Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 22:26:11
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Devrim şart

Son günlerin en çok konuşulan konusu liglerdeki yabancı oyuncu sayısı ile ilgili alınan TFF kararı.Kulüpler ve fiili görev yapan teknik adamların birçoğu “yabancı serbestliği” istiyor. Bunu anlayabiliyorum zira bizim ülkemizde sadece günlük başarıya endeksli bir anlayış hakim. Gelecek ile ilgili,gelişim ile ilgili bir plan anlayışı hiçbir zaman olmadı,olmayacak gibi de görünüyor. Hala “kulüpler yasasının” çıkarılmaması,güdümlü “Pastacı federasyon” yapısının sürdürülmesi beni böyle düşünmeye sevk ediyor. Anlı-şanlı ? teknik adamlar,yöneticiler,yorumcular ekranlarda,yazılı basında yabancı kısıtlamasının yerli oyuncuların fiyatları arttıracağını,Avrupa’da başarılı olunamayacağını dillendiriyor.Yerli oyuncularla ilgili 3-5 futbolcunun ismi üzerinden haklılık devşiriyorlar.Bakın size bazı rakamlar vereyim,değerlendirmeyi siz yapın.

2015-16 sezonundan bu yana geçen 5 yılda hani o futbolumuzun lokomotifi denilen ve hepsi de gerçek anlamda mali olarak batmış kulüplerimiz var ya kaç yabancı oyuncu transfer etmişler.Trabzonspor 42 , Fenerbehçe 40 , Galatasaray 39 , Beşiktaş 37 . Bu 5 yılda Galatasaray 3 , Beşiktaş 2 kere şampiyon olmuşlar.Avrupa’da ise bildiğiniz gibi yine nal toplamışız. Şimdi soru şu ; Değerlerinin 3-4 misli fiyatlarla transfer edilen bu oyuncuların kaç tanesinden verim alındı ? Kaç tanesi üzerine para ödenerek gönderildi ? Bu oyuncular bizi Avrupa’da bir yerlere taşıdı mı ? vb. sorular çoğaltılabilir. Biz yıllardır futbol pazarında dönen paranın çok çok fazla olduğunu söylüyoruz zaten. Bu savurganlığın yerlisi-yabancısı yok. Üretilmeyen kaynağın direkt veya endirekt kamu kaynaklarından karşılandığını hepimiz biliyoruz.

Tekrar hatırlatayım, Türkiye futbol pazarı min. 2.000.000.000 milyar (yazı ile yazıldığında rakam küçük algılanıyor) dolar ve bunun en az % 70 i yani 1.400.000.00 milyar doları direkt yurt dışına transfer oluyor hem de hiçbir katma değer oluşturmadan. Sen kalkmış yabancı yasağı üzerinden tartışma yapıyorsun. Asıl tartışılması gereken,0-19 yaş arası 33.000.000 gencin yaşadığı,Dünya’nın en genç nüfuslarından birine sahip bu ülkede “Neden futbolcu yetiştiremiyoruz ?” olmalıdır. Siz imkan sundunuz da bizim çocuklarımız mı kullanamadı.Futbola yatırım yapan bir iş adamı olan Altınordu futbol kulübü Başkanı Sayın Seyit Mehmet Özkan’ın yaptıklarına bakın.Yurt içi ve yurt dışından bir çok kulüp Altınordu’nun genç “Türk çocuklarına” talip. Bunun nedeni bu kıymetli iş adamımızın futbolu endüstriyel bir alan görüp yatırım yapmasıdır.Gerçek rakam tam bilinmese de milyarca dolarlar seviyesindeki Avrupa futbol pazarında yer edinme, marka olma gibi doğru hedefe yürümektedir. Kendisini kutluyorum. 

Başakşehir, Kasımpaşa’da bu anlamda önemli gelişme kaydetmektedirler. Bu düşüncenin dışında kalanlar ise her yıl olduğu gibi kısır hakem çekişmeleri ile vakit kaybetmekteler. Oysa konu ve yapılacaklar çok aşikardır. Sadece buna inanmış ve yapacak insanlara ihtiyaç vardır.Ama bu insanlar hiçbir zaman önce çıkamaz. Ne olduğu,ne istediği,neden istediği bilinmez taraftar kılıklı önemli bir kalabalığın oluşturduğu toz bulutunda kaybolurlar bu idealistler. Siyasiler de bu kalabalığın kendi taraflarını seçmeleri için onlara ve isteklerine bolca cevap verirler. Bu kısır döngü devam eder, kulüpler batar ama şampiyon olunca her şey 3-5 günlüğüne unutulur.  Oysa “yanlışta ısrar” ya zeka ya da inanç sorunudur. Bu yanlışlardan dönmek ise bence “ Yurtsever” boyutunda bir erdemdir. Şimdi Kocaelispor ile ilgili şeyler yazmayacağım. Benim düşüncem bellidir, yıllardır söylediğim önerdiğim şeylerin hala arkasındayım.

Yalnız Sayın Tahir Büyükakın Başkanımıza önerimdir; Kocaelispor’a yapacağınız en büyük iyilik, ilimizde yaşayan futbol oynama yaşındaki 1-17 yaş aralığında yaklaşık 90.000 erkek gencimize futbol eğitimi yapacakları şartları oluşturmaktır. Bu sadece Kocaelispor’a değil ilimizdeki tüm takımlarımız ve Türkiye futboluna yapılmış bir hizmet olacaktır. Bu eğitim şartlarının kulüpler tarafından oluşturulmadığını hepimiz biliyoruz artık. Lütfen futbol üzerinden oluşturulan savurganlığa son veren ilk örnek biz olalım. Mevcut yapının değişmesi ancak radikal kararlarla mümkündür.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA