Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.10.2020 SAAT 03:43:07
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Vali Yavuz’a göre,Kocaeli bir bilim ve teknoloji kenti

VALİ Seddar Yavuz’un pandemi dolayısıyla az sayıda ziyaretçi kabul edeceğini düşünüyordum ki hafta içi her gün, neredeyse her yarım saatte bir önemli isimler Kocaeli Valiliği kapısından girip Vali Seddar Yavuz’a hayırlı olsun dileklerini iletiyor.

Biz de Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Özmen’le birlikte Vali Yavuz’a bir ziyaret gerçekleştirdik.

Ve ilk yorumum, yazının girişinde de belirttiğim husus oldu. Dedi ki Yavuz:

“Bu ziyaretler klasik hayırlı olsun ziyareti gibi görünse de aslında içeriği çok farklı. Misafirlerimizden hem Kocaeli ile ilgili hem de yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler alıyorum. Yani, içeriği çok dolu olan ziyaretler bunlar. Dolayısıyla bu ziyaretleri çok önemsiyorum.”

Nitekim bizden önce de Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, Vali Yavuz’u ziyaret etmişti.

Kandıra Gıda İhtisas OSB, Kocaeli’nin yarınları için büyük öneme sahip…

Kandıra Gıda İhtisas OSB, Kocaeli’nin gelecekteki tarım vizyonu…

Bu ziyarette de çok önemli meselelerin görüşüldüğüne inanıyorum.

***

Elbette ki her gazeteci ben de ilimize atanan yeni Vali’ye dair merakımı gidermek için ilk olarak fotoğrafları taradım, onunla ilgili yazılmış makaleleri okudum.

Ve ifade etmeliyim ki:

Sert mizaçlı, otoriter, özgüveni çok yüksek bir imaj doğurdu bende Seddar Yavuz…

Fakat gördüğümde, kafamdaki “sert mizaçlı” imajından daha farklı olduğunu, sıcak, samimi ve güçlü diyalog kuran bir yapısının olduğunu fark ettim.

Eminim ki Kocaeli de bunu kısa zamanda fark edecektir;

Ve Seddar Yavuz, iz bırakan valiler arasındaki yerini alacaktır.

***

Bu tip nezaket ziyaretlerinin gazeteci hassasiyetiyle sorulu – cevaplı gitmesinden pek haz etmem; bunun karşımızdakini rahatsız edeceğini düşünürüm.

Fakat oturduğumuzda Vali Seddar Yavuz’a şöyle bir soru yönelttim:

“20 günlük görev sürecinde nasıl bir Kocaeli gördünüz?”

Seddar Yavuz, hiç düşünmeden iki kelime söyledi:

“Bilim” ve “teknoloji”…

Sonra bu iki kelimeyi açtı:

“Eskiden ülkeler yarışırdı ama artık kentler birbirleriyle yarışıyor. Ve her kent, bir özelliğiyle, bir misyonuyla kendini öne taşımak istiyor. Ben Kocaeli’nin bir bilim ve teknoloji kenti olduğunu düşünüyor ve bu özelliğinin öne çıkması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Kocaeli yalnızca bir sanayi kenti değil. Zaten yalnızca sanayi kenti olsa, bu bir kenti öne çıkaracak bir özellik olmaz. Türkiye’de birçok sanayi kenti var. Fakat bilim ve teknoloji Kocaeli’yi öne çıkartabilir. Çünkü Bilişim Vadisi Kocaeli’de, çünkü TÜBİTAK Kocaeli’de. Çünkü Kocaeli’de Gebze Teknik Üniversitesi gibi bir bilim yuvası var. Kocaeli, Türkiye’nin bilim ve sanayideki ilerleyişinin en önemli ili. Bu açıdan, Kocaeli’nin bilim ve teknoloji kenti olarak öne çıkartılması gerektiğini düşünenlerdenim.”

Nitekim haklı;

Sanayi, bir kenti öne çıkartacak bir misyon değil!

***

Vali Yavuz’un bir vurgusunu daha sizlere sunmak istiyorum…

Vali Yavuz, Kocaeli’nin herkesin yaşamak isteyeceği bir kent olduğunu söyledi.

Körfezden bahsetti…

Körfezi saran yeşilliklerden, ormanlardan bahsetti… 

Dağlardan, göllerden bahsetti…

“İstanbul Kandıra sahillerine akıyor” dedi.

Fakat önemli bir cümle kurdu. O da şu:

“Öncelikle bir kentte yaşayanlar, o kentin güzelliklerini bilmeli, yaşamalı.”

Bu yüzden, Kocaeli’de yaşayan herkesin Kocaeli’nin doğal güzelliklerini iyi bilmesinin, bu güzellikleri ön plana çıkarmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

***

Evet;

Vali Yavuz’la sıcak ve dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

Umarım önümüzdeki günlerde de bir söyleşi yapar ve onu daha iyi tanırız.

 

 

Önemli vurgu!

 

VALİ Seddar Yavuz, muhtarlarla yaptığı toplantıda şunları ifade etmiş: 

“Bizim kaybedecek hiçbir kimsemiz yok, yani bu şehirde yaşayan her bir insan bizim için kıymetli ve değerlidir. Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor.”

Kocaeli’de devletin en tepesi bunları söylüyor.

Halk olarak daha dikkatli olmalıyız.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA