Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 23:56:28
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Belli ki açılıyor

Hiç soğumadan sık sık gündeme gelen bir konu haline geldi, Ayasofya’nın ibadete açılması mevzuu…

En başından bu yana dile getiriyoruz…

Hiçbir şey düşünmeseniz bile tarihi gerçekler bizleri bu açılışa mecbur bırakıyor.

Ülke olarak sahip çıkamadığımız bir değerimiz haline gelmiş.

Neymiş; biz burayı ibadete açarsak Almanya’da, İngiltere’de, Rusya’da, Fransa’da camilerin ibadete kapatılması kararı alınabilirmiş.

Birincisi; ikisi aynı durum değil. Burası Osmanlı ve fetih itibarıyla mülkü bizde olan bir mekan. Fatih burayı cami ve vakıf olarak değerlendirip hizmet vermesini sağlamışken, biz başka ülkelerin ne dediğine odaklanırsak ülke olarak var olmamızın hiçbir önemi kalmaz.

İkincisi; milletimiz bu yönde bir beklenti içinde…

Türkiye’de yaşayan kim varsa Ayasofya’nın ibadete bütünüyle açılması kararını desteklediği aşikardır. Türkiye’deki Ateist camiadan tanıdıklarım bile benzer bir duruş içindeler. Yalnızca tamamen şehvet düşkünü olan ve bu etki ile “Allah’a inanırım, ancak dine inanmam” diyen zevat haricindeki milletimiz böyle bir talep ve beklenti içinde.

Gerçeklerden kendilerini soyutlayan ve tarihini yok saymayı maharet sayan kim varsa “Ayasofya ibadete açılmasın” yaygarasını koparıyor. Bu aslında çok sıkıntılı bir durum. Kendi ülkemizde, kendi mülkümüz olan bir yapının nasıl kullanılacağı ile ilgili kararı toplumun ya da devletin değil, dış mihrakların vermesini istiyorlar. Biz ise bunun tam aksini söylüyor ve destekliyoruz.

 

AÇILMAZSA NE OLUR?

Elbette dünyanın sonu değil.

Bugün olmazsa yarın, fakat bir gün mutlaka bu gerçekle Türkiye yüzleşmek zorunda kalacak ve bu kutlu mabet ibadete açılacak.

Bundan en küçük bir şüphemiz bile yok.

Lakin bugün için açılması yönünde toplumda çok ciddi bir beklenti oluştu. Bu beklentiye verilecek en güzel karşılık Ayasofya’yı özgürlüğüne kavurmaktır.

Olmazsa…

Bu beklentiye karşılık verilmez ise sanıyorum toplum bunu ve beklentiye sebep olanları kendi içinde yeniden gündem edecektir.

Ama böyle bir sonucun yaşanacağını düşünmüyorum.

Hatta aklıma bile getirmiyorum.

“Olmaz” diyerek kestirip atıyorum.

Zaten aldığımız genel intiba da bu yönde.

Lütfen öncü bir müjde olarak kabul edin, umarım istediğimiz olur da Ayasofya ibadete açılarak hak ettiği değere yeniden kavuşur.

Çünkü Ayasofya yalnızca Türk milletinin değil, bir Osmanlı mirası olarak tüm İslam aleminin payitahtı olacaktır…

 

 

 

 

Şu ifadeleri tuttum

 

 

Ali Babacan liderliğinde kurulan ve Türk siyasetine ne kazandıracağı açıkça merak edilen, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nin genel merkezi, önceki gün düzenlenen dijital tören ile resmen açıldı.

Program pandemi dolayısıyla farklı bir içerikle hazırlandı. Öncelikle 81 ilden partinin destekçileri online olarak törene dahil edildi. Kurulan bağlantının ardından konuşmaya başlayan genel başkan Ali Babacan, çok ilginç bir ifade kullandı.

Aynen aktarıyorum;

“Buradan Türkiye’deki bütün kadınlara seslenmek istiyorum.

Siyaset sadece erkeklere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.

Siyasetin sizin üslubunuza, sizin yaratıcılığınıza, sizin sorun çözme becerilerinize, sizin kucaklayıcılığınıza ve sizin zekanıza ihtiyacı var.

Sizleri, tüm kadınlarımızı partimizde görev almaya davet ediyorum. Lütfen öne çıkın ve göreve talip olun.

Ve sakın ha mütevazı olmayın, gerçek sanırlar…”

 

xxx

 

Elbette Ali Babacan çok nazik bir siyasi figür. Ancak genel merkez açılışında kadınlarla alakalı kullandığı bu cümleleri çok özel bulduğumu, özellikle de “Siyaset sadece erkeklere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir” cümlesinin kayda değer olduğunu belirtmeliyim.

Dijital açılış programı farklıydı ve güzeldi. Babacan’ın konuşması genel olarak ilgi çekiciydi. Ancak yine de kadın başlığı altında kullanmış olduğu cümlelerin daha fazla akılda kaldığını dile getirmem lazım.

Nezaket böyle bir şey…

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA