Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 20:32:48
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Erdoğan’ın İYİ Parti’ye daveti

Önce Bahçeli yaptı açıklamayı; hedefinde Meral Akşener vardı.

Açıkçası Akşener’in yaptığı Ayasofya ziyareti de çağrı için mükemmel bir zemin oluşturdu.

Kadın bu kutsal mabede gitmiş, namazını kılmış, “Allah’a çok şükür bugünleri de gördük” demişti beden dili ile…

Şurası kesin ki; İYİ Parti ve lideri Meral Akşener, Ayasofya konusunda hem CHP’den ve hem de HDP’den ayrılıyor.

Bu nedenle Millet İttifakı’nın en önemli çatırdısı büyük olasılıkla bu konuda olacaktır diye tahmin ediyorum…

 

 

 

Bahçeli’nin davetini yorumlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Yadırgamadım, hele ki HDP ile bir arada olmak İYİ Parti’ye hiç de uygun düşmeyebilir” demişti…

Tabi bu da Erdoğan’ın, Bahçeli’nin önüne geçmeden yaptığı davetin farklı bir tarzıydı. Belli ki AK Parti de İYİ Parti’yi Cumhur İttifakı’nda istiyor.

Burası çok net…

Fakat açıkçası İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun “Bunlar ulu orta yerde konuşulmaz” sözünü de destekliyor ve önemsiyorum.

Hatırlayın, o Ağıralioğlu, İYİ Parti adına Ayasofya’nın açılışına katılmış, katıldığı bir televizyon programında ise “Keşke tüm liderler bu kutlu günde bir arada olabilseydi” kabilinden açıklaması ile öne çıkmıştı.

 

 

Ayasofya Camii’nin “yeniden ve bütünüyle” ibadete açılması kararını desteklerken ortaya koyduğum bir gerekçem vardı. Bana göre ve gerçek olan da odur ki; bu kutlu mabedin yeniden İslam ile şereflenmesi ülkenin birliğine ve bütünlüğüne de fayda sağlayacaktır inancını taşıyordum.

Bugün açıkçası bunu görmekten dolayı çok mutluyum.

 

 

Aslında bu “eve dön” muhabbetlerini yine konuşacaksak açıklamaların tarzına bakmak lazım. Burada önemli olan Meral Akşener’in çıkışı ile meselenin daha ciddi platformda konuşulmaya başlanmasını baz almalıyız.

Şöyle ki;

Önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir açıklama yaptı ve dedi ki; “CHP’nin Ayasofya’ya nasıl baktığı bellidir. Müze olarak kalması CHP’nin yegane arzusuydu. Hatta Sultanahmet Camii’nin bile müze olmasını telaffuz etmişlerdi. CHP’nin milletimizin ruh köküne bu kadar yabancı olması bizim için şaşırtıcı değildir. Müze olması gereken, vitrin süsünden farksız olan aslında CHP’nin köhne siyasetidir. Yunanistan ne dediyse CHP tekrarladı. Yunan bayrağı yarıya indi, CHP yönetiminin yüzü asıldı, yelkenleri suya düştü.

HDP’nin Ayasofya Camii’ne soğuk, mesafeli ve uzak tavrı ortadadır. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in ibadete açılması HDP’nin karalar bağlamasına, Yunan zihniyetiyle eşzamanlı yas tutmasına neden oldu. Yani zilletin iki ayağı huzursuz, keyifsiz ve kederlidir. Çünkü bunların kumanda odasında ezana, bayrağa, vatana ve mukaddes emanetlere husumet duyan çevrelerin ağırlığı söz konusudur.

Fakat İYİ Parti Genel Başkanı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’i geçtiğimiz günlerde ziyaret ederek iki rekât Tahiyyetü’l-mescid namazı kıldı. Tahiyyetü’l-mescid namazı mescidin selamlanması, saygı gösterilmesi demek ise de esasen Yüce Allah’a şükür, saygı ve tazimdir. Bana göre bu ziyareti ve ibadeti ziyadesiyle memnuniyet vericidir. Allah kabul etsin.

Zillet İttifakı’nın üç asıl ortağından ikisinin, yani CHP ile örtülü ortak HDP’nin Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’e menfi yaklaşımı ortadadır. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı son hareketiyle onlardan ayrışmış, ayrı düşmüştür.

Meral Hanımın kendisi adına hayırlı bir gelişmedir. Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır. Evinde rahatı ve huzuru bulacaktır. İkbal ile idbar arasında sıkışıp kalmak yerine, kaldı ki zillete düşmektense evde olmak isabetli bir tercihtir.”

 

 

 

İşte bu açıklamanın ardından Meral Akşener mikrofonlara karşı Cumhurbaşkanı erdoğan’a karşı şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Erdoğan’a bir çağrıda bulunmak istiyorum; ortağı ile ilgilensin, ne zaman sayın Erdoğan’ın ilgisi azalıyor, sayın Bahçeli başta ben olmak üzere partime sardırıyor. Biz bundan bıktık, lütfen ortağı ile ilgilensin.

Sayın Bahçeli’nin en önemli özelliği, kendisinin altını ısrarla çizdiği nezaketidir ama Türkiye’nin özellikle ekonomik noktasında problemleri olduğu bir dönemde, üzerine salgın yaşadığımız bir dönemde, esnafımızın, işçimizin, işsiz gencimizin, tarımımızın pek çok sorunu varken, milletin sesini duymak yerine, o sese bir cevap vermek yerine siyasi magazinle meşgul olmasını da hiç hoş bulmadığımı ifade etmek isterim.”

Evet, Meral Akşener, bana göre Erdoğan’a bir mesaj veriyor, ama bu mesaj gizli bir içeriğe de sahipti. İşte Akşener’in bu sözlerinin meali aslında “Benimle dolaylı görüşmeyin. Bir dendiniz varsa bizzat ve açık açık anlatın” der gibi bir şeydi aslında.

 

 

Nitekim Meral Hanımın yaptığı karşı çağrı çıkışının ardından yanıt bu kez bizzat Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. O da dolaylı olarak, Bahçeli’nin isminin önüne geçmeden, onun davetini yorumlayarak, yani nezaketi elden bırakmadan Akşener’e “İYİ Parti’nin yeri HDP’nin yanı olamaz. Buyurun, gelin görüşelim” demek istedi.

 

 

 

Siyasetin en çok bu dilini seviyorum.

Kendi aralarında o kadar güzel anlaşabiliyorlar ki…

Tabi her ne kadar Yavuz Ağıralioğlu’nun “Cumhur İttifakı içinde olmayız” kullandığı cümle de kulakları tırmalasa da “AK Parti bizi düşmanımız değil, Sayın Cumhurbaşkanı da hasmımız değil” sözü açıkça bir çağrı niteliğindedir.

“Bu işler böyle konuşulmaz” tavrı ise işin olgunluk davetidir aslında…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA