Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 22:26:52
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Muharrem İnce, parti kurarsa hain olur mu?

 

 

Yeni tartışma konumuz belirlendi çok şükür…

Biz de ne konuşsak diye bekliyorduk.

O konu da CHP’den çıktı.

Bünyesinden iktidara namzet olduklarını iddia eden Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi çıkması bile bu kadar tartışılmamıştı.

Neymiş, CHP’nin son genel seçimlerdeki cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yeni bir parti kurup yoluna bu şekilde devam edecekmiş…

Etsin.

Bu öyle üzerinde tartışılacak bir konu değil bence.

Bir sonuç elde edilir mi, bana göre hayır. Fakat dünkü yorumumda ifade ettiğim bir konu var. CHP içindeki, partinin HDP ile arasına mesafe kurmasını acilen isteyen ulusalcı taifenin ne yapacağı belli olmaz. Meseleyi bu tartıştırıyor zaten.

 

xxx

 

Bu arada konu o kadar dallanıp budaklandı ki, Muharrem İnce bile şaşırmıştır. Yani parti kursa bu kadar konuşulmayabilirdi.

Gündem olmayabilirdi.

Ayasofya’nın yeniden ve bütünüyle ibadetle şereflenmesinden bazı grupları rahatsız olan CHP’nin oluşturduğu Ayasofya ve sonrasındaki kısmen haklı oldukları Ali Erbaş tartışmaları, yine CHP tarafından kapatıldı.

Buna da çok şükür diyelim…

Çünkü bu taife o tartışmaların da suyunu çıkarmıştı.

Gereksiz şekilde durumdan vazife çıkarıp birden ortalıkta türemişlerdi. Neticede konuyu daha fazla tartışmıyoruz. Büyük bir gereksizlikten kurtulduk şükrolsun.

Ve bu yine CHP sayesinde oldu…

 

HAİNLİK ÜZERİNE!

Türkiye’de hain yaftası gerçekten çok kolay bir şekilde yapıştırılmaya başlandı. Şu sıra benim de başımda var. Biraz üzerlerine gittiğim adamın teki hemen “FETÖ’cüsün” imalarında bulundular.

Her ne kadar güldüysek de bu durum açıkçası hainlik yaftasının ne kadar rahat kullanılır olduğunu bizlere gösterdi. Yukarıdan milletin en alt katmanına kadar hemen herkeste benzer bir sorun hakim olmuş.

CHP’liler de şu sıra benzer bir sıkıntı girdabındalar. Muharrem İnce’nin yeni bir parti kurarak yola çıkma emareleri ortaya çıktı ya, bizzat kendi cumhurbaşkanları adaylarına, ömrünü CHP’de geçirmiş bir isme “Hainsin” yaftasını vurmaya başladılar…

Ayıp desem, anlamazlar…

Günah desem, umursamazlar…

Yazık desem, belki bir ışık çakar gözlerinin önünde…

Çok zor bir durum. CHP içinden böylesine bir hareket kimse beklemiyordu açıkçası.

Tabi bana göre meselenin başka bir tarafı daha var. CHP’nin nereye gitti çok önemli. İçeride yaşanabilecek güçlü bir kopuş, bana göre Gelecek Partisi ve DEVA gibi olmaz. Çok daha radikal ve gürültülü bir şekilde olur. Muharrem İnce’nin aday olduğu son kurultay bize bunu anlatıyor aslında.

O dönemde Muharrem İnce için oy veren delege sayısı her ne kadar sayı olarak yetse de görüntüde çok azdı. Fakat ince bir basın toplantısı sırasında, “Aldığımız oy ile imza veren delege sayısı arasındaki farkı göreceksiniz” diyordu.

Netice tam olarak İnce’nin söylediği gibi oldu.

CHP’li delegelerin kurultayda İnce’ye verdikleri destek, imza veren sayının yaklaşık üç katıydı. Bu destek onun genel başkan olmasına yetmediyse de yine de büyük bir başarı olarak kabul edilmişti.

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığının önündeki bu büyük tehlikeyi fark etmiş olacak, İnce’yi bir şekilde egale etmenin derdine düştü. Milletvekili olsa, yine toplumun gözü önünde olacak, dolayısıyla büyük risk olurdu.

O yüzden cumhurbaşkanlığı adaylığı en doğru karardı.

Muharrem İnce de bunu kabul etti. Adaylığının açıklandığı gün yakasındaki CHP rozetini çıkarıp Türk bayrağı rozetini taktı. Sonra da meydanlara çıktı.

Millet İttifakı olarak CHP’nin 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimlerde aldığı oy yüzde 22 seviyesindeydi. Fakat bu partinin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce yüzde 30’u geçmişti. Aradaki fark korkunçtu. Yani biraz daha gayret gösterilse ya da millet İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e az daha yüklenecek olsa seçim ikinci tura gidecek, İnce belki de devletin tepesine geçecekti.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin beklemediği sonuç buydu.

Belki de devre dışı kalması istenen ve beklenen İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı ile gördüğü şahsi destek, partisini çok geride bırakmıştı.

İşte böyle bir Muharrem İnce’den söz ediyoruz.

Şimdi bazı CHP’li kesim İnce için “Hain” ifadelerini sağda solda kullanıyor, fakat bunu yaparken bence yazdıklarımı da iyi düşünsünler.

Gitmesini eleştirirsin…

“Sen burada Muharrem İnce oldun, gitmek sana yakışmaz” demek varken bu neyin saldırganlığı…

Hani CHP tam demokrat bir partiydi?

Ne düşünmemiz lazım.

Üstelik adam daha partiden ayrılmamış.

Tabi bu “Hainlik” muhabbetleri ile yaşanan saldırganlığın sebebini de anlıyoruz. Bu tür muhabbetler genelde olası bir büyük kaçışın önüne geçmek için yapılır. CHP’liler de bunu amaçlıyor olabilir.

Ama bu halleri ile CHP’nin, eleştirdiklerinden bir farkının kalmadığı aşikardır.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA