Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 00:44:32
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Namus ve şeref kaygısı üzerine siyaset gütmek!

 

 

Türk siyasetinde ilginç şeyler olmaya başladı.

Ve aslında katlanması çok zor şeyler bunlar.

Kabul etmek gerekir ki, ülkemizde politika kavramının üzerinden yığınla ucuz manevra yapılıyor. Her gün yeni bir ahlak sorgulamasına tabi tutuyoruz siyasilerimizi.

Halkın tercihine saygı duyulmasını sağlamaya gayret ederken, o ya da bu şekilde görüşleri değişen, belki de buna mecbur kalan ya da bulunduğu politik ortama olan güveni azalan insanların yeni tercihlerde bulunmasını “Ahlaksızlık”, dahası “Namussuzluk”“Şerefsizlik” diyerek addetmek belki de yalnızca bizim insanımıza has bir tutumdur.

 

xxx

 

Şimdi Darıca Belediye Meclisinin İYİ Parti kontenjanından seçilen üyesi Göknur Bektaş ile CHP’li meclis üyesi Cevat Yalçın, AK Parti’ye transfer oldu ya…

Belden aşağı muhabbetlerin alası yükselmeye başladı.

Vay efendim “Sen bizi terk ettin, namussuzsun, şerefsizsin!”

Şanbaz Yıldız, Göknur Bektaş’ın kağıda attığı o imzanın referansında “Namus ve şeref sözü vermişlerdi” diyerek basmış yaygarayı.

Kullanılan bu sözün sahibi bizzat İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız…

Hatta basına söz konusu kadın meclis üyesinin imzaladığı “Gitmemeye namusum ve şerefim üzerine ant içerim” yazılı belgeyi de servis etmiş.

Bana göre Yıldız, o kadın için “Bu kağıda göre namussuz ve şerefsizsin” demek istiyor, açıklamasından ben bunu anlıyorum.

Fakat hangi ruh hali ile bir kadın siyasetçi hakkında bu kadar ileri gidebiliyor anlayabilmiş değilim.

Şaşırmadım dersem yalan olur, neticede partilerinin genel başkanı da bir kadın…

Ve kendisi de bir kadın tarafından dünyaya getirilmiş…

Bir kere İYİ Parti’nin herhangi bir meclis üyesine “Gidersem namussuzum, şerefsizim” gibi lakırdıların olduğu bir kağıt parçasına imza attırması da çok ilginç.

Bu nasıl bir siyasi anlayıştır?

Bu nasıl bir güvensizliktir?

Bu nasıl bir iradeyi yok saymaktır?

Yahu tekrar ediyorum, İYİ Parti’nin il başkanı bütün bu ağır sözleri bir “kadın”a yapabiliyor!

O İYİ Parti ki; ilçe başkanlarının, yönetim kurullarının, adaylık sisteminin yüzde bilmem kaçını kadınlara ayırmayı tüzüğe koyabiliyor!

O İYİ Parti ki; bizzat bir genel başkan tarafından yönetilip kadınlara özel imtiyazlar tanınıyor!

Ve o İYİ Parti’nin il başkanı ki, sadece görüşü ve fikri değiştiği için, -kendisine göre- bulunduğu partide fayda imkanı kalmadığını düşünerek demokratik hakkını kullanan bir kadına attığı imzaya dayanarak “Namussuz”“Şerefsiz” yakıştırmasını yapabiliyor.

Şayet demokrasiye inanıyorsak Şanbaz Yıldız’ın yaptığı açıkça ihsan hakları ihlalidir. Kendisinin ve sonrasında gaza gelen Selman Gürpınar’ın yaptığı açıklamanın kayda değer, insafa sığar tarafı yoktur.

Bu eşsiz kabahatin sorumluları hakkında, aslında İYİ Parti Genel Merkezi tarafından bir an önce disiplin süreci başlatılmalı, bir kadına, bir anneye uygulanan psikolojik şiddet karşısında gerekli parti içi hukuku işletmelidir.

Hadi genel merkezin Şanbaz Yıldız’ı disipline verecek gücü, etkisi ya da niyeti yok diyelim, o halde bir özür metni yapılmasını istemeliler.

Aksi halde bu zamana kadar kadınla ilgili pozitif ayrımcılık içeren tüm prensiplerin pratikte yerini bulmadığı kanaati oluşacaktır.

 

UNUTMAYIN! SİZ DE PARTİ DEĞİŞTİRDİNİZ

İşin burasında hemen şu hatırlatmayı yapmalıyım.

Hem İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’a…

Hem de Selman Gürpınar’a…

Unutulmasın ki, MHP’de kurultay tantanalarının ayyuka çıktığı zamanlarda gemiyi ilk olarak kimlerin terk ettiğini hepimiz hatırlıyoruz.

Şanbaz Yıldız da MHP’de uzun yıllar siyaset yapmış bir isim. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde MHP’nin İzmit Büyükşehir adayı olarak sahada gezen bir kişiydi.

Tabi o zamanlar bıyıkları vardı.

Şimdi ise yok…

Yıldız, nasıl ki birlikte mücadele ettiği, her türlü çileyi birlikte çektiği ülkücülerle yol ayrımına geldi ise bugün de Göknur Bektaş aynı şekilde yol ayrımına gelmiş görünüyor.

Bizler Şanbaz Yıldız’ı sözünün eri olarak biliriz. Onun zamanında MHP ve ülkücü camiaya verdiği söz ile Göknur Bektaş’ın sadece basit bir kağıt parçasına attığı imza arasında hiçbir fark yoktur. Yıldız’ın tercihi nasıl ki bir demokratik hak ise Bektaş’ın tercihi de aynı kapsamda değerlendirilmelidir.

 

GÜRPINAR DA FARKLI DEĞİL!

Sonra Selman Gürpınar da merhum başbakanlardan Bülent Ecevit gibi bir ismin genel başkanlığını yaptığı Demokratik Sol Partisi’nde genç yaşına rağmen uzun yıllar siyaset yapmış, il başkanlığı görevini yürütmüş bir isim.

Düşünür müsünüz, şimdi DSP’nin il başkanı Halim Dedeoğlu, Gürpınar partilerinden istifa edip İYİ Parti’ye gitti diye, onun istifa eden meclis üyelerine yaptığı gibi ağır bir dil kullansa…

Halim bey gibi naif bir kişilik böyle bir şey yapmaz elbette. Daha doğrusu insanım diyen böyle bir tutumu reddeder. Fakat oldu diyelim, o bir kadına bu kadar saldırganlaşan bir Selman Gürpınar, kendini nasıl hissederdi.

Sanıyorum bunun izahını kendisi de yapamazdı.

İşte, siyasetimiz aynen bu şekilde…

 

PEKİ, AK PARTİ’DEN BİRİLERİ İYİ PARTİ’YE GEÇSEYDİ!

Arkadaş…

Anladık…

Dilin kemiği yok.

Dilin hükmettiği parmakların klavyenin başında yapamayacağı yok.

Ancak ahlak sükut etmiş, bundan da haberimiz yok…

Merakım şudur, bir kadının sadece siyasi tercihi değişti diye üzerine bu kadar sert ve üslupsuz şekilde gitmek acaba nasıl bir cümle ile izah edilebilir.

Beyler, kendinize gelin!

Partinin isminin başına İYİ yazmakla İYİ olunmuyor.

Elbette ki politik sadakatsizlik bir yerde istikrarsızlığa sebep oluyor. Böyle bir çıkışı anlarım ve bir yere kadar desteklerim. Lakin ben hem Şanbaz Yıldız’ın hem de Selman Gürpınar’ın açıkçası AK Parti’den bir kadın meclis üyesinin istifa ederek partilerine katılmalarına “Namussuzluk”“Ahlaksızlık”“Şerefsizlik” söylemleri ile karşılık vereceklerine inanmıyorum.

Bunu aklıma dahi getirmiyorum.

Aynı şekilde AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in, sadece partilerinden ayrıldı diye kimse hakkında böylesine radikal ifadelerle atıp tuttuğuna şahit olmadım.

Kaldı ki orada kimseye “Gitmemeye, gidersem şöyle böyle yapmaya namusuz ve şerefim üzerine ant içerim” gibi bir kağıda imza attırmıyor. 

Şunu herkes bir tarafa not etsin;

Siyaset dik duruşu ve omurgalı olmayı gerektirdiği gibi nezaketi de gerektirir.

Tekraren ifade ediyorum; o hakaret ettiğiniz kişi bir KADIN ve ANNE…

Sadece bilin istedim…

 

 

Göknur Bektaş (SAĞDAKİ), Cevat Yalçın (SOLDAKİ)

 

Selman Gürpınar (SOLDAKİ), Şanbaz Yıldız (SAĞDAKİ)

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA