Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.10.2020 SAAT 05:04:29
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Ergüney: Kocaeli’nin iki ilçesinde durum iyi değil

KOCAELİ’nin Covid-19’la olan mücadelesinin “şeffaf” yürümesinin sebeplerinden biri de, İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney ve ilçe sağlık müdürleri…

Kocaeli halkı sık sık süreçle ilgili bilgilendiriliyor…

Kocaeli’de sağlık alanındaki yöneticilere ulaşmak çok kolay…

Ve bu doğru bilgilendirme de halkın sağlık sistemine ve yöneticilerine olan güvenini artırıyor.

***

Dünkü gazetemizdeki manşet haberin girişi şu şekildeydi:

“Tam ‘Salgında işler iyi gidiyor’ diyorduk ki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nin açıklaması Kocaeli halkını ürküttü. Çünkü, Covid-19’un yoğun bakım ya da solunum cihazına bağladığı hastalar oranında Kocaeli baş sırada.”

Malum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması şöyleydi:

“Son bir haftada pnömönili hasta sayısı oranı en çok azalan illerimiz: Artvin, Muş, Denizli, Düzce, Erzurum. En çok artan illerimiz: Isparta, Kocaeli, Mardin, Karaman. Sebebi ne olursan olsun, başkalarının ihmali, tedbirlerin terkine gerekçe kabul edilmemeli.”

Biz de bu açıklamadan yola çıkarak haberi oluşturduk.

***

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından İl Sağlık Müdürü Ergüney’i aramak hep aklımdan geçti fakat “Pazar günü rahatsız etmeyeyim” dedim ve aramadım.

Fakat değerli ağabeyim Mesut Akbulut aramış… Ergüney demiş ki:

“Bir hafta önce bazı doktorlarımız pnömonil verilerini eksik girmiş. Bunu fark ettik ve düzelttik. Düzeltince de doğal olarak verilerimiz yüksek gözüktü. Pnömonil verilerinde, Türkiye ortalamasının altındayız.”

Haberi okuyunca mutlu oldum fakat elim telefona gitti ve Ergüney’i aradım. Şu mevzuu bir de ben sordum. Ergüney bana da benzer bir yanıt verdi:

“Geçtiğimiz haftalarda veriler hatalı girilmiş. Benim fark etmemle beraber düzeltilince ciddi bir artış varmış gibi gözükmüş. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca da bu artış nedeniyle Kocaeli vurgusu yaptı. Tabii ki çok yoğun ve hızlı çalıştığımız bir dönem. Zaman zaman böyle hatalar olabiliyor. Neyse ki Covid-19’un zatürreeye çevirmesi konusundaki verileri düzelttik. Bu düzeltilmeyi bakanlığımıza ilettik.”

***

Sohbetimiz yalnızca “            veri hatası” değildi elbette… Ergüney, Kocaeli’nin virüs konusunda sorun yaşadığı iki ilçenin olduğu ifade etti. Şöyle dedi:

“Kocaeli’de maalesef virüs çok hareketli. Halkımızın büyük bir bölümü sosyal mesafe maske konusunda hassasiyet taşırken, yine halkımız toplu etkinliklerden kaçınırken, bazı ilçelerdeki durum bizim umudumuzu kırıyor. Bu iki ilçe, Darıca ve Gebze. Bu iki ilçede sosyal hareketlilik ciddi bir biçimde devam ediyor. İnsanlar sürekli akraba, hemşeri ziyaretleri yapıyor ve virüsü yayıyor. Örneğin Darıca’da iki binayı karantinaya aldık. İki binada toplam 100 kişi oturuyor ve tamamı birbirini ziyaret etmiş. Bu şekilde virüsün yayılımı durmaz ki.”

***

Kurban Bayramı geliyor…

Bayramın üç aşaması var…

Bir: Alışveriş…

İki: Kurban kesimi…

Üç: Bayramlaşmalar…

Şimdi ilk süreci yaşıyoruz. Ve bu süreçle alakalı Ergüney’in sözleri şu şekilde:  

“Şunu bilmeliyiz: Eğer bu virüsü yeneceksek, bunu hep beraber başarmak zorundayız. Birileri virüs yokmuş gibi davranırsa, sosyal mesafeye, hijyene ve maskeye dikkat edenlerin de emekleri boşa gider. Önümüz bayram. Öncelikle her vatandaşımız bayram alışverişleri noktasında dikkatli olmalıdır. Bir anda alışveriş merkezlerine yığılma yapmamalıdır. Bayram alışverişini birkaç güne sığdırmalı, tüm ihtiyaçlarını bir günde tamamlamak için uğraş vermemeli, gerekirse tenha saatlerde alışveriş yapmalıdır.”

***

Ve bayram…

“Sonra bayram geliyor. Örneğin kurban kesimleri çok önemli. Kurban kesim alanlarında asla yığılma yapılmamalı, sosyal mesafeye özen gösterilmelidir. Aynı şekilde bayramda ziyaretlerden de kaçınılmalıdır. Bizler bu bayramda yüz yüze değil telefonla kutlama yapmalıyız. Eğer mecbursak evlerde araya 2 metre koymalıyız ve maskeyi çıkarmamalıyız.”

***

Ergüney’in en dikkat çekici sözleri ise burada:

“Tüm dünyada olduğu gibi Kocaeli’de de durum ciddi. Covid-19 nedeniyle hastanede yatanların yüzde 80’i 60 yaş ve üzeri. Ölenlerin de büyük bir bölümü 70 yaş ve üzeri. Eğer siz bayramda el öperseniz, sarılırsanız, bir yaşlının hayatına son verebilirsiniz. Yani, cinayet işleyebilirsiniz. Herkesin meseleye bu hassasiyetle yaklaşması gerekir.”

Evet, dikkat etmezsek cinayet işleyebiliriz.

 

 

 

Kılıçdaroğlu ve dostları

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “dostları” ile birlikte 650 kilometre yürüyünce seviniyorsunuz…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “dostları” ile birlikte CHP’ye İstanbul’u kazandırınca seviniyorsunuz…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “dostları” ile birlikte Ankara’yı, Mersin’i, Adana’yı AK Parti’nin elinden alınca seviniyorsunuz…

Ama Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız. Maltepe’nin izdüşümü. Önümüzdeki ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız” deyince kızıyorsunuz…

Kim onlar?

CHP’liler…

Sorayım:

Ne yapsın bu adam?

“Tek başına iktidar olacağız” mı desin?

Buna, siz inanır mısınız?

 

 

CHP Kocaeli’nin

Ankara’daki ağırlığı arttı

 

ŞU çok net:

Milletvekillerinden biri, İzmit Belediye Başkanı oldu…

Milletvekillerinden diğeri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili oldu…

Milletvekillerinden üçü, Parti Meclisi Üyesi oldu…

Diyebiliriz ki:

Kocaeli’nin Ankara’daki ağırlığı arttı.

Ve şunu da diyebiliriz ki:

İl yönetimi, son sınavını iyi verdi.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA