Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 22:38:33
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

AK Parti’de listeler nasıl olmalı?

 

 

Siyasi partiler bir bir kongrelerini yapıyor…

CHP, biraz daha hızlı çıktı…

Onlar kurultaylarını bile gerçekleştirdiler. Bu süreci en az hasarla atlattılar ve artık önlerinde yalnız muhalefet için ayıracakları zaman var diye düşünüyorduk ki, farklı bir gelişme…

Bünyesinden İYİ Parti’nin çıktığı MHP’nin…

Yine içinden Gelecek Partisi ve DEVA Partisi gibi akıbetleri merakla beklenen iki partinin çıktığı AK Parti’nin…

Yaşadıklarını şimdi CHP yaşıyor.

Tabi olur olmaz bilemiyoruz, fakat son dönemde Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı tartışmaları siyasi gündemimizde tek konumuz haline geldi.

Hatta bu öyle bir konu ki, ne Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını, ne de Ali Erbaş ile ilgili bana göre çok gereksiz şekilde tartışmaya açılan hutbesini konuşur olduk.

 

PEKİ, İNCE BİR ŞEY YAPABİLİR Mİ?

Her ne kadar bugünkü yanıtım “Bir cacık olmaz” şeklinde ise de emin olun bir opsiyon bırakmak zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü HDP ile dolaylı olarak kurulan ittifakın her gün bir şekilde açığa çıkması nedeniyle sürekli bir suçüstü yapıldığı mantığının CHP’de bulunan ulusalcı taifenin rahatsızlığını bilmeyen yok.

Partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her ne kadar şimdilik bu ulusalcı tepkiye kayıtsız kalsa da yine de onları parti içinde bir ve beraber tutmaya gayret gösteriyor.

Fakat son gelen bilgilere göre Kılıçdaroğlu artık bu bütünlüğü korumakta zorlanıyor. Bu çok açık bir şekilde ortada.

Durum gizlenemiyor…

Saklanamıyor…

Parti içinde ulusalcı kesimin artık cepheleşme emareleri vermesi milletçe de fark ediliyor. Haliyle böylesine bir durum, Muharrem İnce gibi, cumhurbaşkanı adayı olarak aldı oy, partisinin milletvekili adayı olarak aldığı oyu 5-6 puan geçmiş bir ismin ortaya koyacağı aykırı bir hareketi değerli kılıyor.

Üstelik son kurultayda İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun başını çektiği grubun adeta CHP’yi ele geçirmek istercesine PM için hazırlanan anahtar listeyi delik deşik etmesi de bu gelişmelerine üzerine eklemeliyiz.

Bu durum ulusalcı kesim tarafından açıkça HDP’ye benzemek şeklinde değerlendiriliyor. Haliyle partinin bir an önce özüne dönmesi ve Atatürk milliyetçiliği etrafında kenetlenmesi gerektiğini inancına kapılıyorlar. Aksi halde ise bir değişim sinyali emin olun çok uzak durmaz.

Artık bu kesime liderlik edecek isim Muharrem İnce mi olur, yoksa başka bir kişi mi sorumluluk üstlenir, bekleyip görürüz.

Ama bu gelinen noktada işlerin hiç de iyi gitmediğinin bilenmesini arzu ediyorum…

 

AK PARTİ’DE KONGRE SÜRECİ

CHP’de bu durum yaşanıyor. Fakat AK Parti’de de bir özel durum söz konusu. Onlar da kongre sürecindeler. İki ilçede başkan seçildi, iki ilçede de adaylar belirlendi.

Onlar için söylenecek tek olumsuz söz tek liste baskısı olabilir. Fakat AK Parti tabanı gelinen noktada genel merkezin bu kat’i kararını kanıksamış durumda. Bu yüzden Ankara üzerine baskı yapıp, istedikleri ismin ilçe başkanı olarak değerlendirilmesine uğraşıyor.

Tabi burada iktidarın dikkat etmesi gereken önemli durumları var.

AK Parti çok farklı bir zamanda kongrelerini yapıyor. İki kez ertelenen kongreler, salgının yayılması ya da benzeri bir etki olmaz ise eylül ayından itibaren başlayacak. Burada yapılması gereken özel bir husus var. Özellikle listeler hazırlanırken AK Partililerin meseleye daha toplumsal bakmaları gerekiyor inancındayım.

Bakın, şimdiye kadar çeşitli gerekçelerle partiden aforoz edilen, parti nüfusundan kaydı düşürülmese de etkisi azaltılan ya da tamamen sıfırlanan birçok isim var.

Bu kişilerin neredeyse tamamı hep parti içinde bazı gerçekleri söyledikleri, sorunları tespit ederek çözüm istedikleri ve dahası bu şekilde parti üzerinden birilerinin nemalanma ihtimaline karşı çıktıkları için dışlandılar.

Bu isimlerden benim de çevremde çok fazla isim var.

Tek tek sayabilirim…

Fakat bu kişiler şimdi ne diyorlar biliyor musunuz; “Türkiye, AK Parti ve Reis çok zor bir zamandan geçiyor. Bütün dünya Türkiye’yi düşman olarak görmüşken geçmişe kızıp onu yalnız bırakamam…”

Aynen kurdukları cümle bu…

Şimdi AK Parti’nin il ve ilçe başkanlarına, yöneticilerine, etkin simalarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına düşen görev, sadece gerçekleri sesli düşündükleri için partilerine hizmet etme hakkı ellerinden alınanların, diğer bir tabirle aforoz edilenlerin yeniden teşkilata kazandırılmasıdır…

Aynı şekilde listeler hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus daha var…

O da şudur…

Özellikle birilerinin kartvizitleri ile gelerek kendine teşkilat içinde yer kapma mücadelesi veren, aynı şekilde ekonomik gücünü koz olarak kullanıp bir yerlere zıplamak isteyenlere meziyetleri kadar itibar edilmeli.

Adamın parası vardır, ama her hareketi ile “Böyleyim ama para bende” diyordur…

Bu insanın ne işi var bir iktidar partisinde?..

Ya da bazı özel sebeplerle birileri tarafından teklif edilen, ancak siyaseti bir kazanç kapısı olarak görenlerin ne işi var aktif siyasette?

Aslında söyleyebileceğimiz çok şey var. Lakin şimdilik bu hatırlatmaları yapalım.

Ayrıca bundan sonraki süreçte adaylar kim olursa olsun bu özelliklere dikkat ederek yönetimini oluşturacaktır. Yani ikaz ederken inancımı da dile getireyim.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA