Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.10.2020 SAAT 04:32:38
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

En doğrusu, yarışmayla proje belirlemek

DÜNYANIN her yerinde temsil edilecek sanat eserleri için yarışmalar düzenleniyor…

Tiyatro oyunu yazma yarışmaları…

Müzik yarışmaları…

Resim yarışmaları…

Devlet kurumları, belediyeler, okullar, özel kişilikler, vesaire… Söz konusu sanat olduğunda arzu edilen eseri bir sanatçıya yaptırmak yerine yarışma düzenliyorlar.

Çünkü sanattaki yarışma, esere özgünlük ve iddia katıyor.

Misal, 15 Temmuz etkinliklerinde icra edilecek senfoninin üzerine tirat yapacak olan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’nın elindeki metin, bir yarışma sonucu ortaya çıktı.

Dolayısıyla, sanattaki temsiller için yarışma, son yıllarda tüm kurumlar için tercih edilen bir yöntem…

***

Yalnızca sanat mı?

Biz Kocaelililer biraz geç fark ettik ama mimari için de tüm gelişmiş devletler, ülkemizde çağı yakalamış yöneticiler yarışma yöntemini kullanıyorlar.

Çünkü tasarım da bir sanat!

Genç bir mimarın heyecanını, özgünlüğünü, hayallerini o mimari eserlerde görebiliyorsunuz.

Asıl avantajı ise şu: Yarışmasız proje belirlemelerinde 3-4 eser üzerinden bir seçim yapmak zorunda kalırken, işin içine yarışma girdiğinde onlarca proje jüri heyetinin önüne geliyor. Dolayısıyla daha nitelikli proje hayata geçmiş oluyor.

***

Gazi Üniversitesinden Doç. Dr. Pınar Dinç’in yarışmanın önemi ile ilgili yazdığı makalesinde dikkat çekici ifadeler var:

“Yarışmalar mekanizması, tüm dünyada işletilmeye devam etmektedir. Çünkü deneyimli / deneyimsiz tüm yaratıcı güçleri eş zamanlı olarak harekete geçirmenin, eşit koşullarda ve ortak bir platformda buluşturmanın pratik olarak bir başka yolu yoktur. Toplumun ve zamanın dayattığı mimari değer yargıları, seçilen en özgün öneri üzerinden ifade edilmekte, değerlendirmeye açılmaktadır.”

“Yarışmaların kendine özgü kültür ortamı, gençlerin mesleğe katılımını, deneyimlilerin kendilerini yenilemelerini, işverenin müellifini bulmasını, fikri uygun bulunan müellifin desteklenmesini, yaratıcı fikirlerin eşdeğer ölçütlerde değerlendirilmesini, mimari değer yargılarının değerlendirme sonuçları üzerinden tartışılmasını ve nitelikli tasarım ürünlerinin yapım için desteklenmesini sağlamaktadır. Yani yarışma salt müellifin ve projenin seçilmesi değildir, birden çok olgunun bir arada gerçekleştiği bir kültür ortamıdır.”

***

Hülasa İzmit Belediyesinin Fethiye Caddesi için uygulanacak projeyi yarışma ile belirlemesini yalnızca Fethiye Caddesi için önemli görmüyor, bu yöntemin sürdürülebilir hale gelmesinin en önemli sorunlarından biri “estetik” olan Kocaeli için umut verici bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Düşünenleri, hayata geçirenleri tebrik ediyorum.

***

Bu arada…

En güzel bulduğum, görür görmez “Bence bu uygulanır” dediğim projenin birinci gelmesinden dolayı küçük de olsa bir gurur yaşamıyor da değilim.

 

 

Armağan

 

TARİHİ yapıları geziyoruz ve tarihçi şöyle diyor:

“Bu yapı, şunun armağanı…”

“Bu yapı, bunun armağanı…”

Bizans, Osmanlı, Genç Türkiye Cumhuriyeti…

Fark ediyorum;

Tarihçi, tarihi yapılarla ilgili hep “armağan” ifadesi kullanıyor.

Ve 2020 yılı…

Gördüğümüz yapıları anlatmak için bazen “tecavüz” ifadesini dahi kullanıyoruz.

Her belediye başkanı, hayata geçirdiği yapıların yıllar sonra “armağan” olarak görülmesi için çabalamalıdır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA