Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 01:22:24
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Büyükşehir’in Durhasan kararı iyi yorumlanmalı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisinin temmuz ayı toplantısı geçtiğimi günlerde yapıldı. Açıkçası bu toplantıda çok önemli konuşan vardı görüşülmesi gereken. Fakat özellikle bir madde öne çıkıyordu diğerlerine göre.

Malum, bilenler olacaktır…

Durhasan Mahallesi’nde bir proje hayata geçirilmek isteniyor. Makinacılar Sanayi Sitesi adı ile yapılacak bu çalışmaya belli bir kesim tepkili.

Belli bir siyasi cenah…

Açıkça söylemek gerekirse bizim meşhur ana muhalefetimiz…

Gerekçeleri belli, bir kez daha, bir projenin daha karşısına, “Doğanın içine edeceksiniz” mantığı ile çıkıyorlar.

 

xxx

 

Konuyu araştırdım…

Aslında bu konuda bölge halkının itirazlarını mutlaka dikkate almak durumundasınız. Milletin böylesine bir proje ile ilgili talep ve beklentileri mutlaka olacaktır. Bu beklenti her ne kadar “Durhasan’da yapılmasın!” anlayışı ile belirtilse de buna karşı savunulan ayrı bir görüşün olduğu da bir gerçek.

Tabi bir de projenin Durhasan’da yapılmasını gerektirecek özel sebepler…

Birincisi altyapı…

Bölge İZAYDAŞ’ın yakınında olduğu için bu konuda bir sorun yaşanmayacak. Buranın halihazırdaki altyapısından gerektiği şekilde istifade edilebilecek.

İkincisi Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı…

Ulaşım böylesine büyük bir proje için olmazsa olmaz bir durum. Haliyle bu imkanın olması Durhasan’ı proje için cazibeli bir yer haline getiriyor.

Aslında bu böyle uzayabilir. Ancak bu iki noktanın devamında ben projenin sağlayabileceği faydalar üzerinde biraz durmak istiyorum.

Bu iş gerçekten özel bir konu. Bölge halkı özellikle de belli bir kısmın yönlendirmesi ile projeye karşı bir duruş sergilemiş. Fakat altını çiziyorum; bir kesimin ciddi şekilde yönlendirmesi ile…

Yani birileri Durhasan’a kurulacak sanayi sitesi ile ilgili olarak “Benden habersiz bir yaptırmam, gerekirse millete eylem yaptırırım” havasında. Tehlikeli ifadeler bunlar. Alınacak her kararda sokak eylemlerine başvuracak bir siyasi mantık ister istemez sorgulanması gereken bir şey.

Fakat günümüz siyasi iradesi böylesine tehditvari ifadelere çok meyletmiyor. İnsanların siyaset tarzı bu olmamalı. Anladığımız kadarıyla yapılmak istenen projenin öyle belirtildiği gibi çevreye zararı olmayacak.

Yani en azından sanayi sitesini kuracak olan kooperatifin yöneticilerinin iddiası ve garantisi bu yönde.

Kooperatif başkanı Metin Aktürk, açıkçası hayat planlaması son derece profesyonel bir isimdir.

Ve emin olun bu konuda da söyledikleri dikkate değerdir. Dahası aynı planlama kabiliyeti bu işle ilgili projenin her bir detayına kentin faydasına olacak şekilde etkilenmiştir.

Hem Metin Aktürk hem de kooperatif yönetimi ve üyelerinin kendilerinden emin oldukları husus, projenin çevreci bir şekilde tasarlanmış olması. Bu konuda kendilerine çok güveniyorlar. Fakat çalışmaya karşı çıkan taife genel olarak “Ya öyle olmazsa” modunda olduğu için önyargıları ile kendilerine tepkisel bir kitle oluşturdular.

Durhasan’daki referandumda hayır oyu çıkması için köyde toplantı üstü toplantı düzenlemelerinin sebebi buydu. Algı oluşturmak için var güçleri ile çalıştılar ve istediklerini aldılar. Köyden çok ciddi sayıda hayır oyu çıktı.

Yine kooperatif yönetiminin dikkat çektiği husus üretimin önünün açılması gerektiği ile ilgili…

Evet, yerden göğe kadar haklılar. Türkiye bir sanayi ve üretim ülkesi olmak zorunda. Büyük bir salgın yaşıyoruz. Her gün onlarca insanımız ölüyor. Kaybettiğimiz sayı binlerle ifade ediliyor. Böylesine bir dönemde özellikle ülkenin ekonomisinin nasıl olduğunun, sanayi, üretim ve istihdam durumunun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Güçlü bir ülkenin göstergesi açıkça ekonomi ile ilgilidir. Üretir ve istihdam sağlarsak güçlü bir ülke imajı çizeriz.

Haliyle bu projeye destek olmak ve üretimin önüne açmak çok önemliydi.

Çevreci olduktan sonra…

Doğayı kirletmedikten sonra…

1. sınıf tarım arazilerine belli bir mesafede olduktan sonra Makinacılar Sanayi Sitesi nerede olursa olsun desteklenmeli. Keşke uygun bir altyapı imkanı olsa da bu işi Körfez ilçede yapabilsek.

Atığı olmayan, çevreci ve doğa dostu bir sanayi sitesinin, sağlayacağı katma değer, yeni istihdam olanağı ile bölgenin canlanmasına katkı sunacağı bir gerçek.

Proje çok büyük bir çalışma. Bana göre kooperatif yönetiminin, bölgenin gelişimini sağlayacak şekilde tarım ve hayvancılığa yönelik bazı özel imkanların yöre halkına sunulmasını sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Bu konuda halkın talep ve beklentilerinin neler olduğunu önceden iyi tespit etmek lazım.

 

BÜYÜKŞEHİR DOĞRU BİR KARAR ALDI

Bu çok önemli ve özel konu geçtiğimiz günlerde yapılan Büyükşehir meclisinde ele alındı.

Her ne kadar bizim ana muhalefetimiz “Referandum sonucunun” referansında yine hayır dese de meclis çoğunluğu projenin yapılmasına hükmetti.

Ve bana göre doğru olanı yaptı.

Daha neyin nasıl yapılacağını bilmeden yaygara koparıp milleti organize etmenin derdine düşmek bana göre yanlış bir tutum olur. Bu iş öyle kavgayla gürültüyle çözülecek bir mesele değil.

Toplumu karar alıcıların karşısına dikip kendilerine göre bir siyasi sonuç çıkarılabilecek bir iş de değil…

Bu konuda biraz bizim meseleye çözüm odaklı bakıp, tercihimizi ekonomiden, katma değerden, üretimden, istihdamdan, gelişimden yana yapmamız gerekiyor.

Alınması zor bir karar değil. Yoksa bu zamana kadar tartışma ortamından kime ne hayır gelmiş ki?

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA