Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 21:07:29
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İYİ Parti, artık kendini HDP’den kurtarmalı

 

 

Şunu kabul edelim…

Meral Akşener, MHP’deki kurultay sürecinde istediğini elde edemeyince vuruşa vuruşa, kavgasını vere vere ayrıldı.

Doğal olarak geçmişindeki bakanlık döneminde bile asıp kesmesi ile meşhur olan böyle bir kişinin bir “Eve dön” çağrısı ile partisini kapatıp yeniden MHP’nin yolunu tutması beklenemezdi.

Haliyle Devlet Bahçeli’nin yaptığı bu çağrının kuvvetle muhtemel farklı anlamları olmalıydı.

Fakat Bahçeli’nin dikkat çektiği husus bellidir. O da Ayasofya ile ilgilidir. Bahçeli sözleri ile şunu demek istiyor aslında:

“HDP’nin Ayasofya tavrı belli. Adamlar neredeyse bu mabedi yeniden Hristiyanlara verin diyecekler. Ayasofya yapıldığında İslam yoktu…

CHP de bu konuda rahatsız. Onlar da Atatürk’ün attığı imzanın yok sayılması maskesinin altında, bu bahane ile Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasından rahatsızlık duyuyorlar.

Fakat Meral Hanım, bunlar gibi değil. Ayasofya’nın yeniden ve bütünüyle ibadete açılması belli ki kendisini mutlu ve mesut etmiştir. O zaman böylesine kutsal bir mabetle ilgili yaşanan görüş ayrılıkları Akşener tarafından yeniden değerlendirilmelidir…”

Kısacası Bahçeli, onlarla bir ve beraber olamazsınız, aynı yolda yürümemelisiniz diyor.

Tabi kendisine doğru çağrı yaparak ister istemez Cumhur İttifakı’nın da güçlenmesini hedefliyor olabilir Bahçeli.

Burada kısmen bir haklılık payı var bana göre. İYİ Parti artık CHP ve HDP ile yan yana yürümemeli. Özellikle de HDP ile. Ya CHP’yi HDP ile yapılan dolaylı ittifaktan vazgeçirmeli ya da kesin bir şekilde meseleyi kestirip atmalı.

Kimse çıkıp da “HDP, İYİ Parti’nin adaylarının olduğu yerde aday çıkardı. Millet İttifakına destek vermedi” gibi palavraların ardına sığınmasın. Çünkü herkes biliyor ki HDP’nin bu tavrı açıkça göstermelikti. Bazı şeyler bu konuda çok başarılı şekilde kamufle edildi. İstenen sonuç İstanbul ve Ankara’da elde edildi…

 

AKŞENER HAKKINDAKİ FETÖ İDDİASI

Şimdi herkes “Eve dön” çağrısı üzerinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, daha da ötesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösteriyorlar. Hatta “Hani bu kadın FETÖ’cüydü, anketler o kadar mı kötü?” diyerek ağır ifadeler içeren sözler kullanıyorlar.

İyi de bu konuda AK Parti ve MHP ne yapabilir ki?

Çünkü Meral Hanım’ı FETÖ’nün, bu yapılanmanın desteklediğini en katı şekilde ortaya atan kişi, şu anda İYİ Parti’nin genel başkan yardımcılarından biri. Yani iddia sahibi ve o iddia ile itham edilen kişi şimdi beraber çalışıyorlar.

Böyle bir durumda siyaseti görüp yorumlayanlar olarak bizlerin ne düşünmesi gerekiyor?

Meral Hanım’ın gerçek bir FETÖ’cü olduğuna mı?

Yoksa birilerinin Meral Akşener’in haberi olmadan, ismi üzerinden “Biz varız ve buradayız” mesajını vermeye çaba gösterdiklerini mi?

Açıkçası ilk olasılığı ben kabul etmiyorum. Yani genel başkan yardımcısının açık ithamlarına rağmen Akşener’in siyasetini geliştirebilmek için FETÖ ile yan yana gelebileceğine ihtimal vermiyorum. Açıkçası bu hiç akıllıca olmaz.

Fakat bu örgütün Akşener’in ismini sağda solda kullanabilecekleri ihtimali üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.

Dolayısıyla bizzat bugünkü genel başkan yardımcılarından birinin açık beyanları ile hakkında FETÖ’cü imajı çizilen, cemaate yakın gazete, televizyon, sosyal medya ve internet sitelerinden açıkça kendisini desteklediği iddialarını sıraladığı Akşener’den böyle bir şey bekleyemeyiz.

 

İŞİN ÖZÜNE GELECEK OLURSAK!

Bu konuda Meral Hanım’ın çok acil şekilde HDP ile partisinin milliyetçileri arasına mesafe koymasını sağlaması lazım. Kısacası tepkili bir duruş sergilemeli.

Özellikle CHP’ye…

Sayın Akşener; görüyorsunuz, Ayasofya gibi bu ülke için çok değerli bir konuda bile sizden uzaklar.

Çünkü bildiğimiz Akşener, “Onlar öyle, ben böyle düşünüyorum” deyip meselenin üzerine toprak saçmaz.

Belli ki, CHP’nin tutunabileceği başka bir dalı kalmadı. Muhtemelen özellikle yerel seçimlerde HDP’yi kendilerine kol kanat gibi görmeye devam edecekler.

İYİ Parti, şayet bu yapıdan uzaklaşmaz ise emin olun yarın bizzat PKK ile muhatap olmak zorunda kalabilir. Siyasetin kimleri nereden nereye savurduğuna hepimizin şahit olmuşluğu vardır.

Cumhur İttifakı ile bir araya gelmek istemeyebilirsiniz…

Bu çok doğal…

Ancak kendinizi PKK’nın uzantısından kurtarın da gerekirse yeni bir ittifak kurun. Ne yaparsanız yapın, ama oradan uzaklaşın…

 

 

 

İşte tespit budur!

 

 

Doğu Perinçek, İstanbul Sözleşmesi ahlaksızlığı ile ilgili olarak bakın nasıl bir değerlendirme yapmış…

Altına imzamı atarak aynen yayınlıyorum:

“İstanbul Sözleşmesi bir toplum modeli dayatıyor. Bu model asla kabul edilemez. Bu sözleşmenin en önemli özelliği kadınla ilgili değil Türk milletine kadınıyla erkeğiyle Edirne’den Kars’a, Hakkari’ye kadar bir toplum modeli dayatıyor. O toplum modeli bugün Hollanda’da, Belçika’da, Amerika’da geçerli olan toplum modeli. Yani oradaki çürümüş, erkek ve kadın cinsiyetlerinin ortadan kalktığı, eşcinselliğin normalleştirildiği ve bunun da adına toplumsal cinsiyet, cinsel yönetim özgürlüğü deniyor sözleşmede.

Bu şekilde bir toplum dayatılıyor. İstanbul Sözleşmesine baktığımız zaman orada etnik-mezhepsel kimlikler görüyoruz. Sözleşmeyi denetleyenler Türkiye’de kadını falan aramıyor. Kürt kadını, Alevi kadını arıyor. Büyüteçlerini oraya dayıyor, bir toplum dayatıyor. Bu toplumda ne var? Etnik kimlikler var, mezhepsel kimlikler var, cinsiyet kimlikleri var ancak onlar da bizim anladığımız gibi değil. Bununla da siz Türkiye’de mutlu bir toplum yaratır mısın?”

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA