tramvay geçen binanın deprem bile görmeden her an yıkılabileceği belirtilmiş.

Bu konuda ihmali olduğu iddia edilen ve rapora göre de bu artık netleşmeye başlayan İzmit Belediyesi, son gelişmelerin ardından hemen harekete geçerek binayı mühürleyip tahliye etti.

Uygulamanın sorumluluğunu ise Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UlaşımPark AŞ’ye attı.

Evet, yanlış okumadınız, ruhsat konusu ile ilgili işlemi neredeyse UlaşımPark’ın yaptığını öne sürmek istemişler galiba.

Şehir içi toplu ulaşımdan sorumlu UlaşımPark AŞ’nin, müteahhit firmaya bölgeye hangi saatlerde araç sokabileceği ile ilgili izin belgesini çalışma ruhsatı olarak göstermişler.

Yani bir yerde müteahhidin binanın kolonunu delinmesine UlaşımPark’ın araç giriş izninin sebep olduğunu iddia etmek çok akıl karı bir durum olmasa gerek.

Savcılık bünyesindeki araştırmanın devam ettiğini biliyoruz. Şayet bu konuda soruşturma devam ederse İzmit Belediyesi aleyhine ceza davası açılması kuvvetle muhtemel.

 

 

En duygusal şampiyonluk

 

 

Bu kentte siyasetin belki de en fazla zarar verdiği kurum hangisi diye soracak olsalar, yanıtım tereddütsüz Kocaelispor olurdu…

Evet, açık şekilde söylüyorum, Kocaelispor bu kentin siyasetinden çok çekti.

Takımın Süper Lig’de tutunamamasının…

1. Lig’e fazla gelmesinin…

Kulüpte görev almak isteyenlerin tek amacının sakalı doğrultmak olmasının…

Hemen ardından 2. Lig defterini erkenden kapatmasının…

3. Lig’in bile bize büyük gelmesinin…

Malatya’dan 9 tane gol yememizin…

“Bu takımın maçlarında 7 golden fazlası oluyor. Gelen geçen Kocaelispor’a en az 7 gol atıyor” denilerek İddaa’nın Kocaelispor maçlarını listesinden çıkarmasının…

Bütün bu hakaretleri yememizin tek sebebi siyasetti. Ta ki 31 Mart seçimlerine kadar…

 

xxx

 

Tahir Büyükakın, Büyükşehir’in başına geçince bir şeyler değişmeye başladı. Önce Kocaeli Eğitim Vakfı’ndan arazi devralınarak Kocaelispor’un toplam vergi borçları kapatıldı.

Ardından bakıldı ki çözüm yok; Kocaelispor için acil olarak yine nakit ihtiyacı karşılandı ve transfer tahtası açıldı.

Bu moralle girdiğimiz ilk sezonda Kocaelispor, adeta 3. Lig’in tozunu attı. Haftalar öncesinden takımın şampiyon olacağı belliydi. Fakat araya şu kovid-19 salgını girdi.

En nihayetinde Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri önemli bir karar aldı. Geçtiğimiz günlerde liglerin oynanması kararı, yükselen itirazların ardından tescile döndü. Bu şekilde Kocaelispor hak ettiği şampiyonluğa da resmi olarak kavuşmuş oldu.

Evet…

Bu zamana kadar türlü türlü sorunlarla mücadele eden…

Parasızlıktan dolayı gencecik topçularla sahaya çıkmaya mecbur bırakılan…

A takım kadrosunu oluşturan liseli futbolcuların ders programı nedeniyle antrenmanlarının iptal edildiği…

İşte o Kocaelispor, artık yeniden şampiyon olarak anılmaya başlandı.

Şimdi ben kulübü bataktan çıkaran Tahir Büyükakın’a teşekkür etsem, adına SİYASET denilecek…

Kocaelispor konusunda bir heyecana sebep olan Fatma Kaplan Hürriyet’e selam göndersem, POPÜLİZM olacak…

Kraldan fazla kralcılık yaparak başkalarının perde arkası başarılarının üzerine kendi heykellerini dikmeye gayret gösterenlere mecburen teşekkür sunsam BANA YAKIŞMAYACAK…

O yüzden ben klasik edebiyatla bitireyim sözlerimi…

En iyi gidişat kötüyken Kocaelispor’un başına gelen ve galibiyet üstüne galibiyet alarak bizleri şampiyonluğa uçuran teknik direktörümüz Selahaddin Dinçel’e…

En gencinden yaşlısına kadar bu başarıda payı olan tüm futbolcularımıza…

Ve en kötü dönemde bile kırdıkları seyirci rekorları ile Yeşil Siyahlı camianın her zaman ayakta kalmasını sağlayan cefakar ve vefakar taraftarımıza…

Sonsuz teşekkür ediyorum.

Fazla söze gerek yok.

Kocaelispor yeniden şampiyon.

Hak ederek şampiyon…

Bu duygusallığı kentte yaşamayan kimse kalmamalı.

Çünkü her zaman söylediğim bir söz var…

Kocaelispor’un bizlere ihtiyacı yok. Kulüp yok olup gitse de yine ismi anılmaya devam edecek…

Ama bu kentin Kocaelispor’a çok ihtiyacı  var…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA